"Muntzspitze"

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Pazourek

"Muntzspitze"

Post by Pazourek »

Z lokalit Beregszász v Maďarsku a severské Birky pochází tyto "špičky":
Image
Image
Image
Image

Jsou interprtovány jako ozdoby klobouků, nebo jako kovové součásti jinak organických helem. Obrázky jsou z Kovácse 2003: .... In:Acta Archaeologica Academiae Scientarium Hung.

Docela mě to zaujalo..
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

JJ, kde kdo to má na čepici, zvláště u Vikingů je to oblíbené:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Pazourek

Post by Pazourek »

Jak mají ty čepice řešené? Jako ten Maďar?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No, ano i ne, ten madar to má tak polovičatě. Vikingové to obvyklé nosí na převislém cípu čepice. Tu madarskou jsem videl u známého madara, ten měl čepici ze silné kůže a ten vrchlík prostě trčel úplně přesně kolmo vzhůru.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

ten pan na obrazku asi nebude madar... 8)
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

No jo, já se jen mrknul na tu čapku a už psal :) Není to Maďar, a to ani na první pohled...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Pazourek

Post by Pazourek »

To není pán, ale slečna 8) Jinak :oops: -navic je to pod tim napsane

Videli jste to nekdo i jako soucast prilby?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

A na tu slečnu jsi přišel jak, prosím? Myslíš jako ten Krieger?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Pazourek

Post by Pazourek »

To byl spíš argumentační krok stranou, ke kobyle.

Nebyla by nějáká fotka těch čepic prosím?
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Vraťme se k těm Mutzenspitze. Jakou technologií je ta z Beregszász /což je mám pocit na Ukrajině a ne v Maďarsku/ zdobena? Je to ryté do hladkého odlitku, nebo je to přímo odlité ?

Tenhle druh zdobení i vzory jsou pro maďary typické /šavle, brašničky k opasku, faléry atd/
Pazourek

Post by Pazourek »

Mám ten clanek nachystany k precteni. je to v Kom. Bereg, dnes Beregovo, Beregevskij kraj., zakarpatskaja obl.,Ukrajina. Az se k te vyzdobe dostanu, tak to sem napisu. Jinak by to melo byt podrobne popsano i s rekostrukci v Dienes 1976:The Hungarians at the time of conquestand their ancient beliefs. In: Hajdú, P. (ed.): Ancient cultures of the Uralian peoples. Budapest 1976, 79-114 ....obavam se ale, ze to u nas nenebude k sehnani
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

oba způsoby jsou teoreticky možné, ale nespíše to bude přímo odlité z voskového modelu. zajímavý je ten filigrán na obvodu, této techniky jsem si na pracích ze zlatnických dílen v horním potisí, kde se klade provenience takto zdobených předmětu, doposud nevšiml, ale mohu se mýlit. Ze železného plechu se něco podobného našlo i na Slovensku.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

To mi připomíná, že železný kornoutovitý předmět s oběma konci otevřenými je i z Jižního předhradí Pohanska - interpretovaný jako držadlo chocholu na koňském postroji, ale kdo ví...(Vignatiová: Břeclav - Pohansko III, slovanské osídlení jižního předhradí, Brno.)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Pazourek

Post by Pazourek »

Je ve fotokatalogu k Pohansku?
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Pokud mě paměť neklame, tam je jen Lesní školka... jestli teda nevyšel nějaký nový.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply