Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jen pro zajímavost - Notker Koktavý popisuje jak si meč chránil Karel Veliký: "jednak pochvou, potom koženým pouzdrem a nakonec jasně bílým plátěným obalem, vyztuženým lesklým voskem, takže byla chráněna střední část nohy, když muži tasili meče aby zabíjeli"
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

zdar sidney, můžeš prosím citovat tu knihu o těch pochvách, přiznám se, že o vrbě slyším poprvé.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň

Post by ClaryAldringen »

Müscha wrote:Třeba u VM pochev je typické vyložení drahou látkou uvnitř a potažení jen kůží a plátnem.
To je hodně zajímavé. Dala by se ta drahá látka blíž specifikovat? Jestli to byl třeba aksamit, nebo atlas a jestli tam byl kvůli prestiži, což mě osobně příjde dost nepravděpodobné nebo kvůli technickým vlastnostem? Dík :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

ClaryAldringen:

Vzorované látky, kepry, dvojútkové textilie aj. Hedvábí, jemný len i poměrně hrubé tkaniny se vzory.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Vikoši prý vylepovali vnitřky pochev kožíšky z jehňat. Lanolin pak čepele docela slušně chránil. Zkusil jsem to napodobit s plstí a trochou oleje (co dům dal :) ) a výsledek byl o moc lepší, než když je to jenom o dřevu.
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Jen to pak nesmí navlhnout, pak je výsledek katastrofální. Pokud často mazali, asi nebyl problém, jen trochu chlupatý meč...
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Saša S. wrote:Vikoši prý vylepovali vnitřky pochev kožíšky z jehňat. Lanolin pak čepele docela slušně chránil. Zkusil jsem to napodobit s plstí a trochou oleje (co dům dal :) ) a výsledek byl o moc lepší, než když je to jenom o dřevu.
Prý :) Já jsem četl že prý měli na helmách rohy, dokonce to bylo v jednom filmu co jsem tak slyšel!

Dělám si legraci, ale, chlapi, příště zkuste svoje příspěvky doprovodit nějakým konkrétním údajem dotyčnou praxi dokládajícím, jinak sklouzneme k tomu jedna paní povídala...

Btw, lanolin se dá koupit v piksličce v lékárně, je to mimochodem velmi dobré mazadlo na kůži.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Wothan wrote:Jen pro zajímavost - Notker Koktavý popisuje jak si meč chránil Karel Veliký: "jednak pochvou, potom koženým pouzdrem a nakonec jasně bílým plátěným obalem, vyztuženým lesklým voskem, takže byla chráněna střední část nohy, když muži tasili meče aby zabíjeli"
Hele, tenhle popis jsem někde četl :wink: (Boza bude mit radost) - bohužel si teď nevybavuju kde - ale určitě to bylo o tom že ten meč takhle zabalili když mu ho dávali do hrobu. Víš jistě že je to popis toho jak meč nosil zaživa?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tak já radost samozřejmě mám, protože vím odkud to je :lol: - link na anglickou transkripci. Ale radši si to přečtete, ona ta věta o pochvě (sheath) zní trošku jinak...

No a věrohodnost Notkera Balbula je rozebírána tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Notker_the_Stammerer - což ovšem neznamená že by u dobře známých předmětů nemohl mít pravdu.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Knecht: já tu Notkera nemám tohle je taky jen částečný překlad-výtah z nějaké literatury. Mně na tom spíš zarazila ta zmínka o ochraně nohy v boji. Ale tohle v tom Bozhově textu nevidím, zajímavé.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Müscha wrote:Třeba u VM pochev je typické vyložení drahou látkou uvnitř a potažení jen kůží a plátnem.
Typické = je to tak u většiny pochev? To určitě není, to jsem si jist...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Boza wrote:
Saša S. wrote:Vikoši prý vylepovali vnitřky pochev kožíšky z jehňat. Lanolin pak čepele docela slušně chránil. Zkusil jsem to napodobit s plstí a trochou oleje (co dům dal :) ) a výsledek byl o moc lepší, než když je to jenom o dřevu.
Prý :) Já jsem četl že prý měli na helmách rohy, dokonce to bylo v jednom filmu co jsem tak slyšel!

Dělám si legraci, ale, chlapi, příště zkuste svoje příspěvky doprovodit nějakým konkrétním údajem dotyčnou praxi dokládajícím, jinak sklouzneme k tomu jedna paní povídala...

Btw, lanolin se dá koupit v piksličce v lékárně, je to mimochodem velmi dobré mazadlo na kůži.
No, vždyť jsem to tam taky napsal - v rámci toho, co dům dal...
To slůvko "prý" jsem pak použil právě z toho důvodu, že tuto informaci nemám podloženou ničím jiným než textem z jedné knihy a pak osobní zkušeností. Nevím sice, nakolik je to historické, vím ale, že je to praktické (a taky jsem tak trochu doufal, že bych se tu mohl dozvědět, zda tomu tak doopravdy bylo) :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Jaroslav Bašta wrote:Jen to pak nesmí navlhnout, pak je výsledek katastrofální. Pokud často mazali, asi nebyl problém, jen trochu chlupatý meč...
On právě ten lanolin vlhkost dovnitř nepustí (samozřejmě, kdyby to žbluňklo do vody, to by asi byla jiná). Spíš je to pak takové nepříjemně ulepené, na stranu druhou to zas skoro nereziví. Zkoušel jsem to (s noži) tahat i u moře a kudla, co jsem ji měl jenom v kapse, zrezivěla během pár hodin přímo úděsně, zatímco ta ve futrálku s kožíškem a lanolinem vydržela čistá (tu plsť mám jenom v pochvě meče - tak velikou kožešinku jsem jednoduše nesehnal) :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Mně se osvědčilo i natření meče lněným olejem - zaschne a vytvoří film který se sice používáním odírá, ale dá se obnovovat. Minimálně jako nakonzervování pro dlouhodobé uskladnění můžu doporučit.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

V obchodech s japonskými meči se dají zakoupit pomůcky na údržbu, mj. i olej na meče. Možno objednat i po internetu. Jinak jde použít každý, který je nevysychavý a žluknutím nevytváří kyselé sloučeniny. Například kvalitní olivový olej.
Jinak mne až překvapuje, kolik se toho o pochvách ví. :wink:
habeante not papyrum, daktylo derade pugam