Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by zoone »

kraki wrote:
Jaroslav Bašta wrote:Někde jsem četl o olši.
Asi šlo použít leccos, já funguju docela dobře i se smrkovou a nic to nedělá.
plus to, co k tomu poznamenal Knecht - asi jediným důvodem, proč nejsou (aspoň pokud vím) v nálezech pochvy ze smrkového dřeva (pro ten účel bezesporu kvalitní, mj. i násady na krumpáče se dělají ze smrku...) je ten, že se tato dřevina v inkriminovaném období na našem území prakticky nevyskytovala (nebo jenom sporadicky na určitých lokalitách). Tento typ stromu začal být uměle vysazován v monokulturách pro "průmyslové" zpracování až v 18 - 19. stol. a příliš se mu tady nedaří (viz. kůrovcové kalamity na Šumavě). Dřevo samo o sobě je ovšem na pochvy mečů výborné :)

No tak zrovna kalamita kurovce na Sumave je ten nejhorsi piklad, jaky si mohl vymyslet. Tam je smrk doma a i kurovec k tomu patri, je to soucast prirozene obnovy lesa. Smrk je u nas doma od cca 1000m.n.m. Jen clovek to porad nechce pochopit.

Smrk muze byt i kvalitni a huste drevo, ale musi mit podminky na rust a musi byt v mladi odvetvovan a slechten, aby nemel suky, takove sem mel ratiste na kopi a vydrzi to dost.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

Jasně, v tom máš pravdu. Já jen použil první do očí bijící příklad - příměrově. Bylo to tak nějak při ruce. Taková paušalizace je samozřejmě nepřesná a snadno napadnutelná, jen mi prostě nepřipadlo pro účel vlákna podstatné řešit zanedbanou stejnověkou přestárlou monokulturu dlouhodobě trpící infekční kořenovou hnilobou a (z mnoha dalších příčin) až katastroficky působící přemnožené, pro zdravý les ovšem docela potřebné populace jistých broučků..
Jestli zrovna jen tak plácám, prosím, ať to admin okamžitě smázne. Jestli ale ne (a přitom se to sem nehodí), můžem o tom podebatit přes "osobní". Konec konců, něčí dobře podanou tezí jsem mohl být uveden v omyl, takže vítám všechny názory na dané téma.

Když ovšem vynechám to nepodstatné a půjdu k meritu věci - smrkové dřevo je podle mého úsu na pochvu meče kvalitní :wink: :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by wolf »

kraki wrote:Jestli zrovna jen tak plácám, prosím, ať to admin okamžitě smázne. Jestli ale ne (a přitom se to sem nehodí), můžem o tom podebatit přes "osobní".
Klidne se bav mimo tema, admin Ti to presune nekam, kde to nebude vadit. Zkus ale nejak dokladat svoje nazory, u krumpacovych nasad muzes treba fotografii, netreba nalezu.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

OK. Příště si na to dám pozor :oops:
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
králik
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:29

Re: Pochva na meč

Post by králik »

Aby tohle vlákno taky neleželo ladem, tak posílám obrázek svojí nové pochvy. Konstrukce je následující: dřevěné jádro tvoří 2 smrková 5mm tlustá prkýnka a mezi ně jsou vlepeny bukové tyčky. Dále je jádro polepeno dvěma vrstvama lnu a poté potaženo kůží cca 1,5mm silnou. Puncované trojlístkové kování je variací na nález z Mikulčič III. kostel, hrob 500. Dále je pochva opatřena plechovým nákončím podle nálezu z Lahovic. Jako obůstek slouží rohovinová ploténka.

Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Wothan »

Hezká práce!
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Pochva na meč

Post by Sidney »

Jak se to nosí? Nesjíždí řemen z boků?

Upevnění na pochvu je rozebiratelné, nebo ne?
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Ernest »

Sidney, co máš stále s tím rozebíráním :D ? Nejsem Roman, ale vsadím svůj meč na to že je to zanýtované
králik
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:29

Re: Pochva na meč

Post by králik »

Rozebiratelné to není, celé je to napevno snýtované. Nosí se bez problémů a nesjíždí (ale možná je to mojí postavou :lol: )
králik
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:29

Re: Pochva na meč

Post by králik »

Ale je pravda, že ještě jsem to nezkoušel v boji, tak potom uvidím ,jestli to má nějaké mouchy.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Pochva na meč

Post by Sidney »

Ernest wrote:Sidney, co máš stále s tím rozebíráním :D ? Nejsem Roman, ale vsadím svůj meč na to že je to zanýtované
Líbí se mi možnost bez odbroušení nýtů odepnout opasek z pochvy a namontovat na jinou. Možná je to blbost...
Na druhou stranu karolinské garnitury tak byly dělané, takže to asi mělo nějakou praktickou výhodu.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Ernest »

Asi jo... ale mě zase ty závlačky nějakým způsobem znervoznují, nevím proč ale nějak se mi to prostě příčí... :?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Kain »

Vzhledem k tomu, že už jsem dvě pochvy přerazil, tak mi to jako blbost nepřijde. Naopak...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Pochva na meč

Post by Sidney »

Zajímavý argument, to mě nenapadlo. Spíš jsem přemýšlel o několika mečích na jeden honosný pás... Pokud se nemejlím tak za Karla Velikého byla cena pochvy a opasku vyšší než samotného meče
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Ernest »

Já ale neříkal že je to blbost... alespoň co vím :-k jen prostě nemám k těm závlačkám důvěru, ale je to pouze můj osobní pocit :)
Post Reply