Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ale tak žijeme v pokročilém kapitalismu a prakticky všechno se dá koupit že? :badgrin: Problém je, že tohle není žádná skladová sériovka, ale repliky dělané na zakázku podle dodaných podkladů. Dělal je Roman Bláha a asi by nebyl problém se s ním domluvit, ale v tuhle chvíli má tolik práce že jakékoli zakázky dělá někde s ročním zpožděním nebo i větším.

Ale pokud bys je nutně potřeboval na nějakou akci půjčit, asi by se dalo domluvit.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Gráin
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: ve vyhnanství

Post by Gráin »

Jistě, dekorace na třmenech a zrovna z Wothanova oblíbeného období. Určitě to tam bylo proto, aby měl dnes nejkrásnější repliky jezdecké výstroje. :wink:
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Díky za nabídku a rád ji přijímám. Té půjče bych se totiž rozhodně nebránil. Grain ti určitě potvrdí rád, že jsem důvěryhodná osoba a také se nebráním za ně dát zálohu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Grain: no dekor jsem trefil, resp. Bláha, ale originály podobných ostruh jsou často plátované zlatem a to jsem si holt musel odpustit - ještě tak galvaniku bych dal, ale to je sakra jiná vrstva než u toho plátování nebo vbíjení zlatého drátu apod. :badgrin: Na druhou stranu máme i stejné ostruhy pouze prosté, železné. Tohle je tak vyšší střední třída :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Kain wrote:Na starších (6-9. století) taky nejsou...to bude móda...
Z osmého století jsou třmeny s vývalky v Klučinovi, bohužel tam nic víc k nim neuvádí.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Roger
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strážske okr. Michalovce, Slovensko
Contact:

Post by Roger »

mam doma knihu The medieval horse and its equipment, fajn kniha, je tam kopec typov ostrohov ake skutocne existovali. Mozem neco hodit aj na site
Eifel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Eifel »

Per to sem. :biggrin:
Roger
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strážske okr. Michalovce, Slovensko
Contact:

Post by Roger »

tu je ten odkaz na tú knihu, dúfam, že budete spokojní
http://www.uloz.to/991855/the-medieval- ... ipment.pdf
keby to náhodou nešlo, napíšte skúsim re-uploadnuť
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Potřeboval bych najít někde fotografie s rozměry dochovaných pákových udidel z 11, 12 a 13.st. nemáte to někdo? Ideálně fotky z muzeí. Něco jsem už našel, při prolejzání netu, ale bohužel buď je to v mizerné kvalitě nebo mladší.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Pampalíny »

Rekonstrukce sedla:
http://www.montjoie.org/exercitus_aquit ... /sella.htm

Hledal jsem něco jiného a narazil na tohle. Nečetl, rozmrazil a předal... Kvalitu nedokážu posoudit.
vladyka Křesomysl, Velesův lid
---
Historické tržiště / Slované.cz
---
Pište mi přes mail: petr(*)slovane.cz // ne SZ !!!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Zajímavý - mám teď od Gruma doma korpus normanského sedla, ještě to musím potáhnout kůží a dodělat k tomu polstry, podbřišník apod. ale je to podobný typ sedla, jako je vidět dole, jen o něco starší. Když to bude fungovat, zkusíme i to 12-13.st.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Takže náš pokus o rekonstrukci sedla pro 11-12.st. Tvarově je to typičtější pro 11.st. a počátek 12.st. - kostry, ze kterých jsme s Grumem vycházeli (Grum vyráběl dřevěnou část, já zbytek) pochází vesměs z konce 10.st. nebo 11.st. a v ikonografii se tenhle typ sedla objevuje ještě po celé 12.st. Přičemž ovšem v druhé polovině 12.st. už by asi byl dost archaický, protože mnohem častěji vidíme už trochu jiný typ rozsoch (zejména zadní):

Image
Image

Stále ještě to není hotové (chybí řemení pro třmeny, přes plece a podbřišník aj.) a taky fotky jsou celkem mizerné, ale až to bude celé dokončené a vyzkoušené, dám k nám na web článek o výrobě toho sedla a nějakých poznatcích o ježdění na tom. Protože sám jsem jezdec mizerný, nechám to zajezdit zkušené jezdce a ocituji i jejich poznatky a pocity. Pokud se to sedlo osvědčí, zkusíme rekonstruovat následující vrcholně středověký typ sedla.

Ty polstry jsou z kůže a lněného plátna, vycpávané surovou vlnou. Ke kostře je to jen navazované, chtěl jsme zachovat možnost rozebiratelnosti - nechtěl jsme to na kostru bít. U VS sedla bych to už asi polstroval napevno.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Ronšperk »

To smekám a dychtivě budu čekat na tu rekonstrukci VS sedla. =D>
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Kain »

Jo, už jsem ti to chválil do mailu. Už jen to vyzkoušet...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Wothan »

Dneska jsem to měl na koni - na poslední měření kvůli řemení. Až doděláme řemení, zbývá to jen vyzkoušet. Koňáci na to sice ve stájích koukali trochu nedůveřivě, no trochu hodně nedůvěřivě - holt tradice sedlářství se za těch posledních 1000 let někam pohla, navíc oni tam jezdí hlavně na anglických sedlech a to je vůbec nebe a dudy, ale v zásadě není důvod proč by to nemělo fungovat. Na koni to sedí jak ulité. Bude to spíš o tom že v takovém sedle se prostě jezdí jinak.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply