dračí standarta

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

dračí standarta

Post by Müscha »

Ikca mi jednu dělá (už by měla být skoro hotová), tak pošlu obrázek až ji budu mít.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Myslíš tuhle franskou? Nenašel jsem ani v nálezech, ani v písemnostech a ani v odborné literatuře nic o tom, že by se to u VM používalo. Spíš předpokládám, že vzít si do boje tak typicky franskou standartu by znamenalo dost zmást vojáky. Ale Miloš má franskou zbroj i helmu, asi to má na franka...

http://free-image-hosting.uzdroje.cz/im ... lfo8zg.jpg

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Předpokládám že to Muscha dělá hlavně na Franky. To vychází především z faktu že nejhezčí a nejdetailnější výjevy takové standardy pochází právě z franských iluminací - viz. notoricky profláklé svatohavelské žaltáře. Potíž s těmi žaltáři a podobnými prameny je že výjevy jsou podle mne dost silně anticky stylizované. Takže my ve skutečnosti nevíme jistě zda se něco takového skutečně v téhle době a ve franském prostředí používalo. Z pozdní Antiky máme písemné zmínky o signu ve tvaru draka (nositelé dračích standard jsou tuším zmiňováni jako draconarii), takže může jít o záměrný odkaz na podobné zdroje.

Na druhou stranu byly-li ve franském prostředí podobné antikizující tendence, není ani vyloučeno, že se podobné standardy dělaly právě v duchu pozdně římských (které ale klidně mohly vypadat i jinak - viděl jsem i dračí standardu v podobě malého draka na holi bez toho vlajícího ocasu).

V zásadě tedy i když vezmeme v potaz tu antikizující stylizaci nemůžeme s nějakou jistotou tvrdit, že se to co vidíme tak pěkně vymalované na několika různých výjevech nepoužívalo, čili používat podobné zástavy přinejmenším v 9-11.st. na Západě je asi nenapadnutelné.

Jestli by se to dalo použít i na Vm si netroufám odhadnout, možná ano, ale já bych se tomu přece jen vyhnul s ohledem na to jaké má tohle kořeny a původ a jen fakt že je to soudobé by asi nestačil.

Image
Last edited by Wothan on Sun 21. Jan, 2007 21:00, edited 1 time in total.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Tohle mám na franky, na VM mám už dávno jinou.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

http://www.fectio.org.uk/articles/draco.htm

Tož a spousta pěkných odkazů je tady, to ale asi máš...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Paráda :wink:
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Kain: =D> Dodneška jsem viděl jen výjevy - ty reliéfy, fresky, iluminace apod. od pozdně římských po raný středověk, ale že se ta hlava draka přímo našla jsem netušil. Super, dík.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Roger
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strážske okr. Michalovce, Slovensko
Contact:

Post by Roger »

taktiež som niečo našiel, neviem či sa jedná o historicky dokázanú kresbu, mne to pripada skoro ako obrázok na kachlici
http://img87.imageshack.us/img87/3061/image002sg7.jpg

sarmatský bojovník
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Roger: mrkni se na Kainuv odkaz výše
Post Reply