Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Pampalíny »

Buk na pochvy je uváděn v nálezech...
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by alistaire »

Kraki - ? ehm... buk se nářadím alespoň střední kvality opracovává velmi slušně... dub je něco jiného, ale buk není problém.

Samozřejmě je to pracnější než nějakej smrk, nebo dokonce lípa, ale neřekl bych že jde o velmi těžko opracovatelné dřevo. BTW, z buku se vyřezávaly i velmi složité plastiky na nábytek.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Wothan »

Já mám z buku vyřezávanou postel do stanu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Pochva na meč

Post by melkel »

Promazáno, držte se prosím tématu a diskuse kdo co kdy a proč řekl veďte přes SZ. Díky.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

Měl bych ještě dotaz - na netu jsem už narazil na mraky způsobů jak uchytit pochvu k opasku, jenže jen nepatrné množství odpovídá tomu, co znám z ikonografie anebo soch. Tam ovšem vidím jenom přední část a ne upevnění (čím? Jak? Totiž aby to drželo spolehlivě pevně) na rubové straně. Zajímá mě uchycení čistě řemením, kdy je pochva se zbraní ve svislé poloze. A pak ještě šef pochvy - připadá mi praktičtější ten skrytý, jako např. u převracených bot (nit se neošoupe) - jak to vlastně tenkrát dělali?
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Wothan »

No ne vždy je to na rubové straně, někdy je to na lícové straně a pak je to i v detailu té iluminace vidět. Taky to není jediné řešení - někdy meč visel pod opaskem na páru úzkých řemínků, jindy je zřetelně vidět připojení řemene k pochvě - něco málo z ikonografie 9-12.st. máme na webu:

http://www.curiavitkov.cz/valka32.html

Na některých je vidět jak ten řemínek prochází skrz potažení pochvy (mezi potahem a dřevěným korpusem vespod) po líci, myslím že je totéž možné udělat i na rubové straně, jen to v ikonografii nebude obvykle vidět - pochva s mečem bude jakoby "ležet" na opasku a i takových výjevů jsou mraky. Používám podobný systém, ale místo prostřižení potahu pochvy mám prostě vzadu našité masivní poutko kterým prochází řemen. Tak je možné pochvu z řemene sejmout a řemen použít samotný. Před časem se tu řešila i tato otázka - protože v drtivé většině případů je vázaný opasek spojen s pochvou meče - ať už visí u boku nebo je opasek navinutý na pochvu drženou s mečem v ruce aj. V Hortus Deliciarum jako jednom z mála pramenů je ale vidět i samotný vázaný opasek bez pochvy. Každopádně soudím že je možné oboje - jak protažení řemene nějakým uchem/poutkem/průstřihem v potahu pochvy nebo pevné připojení opasku k pochvě (našitím například).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

Takže našít poutko stačí. Dík... A nebude se vytahovat, třeba když to opakovaně zmokne (durch) anebo po delším nošení? Jaký druh kůže používáš Ty?
Last edited by kraki on Fri 04. Sep, 2009 20:06, edited 1 time in total.
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

alistaire wrote:Kraki - ? ehm... buk se nářadím alespoň střední kvality opracovává velmi slušně... dub je něco jiného, ale buk není problém.

Samozřejmě je to pracnější než nějakej smrk, nebo dokonce lípa, ale neřekl bych že jde o velmi těžko opracovatelné dřevo. BTW, z buku se vyřezávaly i velmi složité plastiky na nábytek.
Ano, je to dobrý materiál. A to jsem i zmínil :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Indy »

Samozřejmě hovězí, nejméně 2mm tlustou a širší.
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

To jo, tenčí vlastně ani nelze takhle prošít :lol: . Na stranu druhou - stejně, jako se chová a vypadá (trochu) jinak kůže vydělaná mozkem oproti té chemicky ošetřené, tak jsou i rozdíly mezi vepřovicí, hovězinou anebo například beranem. Mám dost hluboko do kapsy (potažmo, mám-li si vybrat mezi investicí do rodiny anebo "šermu", pak rodina to vyhrála na celé čáře), takže u zmíněného bazíruji na věcech co vydrží co možná nejvíc (fakt nejsem dost bohatý na to, abych každoročně utrácel mraky peněz za aušus). Zajímají mě výrobky, co prostě vydrží fungovat XY let aniž bych polovinu z nich musel na každou druhou sezónu montovat znovu...V devadesátých letech mě to ještě bavilo, teď už ale ne... :wink:
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Wothan »

Jak říká Indy - silná hovězina a mělo by to vydržet, nikdy se mi žádné poutko neurvalo.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Knecht »

Nebo kousek staré ale ne ztvrdlé řemenice, to je hafo odolná kůže navíc už většinou dosáhla své maximální vytahanosti. Případně bych ti klidně mohl kousek přenechat. Mám z toho řemeny na kardiofylax a ačkoli mě za ně při recyklaci mrtvol občas nosí nebo tahají, nic se nevytahalo ani neutrhlo.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

To by bylo super. Co za to?
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Ernest »

Takhle jsem to nakonec vyřešil já. Bukové jádro, potaženo hlazenicí. Barveno rzí, obůstek a nákončí barveno odvarem z ořechových slupek.

http://img257.imageshack.us/img257/2117/swordsh41.jpg
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Bestian »

Parádní, kdo je výrobce meče? Jindra F. ?
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Post Reply