Page 1 of 1

dračí standarta

Posted: Sun 21. Jan, 2007 19:22
by Müscha
Ikca mi jednu dělá (už by měla být skoro hotová), tak pošlu obrázek až ji budu mít.

Posted: Sun 21. Jan, 2007 20:00
by Kain
Myslíš tuhle franskou? Nenašel jsem ani v nálezech, ani v písemnostech a ani v odborné literatuře nic o tom, že by se to u VM používalo. Spíš předpokládám, že vzít si do boje tak typicky franskou standartu by znamenalo dost zmást vojáky. Ale Miloš má franskou zbroj i helmu, asi to má na franka...

http://free-image-hosting.uzdroje.cz/im ... lfo8zg.jpg

Posted: Sun 21. Jan, 2007 20:10
by Wothan
Předpokládám že to Muscha dělá hlavně na Franky. To vychází především z faktu že nejhezčí a nejdetailnější výjevy takové standardy pochází právě z franských iluminací - viz. notoricky profláklé svatohavelské žaltáře. Potíž s těmi žaltáři a podobnými prameny je že výjevy jsou podle mne dost silně anticky stylizované. Takže my ve skutečnosti nevíme jistě zda se něco takového skutečně v téhle době a ve franském prostředí používalo. Z pozdní Antiky máme písemné zmínky o signu ve tvaru draka (nositelé dračích standard jsou tuším zmiňováni jako draconarii), takže může jít o záměrný odkaz na podobné zdroje.

Na druhou stranu byly-li ve franském prostředí podobné antikizující tendence, není ani vyloučeno, že se podobné standardy dělaly právě v duchu pozdně římských (které ale klidně mohly vypadat i jinak - viděl jsem i dračí standardu v podobě malého draka na holi bez toho vlajícího ocasu).

V zásadě tedy i když vezmeme v potaz tu antikizující stylizaci nemůžeme s nějakou jistotou tvrdit, že se to co vidíme tak pěkně vymalované na několika různých výjevech nepoužívalo, čili používat podobné zástavy přinejmenším v 9-11.st. na Západě je asi nenapadnutelné.

Jestli by se to dalo použít i na Vm si netroufám odhadnout, možná ano, ale já bych se tomu přece jen vyhnul s ohledem na to jaké má tohle kořeny a původ a jen fakt že je to soudobé by asi nestačil.

Image

Posted: Sun 21. Jan, 2007 20:23
by Müscha
Tohle mám na franky, na VM mám už dávno jinou.

Posted: Sun 21. Jan, 2007 21:52
by Kain
http://www.fectio.org.uk/articles/draco.htm

Tož a spousta pěkných odkazů je tady, to ale asi máš...

Posted: Sun 21. Jan, 2007 22:00
by Müscha
Paráda :wink:

Posted: Sun 21. Jan, 2007 22:19
by Wothan
Kain: =D> Dodneška jsem viděl jen výjevy - ty reliéfy, fresky, iluminace apod. od pozdně římských po raný středověk, ale že se ta hlava draka přímo našla jsem netušil. Super, dík.

Posted: Sun 13. Jul, 2008 10:55
by Roger
taktiež som niečo našiel, neviem či sa jedná o historicky dokázanú kresbu, mne to pripada skoro ako obrázok na kachlici
http://img87.imageshack.us/img87/3061/image002sg7.jpg

sarmatský bojovník

Posted: Mon 14. Jul, 2008 10:00
by frenk
Roger: mrkni se na Kainuv odkaz výše