Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Kain wrote:
Müscha wrote:Třeba u VM pochev je typické vyložení drahou látkou uvnitř a potažení jen kůží a plátnem.
Typické = je to tak u většiny pochev? To určitě není, to jsem si jist...
Ano, jsi si jist, dělal jsi rozbory :D U těch co jsou rozbory pochev udělané a tam kde se dochovaly zbytky je to dost časté. Převažujou vzorované látky, často hedvábné (Mikulčice, Staré Město, Nechvalín...).
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Existuje nějaká teorie o tom, proč to dělali zrovna takhle? Drahé látky bych čekal spíš někde, kde je bude vidět...
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Drahou zbraň zabalit do drahé látky? Snad bud mít víc materiálů až to zpracuju.

Velký problém je v zachovalost vrchních vrstev pochvy nad dřevěnou částí. Ale dost často tam je kůže (prostoupená korozí, takže to vypadá jako potažené tenkým plechem - tak to bývá často šptaně interpretované) a nevzorovaný textil (ne vždycky, ale otázka je jestli ten meč nebyl zabalený do hedvábí aj. když přišel do hrobu). Tam to snad má jen praktický význam.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Což o to, drahý potah na cenné zbrani dává smysl (případná pieta taky), zarazilo mě ale to, že hedvábí dali jen dovnitř pochvy, kde nebylo vidět a její povrch pak potáhli kůží. Spíš bych čekal, že se tak nákladnou látkou budou chtít ti bojovníci chlubit... :)
Last edited by kraki on Tue 09. Dec, 2008 2:19, edited 1 time in total.
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

... Každopádně mám zas jednou brouka v hlavě a asi se brzy po nějakém tom hedvábí vyrazím poohlédnout...
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Já potahoval VS pochvu černou vepřovicí a ušil jsem to porubu na pochvě, sundal a pak natáhnul a funguje to dobře.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Počkej, my si asi nerozumíme, ty myslíš vyložení brokátem uvnitř pochvy, jako její součást na běžné nošení? Nebo zabalení meče (příp. i s pochvou) do látky při uložení do hrobu?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Součástí nálezů bývá často následující sled vrstev - meč - drahá látka - dřevo - lněné plátno - kůže. Neříkám, že se drahá látka dobnitř dostala při výrobě pochvy, nebo před uložením do hrobu. Jen konstatuju co je v nálezech - neinterpretuju. Z několika mečů je celkem jasné, že se látka při uložení do hrobu balila do drahé (nebo i obyčejné látky), naznačují to třeba čtyři i vícvrstev té samé textilie přes sebe (i na více místech meče).
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Látka do látky?Neuklepl jsi se?
Smrt je smyslem života.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Meč do látky, samozřejmě :mrgreen:
Jiří: dík ;)
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Možná jsem už na účel toho hedvábí přišel. Předchozí Wothanova poznámka o riziku poranění dlouhými třískami v případě přeražení pochvy, mě inspirovala k malému pokusu s latěmi, které jsem polepil kusem brokátu. A různě je pak lámal.
Ta látka docela slušně zabránila třískám proniknout skrz. Přitom jsem použil latě smrkové, jednak proto, že byly při ruce, jednak ale, že dělají asi nejnepříjemnější třísky... Netvrdím sice, že to tak muselo nutně být, možná byl ten účel někde úplně jinde, zdá se mi ale, že se mohlo jednat o bezpečnostní opatření (místo kusem dřeva probodnuté nohy jenom noha odřená...).
Každopádně už mám ale jisto, čím si vylepím svou příští pochvu :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Ano, když ti širočinou přerazím pochvu, třísky jsou to, co ti bude dělat vrásky na čele, a ne širočina v noze nebo zlomená kost. Navíc třískám zabrání ten vnější potah, ten vnitřní asi moc ne, a to tom Miloš mluvil.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Taky si myslím že tohle ten důvod nebyl - tenhle efekt má kůže i plátno, ale spíš sekundární. Oboje chrání dřevo před vlivem prostředí a samozřejmě plní i dekorativní funkci. Jde asi o to že my si to většinou zničíme v situaci, ve které když se ocitli oni, už je nějaká pochva trápit moc nemusela :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

No jo, širočinou by to byla jiná, ale dejme tomu při pádu z koně, nebo něcem takovém, už by to nějaký vliv mít mohlo... Prostě se jen pokouším přijít na to, proč zrovna tenhle materiál měli zrovna tam. K ochraně čepele před korozí se jiné, mnohem snáz dostupné materiály hodí jako výstelka mnohem víc, takže přirozeně hledám ještě nějaké další vysvětlení...
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Wothan wrote:Taky si myslím že tohle ten důvod nebyl - tenhle efekt má kůže i plátno, ale spíš sekundární. Oboje chrání dřevo před vlivem prostředí a samozřejmě plní i dekorativní funkci. Jde asi o to že my si to většinou zničíme v situaci, ve které když se ocitli oni, už je nějaká pochva trápit moc nemusela :badgrin:
To je ovšem taky pravda :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Post Reply