Pochva na meč

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Pochva na meč

Post by Ernest »

Ahoj. Chtěly bych poprosit o radu, jde mi p ty pochvy. Vím že nějaké fotky jsou na stránkách Curia Vítkov, něco jsem našel i v Ospreyích, ale chtěl bych vás poprosit, abyste se podělili se svými zkušenostmi. Jaké máte pochvy (dřevěné, kožené, železné...), co se vám osvědčilo, co ne, zda-li je možné vnitřek pochvy "vylepit" nějakou látkou s olejem za účelem konzervace, jak je zdobíte. Nejvíce mě zajímají Severské a Normanské pochvy (10-12.st), ale budu vděčný za cokoliv. Kdybyste se mohli podělit i o fotky, popřípadně výrobní postup, bylo by to super. Děkuju moc
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já to vyřešil tak že mám na tyhle raně středověké meče většinou pochvy dvě - jednu dřevěnou, vyloženou a potaženou kůží a kováním a jednu čistě koženou s kováním. Důvod je prostý - když padnu v bitvě na dřevěnou pochvu, můžu si jí jednak zlomit a jednak někam vrazit, takže ta kožená je praktičtější, ale nosím jí výhradně do bitev.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Ernest »

Jj, viděl jsem je :) . Ale tobě je dělal pan Bláha, že? Mimochodem nevíš jestli je přípustný ten vnitřek vyložit nějakou tou namaštěnou (naolejovanou) látou (plstí, rounem)? Popřípadě nevíš z jakého dřeva by ta pochva měla být?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Asi ano, proč ne? Já to nezkoušel, já mám kůží vyložený jen obůstek a to spíš kvůli vytěsnění.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Co jsem tak zaslechl, tak údajně se nejčastěji vyráběly ze dřeva lipového, ale řekl bych že to bylo především kvůli jeho dobré opracovatelnosti. Já pochvu dlabu prakticky z čehokoliv co je po ruce - naposled to byly smrkové palubky. Dřevěné jádro je následně potaženo kůží, jednou v případě kordu jsem potahoval sametem. O plsti uvnitř nic nevím i když mě to už taky napadlo, ale zajímavé je že spousta pozdně středověkých mečů měla "protipršecí kryt" (v angličtině se to tak skutečně jmenuje).
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Ernest »

Ok, děkuji moc oběma.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

WOTAN: že se do toho pletu, ale slyšel jsem, že čistě kožené pochvy nejsou doloženy? Že pokud už je nález, je vydřevěný. Nebo je to špatná informace?
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Taky jsem se nedávno setkal s lidmi kteří tvrdili, že kožené pochvy na RS jsou ok, bylo to dokonce podpořené odkazem Image
ale podle přiloženého metru bych to viděl na pochvu na nůž, kde je situace trochu jiná. Tím nechci říct že čistě kožené pochvy nebyly, ale že jsem se s nimi zatím pouze nesetkal.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Čistě kožené pochvy jsou ok na nože a saxy, a to proto že v tak malém rozměru jsou zároveň tuhé. Pokud nejsou (tenká kůže), tak hlavně severské nože mají pochvu vyztuženou po délce kovem. Na meč je čistě kožená pochva kravina - s jedinou výjimkou, kdy jde současný majitel do skrumáže a oprávněně se obává o zničení dřevěné.

Jde o to že jednak se do takové pochvy blbě strká meč (pochva nedrží tvar), jednak je v RS meč stále odznakem sociálního stavu a rozhodně se nejedná o běžnou zbraň, kterou zamotám do hadrů. Dalo by se najít bambilión příkladů velmi luxusních a sofistikovaných kování, často z drahých kovů, a těžko by si je někdo jen tak halabala frknul na kus přeložené a sešité kůže.

V Lex Ribuaria je dokonce meč s pochvou oceněn na sedm solidů, zatímco meč samotný na tři solidy!
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Mysa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: radotín

Post by Mysa »

dřevěná pochva není zdaleka tak pracná, jak by se na první pohled zdálo. Navíc podstatně lépe chrání čepel. Na RS mečích se velice cenila kovářská práce a jak říká Boza, byly to velice cenné kousky.

Dnešní devalvace kovářského umění a snaha pořídit si co nejlevnější opticky snesitelnou divadelní rekvizitu vede k tomu, že meč pozbývá úcty, kterou zprvu měl.
Kdyby se cena těchto zbraní opět začala přepočítávat na kusy hovězích dobytků, či kuní kožešiny, přestalo by se na pochvu pohlížet jako na přepravní obal. Jak říká drahý Boza- pokud je meč odznakem sociálního statutu, je nesmysl šetřit na pochvě.
Funkční, ostrý a cenný meč je, navzdory pověrám, poměrně choulostivý předmět. Stačí, když na něj někdo šmátne holou rukou a pokud se to okamžitě neošetří, do druhého dne je na něm rezatá daktylka.
Osobně by se mi ani nechtělo nosit metrovou břitvu v koženém pytlíku u pasu :lol:
Když se podíváte na nálezy mečů, skoro vždy je součástí nálezu vysoce umělecké kování pochvy, které je jednoznačně na pochvu dřevěnou.
V kožené pochvě se meč podrápe a znehodnotí(stačí zrnko písku či jiná nečistota.
Coby materiál doporučuji olši, nebo magnolii obvejčitou. Ta se sice nepoužívala v Evropě, ale výborně chrání proti korozi.
habeante not papyrum, daktylo derade pugam
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Mysa: obecně s tebou lze souhlasit, snad až na to že "skoro vždy je součástí pochvy kování - to zrovna u nás v RS absolutně neplatí, tady jsou kování výjimečná.
Kromě toho, mám dojem že lámání pochev v bitvách je spíš rozšířená fáma než nějaký extra častý jev. Chodím do bitev deset let a skoro celou tu dobu různé dřevěné pochvy používám. Přes pochvu s mečem i bez meče jsem padl hodněkrát a nezlomila se mi ani jednou a to se zbrojí mám kolem 120kg. Kromě toho pochva z pevného materiálu výborně chrání bok a nohu, právě na té straně kde vám lidi sekají pod spodní hranou štítu. Snad na každém meči z RS od nás, pokud se na něm vůbec něco zachovalo, jsou zbytky dřeva. Mimo jiné byl oblíbený i javor.
Výroba dřevěného futrálu je otázka cca dvou až tří večerů, podle toho jestli a čím lepíš potah.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já to obvykle šidím tak že jednu stranu vydlabu hlubší a druhou na to pak dám rovnou, z tenčího materiálu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

No ono se to dá ošidit i tak, že mám dvě rovné desky a mezi nimi dolepenou třetí, vyříznutou podle čepele - resp. takhle se to chystám udělat. Nemám vlohy na dlabání, ale pochvu potřebuju takže si ji asi budu muset udělat, chjo.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Pochvu mám dřevěnou vyloženou a potaženou podle nálezů. Je to praktické a jsem s tím spokojený. V literatuře se často uvádí, že pochvy mečů jsou pobité železným plechem, což je překonané tvrzení. Je to kůže prostoupená rzí. Zřídka se objeví kousek bronzového/mosazného plechu.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pampalíni: ano mám ten dojem - já o kožené pochvě mluvil spíš jen kvůli těm současným bitvám, kde je to zkrátka pohodlnější a bezpečnější (pro pochvu i pro mně :wink: )

Kožené pochvy, tedy čistě kožené bych viděl podobně jako Bozha hlavně na nožích všeho druhu ale i tam se občas objevuje vyztučení kovem.

Ohledně dřevěné pochvy v bitvě - už se mi na ní podařilo spadnout tak blbě že jsem si jí vzpříčil pod nohu a nic příjemného to nebylo. Holt ve skrumáži člověk nemá někdy moc možnost si vybrat kam upadne, na koho a jak :wink: Zatím jsem jí ještě nezlomil, ale už jsem zlomené dřevěné pochvy taky viděl.

Ohledně sociálního postavení, ceny meče a starosti o něj v RS mně prostě nedá, abych nevypíchl notoricky známý Ripuarský zákoník, kde je cena holého meče bez pochvy oceněna pouze na 3 solidy, kdežto meče s pochvou na 7 solidů. To hádám neznamená že pochva stála víc než meč, ale že meč s pochvou jako komplet měl jinou cenu. Myslím že můžeme i předpokládat že se tu tou "pochvou" myslí i závěs, opasková garnitura apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply