Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Kain »

Koňáci jsou divní. Nejraději by nesli náklad na zádech, sedlo na rameni a koně vedli za ohlávku. :-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Knecht »

Vypadá to pěkně! Tobě i Grumovi =D>
Sám mám taky v plánu zkusit VM sedlo..sice se s tím sotva kdy bude jezdit ale zajímá mě výroba...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by zoone »

VM sedlo bude hotové tak za 14 dnu... Ne sice pro me, ale rukama me projde, tak ho snad budu moct i nafotit a ukazat.

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Já tohle sedlo, co jsme udělali s Grumem, chtěl kdysi vyrobit po Indech, protože od nich mám to římské sedlo co normálně vyrábějí. Jenže oni mi tehdy napsali, že to nedokážou vyrobit, tak nám nezbylo než se o to pokusit sami. Naposílal jsem jim nicméně hromadu fotek kozlíkových koster sedel z Polska 10-11.st. V podstatě jsou ta RS sedla na jedno brdo - liší se asi jen tvarem těch rozsoch a jejich sklonem. Nedávno mi ale Gagan psal, že by se o to sedlo přece jen pokusili, takže jsme se dohodli na tom, že zkusí udělat nějaký funkční prototyp, který mi pak - pokud se to povede - pošlou na vyzkoušení. Pokud to bude fungovat, měli by být schopní ta sedla vyrábět na kšeft - byla by celodřevěná (žádný laminát ani překližka), bez potažení kůží (což tahle sedla zřejmě nebývala), ale s řemením - na třmeny, podbřišník, řemen přes plece aj. K tomu nějaké polštáře pod lyžiny. Přestože základ je stejný (prototyp by měl vycházet z jednoho konkrétního sedla z polských nálezů - 10/11.st.) měli by být schopní to udělat v několika variantách tvarů těch rozsoch (takže tvarově od staromaďarských sedel po ta polská - tedy i sedla která se pravděpodobně používala třeba i na VM nebo v přemyslovských Čechách). Cenově by se to sedlo, pokud to zvládnou samozřejmě - mělo pohybovat pod hranicí 10k. Možná ještě méně, ale to bych asi dost předbíhal. To sedlo nebude mít polstrování - u rekonstrukcí sedel z 10.st. jsem tam viděl buď vložený takový vycpaný plátěný "pytel" - polštář nebo prostě ovčí kožešinu. Taky tam nebude na rozsochách tepané kování, protože je dost obtížné se s nimi na něčem takovém dohodnout, bylo by to poměrně drahé a hlavně - oni by to chtěli dělat sériově matricí, což se u pár sedel nevyplatí a myslím, že ani nikdo nestojí o to mít navlas stejné sériové kování na RS sedle.

Otázka zní - měl byste někdo o takové sedlo zájem? Cenu budu raději s rezervou počítat kolem 10k - je v podstatě dost závislá na tom za kolik to nakonec oni vyrobí, když to vyjde levněji, bude to samozřejmě levnější, dražší to nebude určitě. V ceně by byla dřevěná kostra + podbřišník, řemeny na třmeny a plece. Je jasné, že vyrábět 1 kus se jim nevyplatí, kdyby se vyrábělo těch sedel 5-10 kusů, bylo by to pro ně zajímavější a myslím si že by to pak bylo i výrazně levnější.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Kain »

Tak to mi řekni, proč jsi chtěl, abych to nevykecal :)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

No není to jediná věc o které jsem ti psal ne? :wink: Ale ohledně těch sedel - potřeboval jsem trochu času, nevěděl jsem jak to s tím dopadne. Teď mi sami od sebe psali, že na tom dělají a že by to mělo jít, což mne trochu překvapilo. S tím, že cena by byla dost závislá na počtu vyrobených sedel. Přesně to ještě nespočítali - až to vyrobí, prý spočítají. Tuhle cenu jsem odhadoval podle cen těch římských sedel - ty jsou výrobně náročnější, taky je na nich hromada kůže, ale zase jich vyrábí a prodávají hodně (ona to i tehdy byla sériově vyráběná sedla).

Proč jsem se to ale rozhodl napsat sem - oni by mi měli poslat ten prototyp. Bude ale potřeba ho vyzkoušet. Já ještě nemám svého vlastního koně, mohl bych poprosit kamarády od koní, což udělám, ale tím jen vyzkouším jestli to sedlo funguje. Chtěl jsem ale jinou věc - pokud o ta sedla budete mít zájem (stejně nepředpokládám, že se jich vyrobí pro nás víc než 5-6 kusů včetně toho prototypu) a dokázali byste zajistit koně - někde kolem Prahy nebo prostě tam kam se dostanete snáz než do Liberce (na jižní Moravu s tím třeba nepojedu), mohl bych ho tam vzít abyste měli možnost si to sami projet, vyzkoušet, opřipomínkovat - poznatky, návrhy na úpravy apod. Tohle není zrovna sériová práce - základ bude sice stejný, ale bude možné si některé věci upravit aj. Jak říkám - já to nevyrábím, jen jsem je o to kdysi požádal a oni mi teď napsali že by to asi šlo. Předpokládám že jak je krize, hledají nějaké nové možnosti výroby a odbytu a tak zkoušejí i věci které jim za to dřív nestály.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Knecht »

Zajímavá nabídka, ale já si to chci vyrobit sám. Vůbec k ničemu mi nebude, jen mě to zajímá. Vyjdu taky z těch obecných vzorů, tvar upravím podle kování které tam chci a to bude asi nejblíž jak se k VM sedlu dostat, protože z těch hliněných plastik se moc vyčíst nedá. Aspoň že třmenů a udidel je habaděj.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Kain »

Myslím, že bych je mohl ozkoušet dokonce v okolí liberce. A jistojistě v okolí HK, a to i na malých koních (hucul nebo welshcob), protože malí jsou pro naši dobu typičtí. A rád.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Vyzkoušíme, případně to můžu i na vyzkoušení půjčit, až to budu mít. Uvidíme podle toho prototypu - co na tom případně změnit, upravit apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Potřeboval bych s něčím pomoct - mám tenhle výjev třmene datovaného podle zdroje té fotky údajně do 11-12.st. "central Europe" ale nedaří se mi k tomu najít víc - ani nějaká kvalitnější větší fotka. Nemáte to někdo v něčem nebo jste na to někde náhodou nenarazili? Je mi totiž záhadou jak tam byl upevněn řemen - napadá mne snad jen nějaké kovové oko na kterém teprve byl ten řemen teprve uchycen, na podobné řešení jsem už narazil u třmenů z 10/11.st. ale ty vypadají jinak.

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Knecht »

Měl jsi někdy možnost vidět vršek toho oblouku, jestli tam není to klasické oko odlomené? V nálezech se ulámaná oka ze třmenů vyskytují.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Právě že neměl, proto sháním nějakou lepší detailnější fotku. Taky mne to napadlo, občas to oko chybí ale zůstávají po něm aspoň náznaky, tady je to na té fotce skoro ostře zalomené.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Takže další fotky pokusu o repliku sedla z 11.st. (popis zdrojů viz. výše). Než se někdo zeptá, přiznávám že je to mořeno nepřírodně lihem, protože mořit kůži nějak rovnoměrně přírodně do požadovaného odstínu se mi stále ještě nědaří (vlastně se mi daří mořit jen krví).

Takže tohle je (bez polštářů a houně) poslední fáze našeho pokusu o repliku sedla z 11.st.:

Image
Image

Vyzkoušené na koni to je a funguje to celkem uspokojivě. Zajížděl to profík, já jsem mizerný jezdec 8-[ Musel jsem vyměnit některé věci - třeba všechny řemeny byly původně ke kostře našité lněnou dratví, teď jsou našité kůží, musel jsem vyměnit tu část podbřišníku uchycenou na kostře za jinou kůži, protože i když jsem použil silnou hovězinu, trhala se apod. Tohle je tedy už plně funkční verze. Na ježdění je to docela pohodlné (cituji).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Bestian »

Skvělé moc chválím =D>

K barvení: mam stejný problém a nakonec to stejně vyřeší líh :( Řemeny ještě pomažu sádlem pořádně rozetřu a v teple nechám vsáknout, barva je sytější a prodlužuje se trvanlivost, to ale asi víš...
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

To jo, ale já tu mám jen solené sádlo takže budu muset nejdřív sehnat čerstvé.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply