Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Post Reply
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Jezdecká výstroj - postroje, ostruhy, třmeny aj.

Post by Knecht »

Existuje z rs nález ostruh se zachovalým řemením, ne kousky zachycenými v korozi, ale rekonstruovatelným? Nebo alespoň zobrazení třeba od Franků s podobným typem ostruh? Našel jsem celkem dost nálezů, kde je právě jen kousek řemene pod nýty nebo u přezky, ale nikdy ne celé. Konkrétně by mě zajímalo řemení u ostruh s ploténkou.
Dovedu si v zásadě představit, jak to řemení vypadalo, ale nejsem jezdec a tak mi třeba nedojde něco naprosto základního, co každý od koní ví.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Na skanzenu máme rekonstrukci ostruh ze Starého Města (konkrétní hrob bych musel dohledat) od P. Bárty. Mám to někde na fotce...
Jinak pěkný materiál k ostruhám dává Hrubý v knéžce o pohřebišti na Valách.
Řešení řemínku je naprosto jednoduché. Prostě ho na ploténku přinýtuješ tak, aby ti ty ostruhy pěkně seděly na noze a pak stačí nahoru přidělat přezku... :wink:
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Já nálezy mám, potřebuju ten řemen. Myslíš jako jen přinýtovat jeden řemen přes kotník a fertig? To se bude hýbat, ne? Na pozdějších ostruhách byl ještě řemínek pod chodidlem, aby se ostruha nevyvracela nahoru, což by podle mě právě tahle udělala. Některé mají hodně dlouhé bodce (třeba ty co chci) a pak by stačilo jít jen trochu z kopce a budou mi oblouk ostruhy páčit o achilovku. Ale právě k tomuhle potřebuju radu někoho, kdo jezdí, možná vymýšlím úplné blbosti a ten jeden řemen stačí.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Porad si nedokážu představit jak to myslíš... Řemen ti obepíná celé chodidlo. Spodní část (ta co je pod botou) je na pevno a nahoře je spona. Tady to de krásně vidět a těch vyobrazení je víc...

Image
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Tuším, že Wothani mají na stránkách i nějakou rekonstrukci u koní, ale nemám čas to hledat na těch jejich nových stránkách (pořád jsem si na ně nějak nezvykl :wink: )
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Image

Tahle rekonstrukce řemení je ovšem sama o sobě mladší - právě pro to že se nedochoval řemen. Je to rekonstruováno podle řemení ostruh z tuším 14.st. Je to ale celkem jednoduché, přezku máme doloženou, takže je to taková víceméně pravděpodobná spekulace. Samotné ostruhy jsou replikou ostruh podle nálezu z 11.století - Wroclaw-Ostrov Tumski, Polsko. Jen originál byl plátován zlatem.
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Mám fotku z muzea na Pohansku - Břeclav, kde je rekonstrukce boty s ostruhou, jestli chceš, tak ti jí pošlu mailem :wink:
Vím, že nic nevím. O:)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Tak ji hod sem... :wink:
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

To nepůjde, nemám ji kam dát na net...jedině kdyby byl někdo jiný tak hodný a zařídil to :oops: 8)
Vím, že nic nevím. O:)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak mi to pošli a já to sem hodím.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak tady je ta fotka rekonstrukce ostruh od Ratatosk - jen jsem jí trochu ořízl a zmenšil aby to tu nestrašilo - pokud vás zajímá velký obrázek tak vám ho jistě pošle, ale vidět to z toho je. Snad jen ta rekonstrukce boty - cvočkama flokované moc neodpovídá období.

Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Díky všem. Mě při mých úvahách trochu zmátl tvar těch "mých" plotének a hlavně uspořádání nýtů. Takhle by to pak jasně šlo.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Když už jsme u toho, mohli byste mi prosím poslat někdo podrobné fotografie nebo nálezy ostruh VM, ale:
1) železné, zdobené tausií
2) celá sada vč. průvleček, přezky a nákončí?

V literatuře je často jen malá fotka nebo fotka jen části ze sady. Třeba tahle fotka nahoře se mi moc líbí, ale přezka a spol tam vůbec není patrná...ale přece existují lepší fotky:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Mohlo by se ti hodit toto:Slovanské ostruhy na území Československa / Blanka Kavánová: Academia, 1976, Praha.
Dá se tam objednat na:
http://www.cittadella.cz/arub/index.php?pagename=studie
Vím, že nic nevím. O:)
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Post by zoone »

Neco malo z výstavy co je na skanzenu... Je to VM.

Image

Image
Post Reply