Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Ernest »

Přesně tak! A nemůžu si ho vynachválit. :)
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Bestian »

Tak to jsem rád, že jsem poznal jeho práci, to samo o sobě už něco říká,:) (samozřejmě o jeho práci :D ) je to fajn kamarád a musim, říct, že jeho meče jsou parádní a pořád jde dopředu!
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Acheron
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 66
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Pochva na meč

Post by Acheron »

Dělám teď kolegovi dřevěný lipový základ pochvy, dovnitř jsem nalepil jemný len, hedvábí jsem neměl, nicméně korpus se výrazně zpevnil.
Předtím šly obě části ohýbat do všech možných směrů
Takže toto je možná další důvod, proč byla vevnitř látka, pokud už to někdo neuvedl:-)
ozy
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Fri 14. May, 2010 10:48

Re: Pochva na meč

Post by ozy »

Použít látku uvnitř dřevěného korpusu ( len, hedvábí atd. ) není hloupost ? Může to někdo potvrdit nějakým nálezem? Použít látku pro zpevnění ano, ale co já jsem našel tak je dřevo obalené látkou pro zpevnění a pak třeba kůže.
http://asgard.tgorod.ru/libri.php?cont=_gdansk
http://www.reenactment.de/reenactment_s ... aking.html
Teď dělm pochvu na viking meč z bukového dřeva, stěny korpusu 1 - 1,5 mm obalené lnem a zalité kostním klihem ( několikrát ) a potažené hovězí kůží a můžu říct že pochva je pevná a lehká. Rád se ale dozvím nějaké nové informace ohledně výroby pochvy.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Knecht »

Právě jsem narazil na zmínku o zbytcích pochvy z bukového dřeva na meči z Rajhradic.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Ernest »

HA! A mám to doloženo :D !
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Pochva na meč

Post by Jaroslav Bašta »

Někde jsem četl o olši.
Asi šlo použít leccos, já funguju docela dobře i se smrkovou a nic to nedělá.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Knecht »

Taky mám nějaké smrkové a nestěžuju si.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Pochva na meč

Post by Boza »

Chlapi, že vám do toho skáču off-topic; je takový problém uvádět odkud konkrétně (literatura, číslo hrobu atd.)čerpáte?

Bohužel informace typu "...narazil jsem na zmínku..." "...někde jsem četl..." "...slyšel jsem..." nedovoluje čtenáři informaci a) ověřit - zda nebyla jinde vyvrácena; b) rozpracovat, tedy podívat se čeho se týká a do jaké míry se dá uplatnit při vlastní činnosti.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Knecht »

Dobře profesore, tady:
Staňa, Č. 2006: Velkomoravská pohřebiště v Rajhradě a Rajhradicích. Katalog. Brno. s.161
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Pochva na meč

Post by Boza »

:) víš jak to myslím - člověk něco napíše na fórum a za půl roku si to někdo bez dalšího ověřování vyloží jako holý fakt, což pak vede jenom k tomu že v komunitě kolují různé dohady o tom co ano, co ne, jak tohle, jak támhleto... bez ohledu na to že ta zmínka reprezentovala například náhodný a pochybně datovaný nález XYZ...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Knecht »

Ale jasný, já mám jen obavy že je to houby platný, protože 95% lidí si to beztak nijak ověřovat nebude, a to jde ještě o ty, které to vůbec bude zajímat. Zbytek si stejně pořizuje výstroj podle současné kolekce Euroslovan, takže to neřeší.
Například včera jsem potkal člověka který se - snad - ke slovanské komunitě hlásí a byl hrozně překvapený, že Slovani neměli puklice na štítech. A to po pěti letech mé agitace!
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Pochva na meč

Post by kraki »

Jaroslav Bašta wrote:Někde jsem četl o olši.
Asi šlo použít leccos, já funguju docela dobře i se smrkovou a nic to nedělá.
plus to, co k tomu poznamenal Knecht - asi jediným důvodem, proč nejsou (aspoň pokud vím) v nálezech pochvy ze smrkového dřeva (pro ten účel bezesporu kvalitní, mj. i násady na krumpáče se dělají ze smrku...) je ten, že se tato dřevina v inkriminovaném období na našem území prakticky nevyskytovala (nebo jenom sporadicky na určitých lokalitách). Tento typ stromu začal být uměle vysazován v monokulturách pro "průmyslové" zpracování až v 18 - 19. stol. a příliš se mu tady nedaří (viz. kůrovcové kalamity na Šumavě). Dřevo samo o sobě je ovšem na pochvy mečů výborné :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by wolf »

kraki wrote:...násady na krumpáče se dělají ze smrku...
? Ja teda s krumpacem moc casto nedelam, ale smrkovou nasadu jsem jeste nevidel.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Pochva na meč

Post by Knecht »

Já mám na práci s krumpáčem dva diplomy a taky si smrkovou násadu nevybavuju... :-k
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply