Teoretické úvahy nad přilbou sv. Václava

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Teoretické úvahy nad přilbou sv. Václava

Post by Bobr »

vy jste snad odstraneno na zadost moderatora!
Morrigan je sice irská bohyně smrti ale nemá s Vikingy NIC společného a v době vikingské byli zase irové už minimálně 300 křesťany, tak proč by se proboha na tom nanosku měl objevovat odkaz na tuhle bohyni?

kde jste sebral spojeni Morrigan a Vikingu (Odina)?
Vy tomu člověče vubec nerozumite!!!
Last edited by Bobr on Thu 01. Mar, 2007 21:55, edited 1 time in total.
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Dovoluji si opět podotknout, že mi není jasné, z čeho se usuzuje, že zvon přilby (nikoliv nánosník) je severského původu. Máme mnoho nálezů přileb z území čr, z nichž většina je z jednoho kusu tvarově velice podobné václavce (2x Hradsko, tuším 3x Olomouc a okolí), naopak máme jedinou takto dochovanou vikingskou helmu z Gjermunbu a ta vypadá úplně jinak.

Mám pocit, že tahle teorie je docela stará a vznikla v dobách minima nálezů prostým porovnáním ze severskými (a hlavně normanskými) vyobrazeními, jako je třeba tapisérie z bayeux. A ostatní pak vesele papouškují.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

vikingove objevili ameriku - souhlasite? v americe ziji indiani souhlasite? na prilbe je Manitou!!!
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

V původu Normanů se pokud vím prameny rozchází - podle Duda ze Saint-Quentinu byl Rollo (Hrolf) Dán, podle skandinávských pramenů byl Nor (Bronsted). Realita bude asi taková že ať už byl Rollo původem kdokoli, byla to zřejmě směska Dánů, Norů apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ne, jen jsem předpokládal že tohle zná asi každý kdo se zabývá buď dějinami Evropy v RS nebo Vikingy. A taky jsem považoval za užitečné doplnit fakt, že informace o tom že byli Normani Dánové není tak docela celá pravda. Jak to souvisí s WB, respektive Curii ale moc netuším - nás zajímá, tedy mimo jiné, válečnictví v 11-12.st. v Čechách.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Můžete mi prosím říct co je za pitomost ve tvaru nánosku vidět ravena? Ať už je geneze přilby a nánosku severská, nebo Iroskotská? Čili Odina, nebo Morrigue?

- Nebetyčná ? Upřímě, celé mi to připomíná blábol o příbuznosti sásánovské plastiky a velkomoravských zvěrných stylů. (Ale nešt´ tam je alespon´ umělecká příbuznost, když ne jiná.)

J.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

neda mi to, ale musim se ozvat.... vadi mi jak je ze strany pana slavicka diskutovano... a pokud nedojde k nejake zmene, budu to muset nejak resit....

nejde o obsah jako spis o formu vedeni diskuse... spousta tezi, domnenek, podlozenych jen osobnim (z pohledu z vnejsku skoro az neomylnym) presvedcenim o vlastni neomyslnost... nevim jak ostatnim ale me to jako argument pripada trosku malo, a pokud nedojde k rapidni zmene formatu teto debaty, budou podobne prispevky proste mazany...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

Proc by to nemohl byt krkavec? Inu mohl, taky by to mohl byt stromecek, šipka, nebo je to proste jen tvar nanosku...
Ale znova se ptam, jak chcete spojovat irskou bohyni s Vikingy a to jeste na prilbe z Prahy? A kdyz je to krkavec, neni to jeden z pohadky o sedmero krkavcích? Není to jasný důkaz ze prileb bylo původne sedm?

co mi vadi je:
vzdalene Vam nanosek pripomene ptacka, rozhodnete se tedy, ze je to krkavec, krkavec je ptak boha Odina ale nekde ¨jste cetl ze taky bohyne Morrigan, to Vam potvrdi hypotezu o iroskotskem puvodu vyzdoby. Hned tomu tedy uverite a znecistite tim toto jinak (/celkem) seriozni forum.
Nekdo se sem podiva, precte si Vasi poluci a udela si o zdejsim prostoru neadekvatni nazor!

Krome toho, Vase vetna skladba a argumentacni stavba nuti k zamysleni, odstraneno na zadost moderatora
Last edited by Bobr on Thu 01. Mar, 2007 21:52, edited 1 time in total.
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

O možném Norském původu Rolla se zmiňuje třeba ten Johannes Brønsted i když bohužel neuvádí konkrétní norské literátní památky na které se odkazuje.

Co se přileb týče - základní tvary a technologie výroby mne samozřejmě zajímá, ale teorie ohledně výzdoby stavěné obávám se hlavně na přáních zase tak moc ne. Jistě, může to být havran, ale může to být taky spousta jiných věcí.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Přátelé, jako moderátor bych rád požádal o několik následujících věcí:

1. pane Slavíčku, buďte prosím tak laskav a své teorie doplňujte alespoň nejakými důkazy. Pokud mluvíte o měření díry po nýtu na fotografii, přiložte ji. Pokud vám nánosník připomíná havrana, doprovoďte to několika příklady z vikingského či iroskotského umění, na kterých je havran ztvárněn obdobně. Atd.

2. Ostatní diskutující prosím, aby ze svých příspěvků odstranili nadávky, obvinění pana Slavíčka z užívání drog a pod. Ke kvalitě diskuse to opravdu nepřispívá. Příspěvky, které nebudou opraveny do zítřejšího poledne, smažu.

Jakékoliv další příspěvky, které budou nějak porušovat výše zmíněné, budu do budoucna také mazat.

Děkuji za pochopení.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Mám pocit, že "paměť" je "Munin".
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Huginn ok Muninn fliúga hverian dag
iörmungrund yfir;
óomk ek of Huginn, at hann aptr ne komit,
þó siámk meirr um Muninn.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hugin_and_Munin
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Ing. Havránek Jiří wrote:.....jen pro ilustraci ještě když jsem vyvíjel strojní zařízení, a něco nešlo, tak se musely určit všechny hypotetické možnosti a ty postupně vyhodnocovat a případně eliminovat škodlivé činitele. Jiná bezpečná cesta k cíli nebyla.
jo ... to je vazne skvele podobenstvi... ve svete fyziky a mechaniky jako exaktnich ved se hleda trosku jinak...
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

presne tohle je zlo, ted se kvuli slavickovi v prilbach bavite o ptacich a strojirenstvi. Promazte se prosim co je OT
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Ale ne, vědecká metoda by měla být aplikovaná i tady. Tedy závěry se tvoří na základě faktických důkazů, nikoli se postupuje opačně od předpokladu k přizpůsobování důkazů na míru počáteční teorii.

J.
Locked