Franské meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Franské meče

Post by melkel »

Problém je vb tom, že tvůj dotaz je nejasný. Pokud se ti jedná o meč na šerm, potřebuješ pružnou tvrdou čepel, a o to se ti musí postarat kovář. Pokud se ti jedná o historii, konstrukcí je mnoho, a je potřeba lépe uzrčit, o co se zajímáš, a ideálně si najít nějaký nález, o kterém se budemem bavit.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Franské meče

Post by Wothan »

Přesně tak - pojem "franský meč" nebo "karolinský meč" může obnášet velké množství typů stejně jako různé technologie výroby čepelí. Volbu konstrukce čepele pak ovlivňuje to za jakým účelem je ta replika dělaná.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Franské meče

Post by frenk »

Když to dovedeme ad absurdum, tak např.většina mečů nalezená na území Velké Moravy má spíše tu "měkčí"konstrukci, takové meče se jistě při boji ohýbaly-taky jejich cena nebyla jistě taková jako u jejich kvalitnějších protějšků. Chci tím říct, že takový "ohybající" meč může být docela efektní např. při úkazkách boje na vystoupeních , ovšem jinak je samozřejmě praktičtější meč průžný, lehký a pádný, už jenom z hlediska trvanlivosti "ostří", takové ostří s otřepy u měkké čepele dokáže taky na holé kůži udělat pěknou paseku. U pružné čepele ovšem hrozí riziko špatného popuštění a jejího zlomení, což taky není bez určitého nebezpečí.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Franské meče

Post by Boza »

Nitro, postni sem obrázek toho svého meče. A ne, aspoň já ho nebudu kritizovat ať je tvarově jakýkoliv, prostě mě jenom zajímají soudobé výtvory.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

jo rad ho sem dam i kdyz to neni uplne LH al ted je na reklamaci jelikoz se mi pri treninku zacal ohejbat.... i proto jsem hledal nejaky info abych pred tim kovarem nevypadal jak uplny pako :)
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Franské meče

Post by kraki »

Ahoj, po dlouhé době bych měl zas všetečný dotaz - totiž na uchycení nýtů typu obrácené U uvnitř té duté hlavice. Při pokusech tak, aby to drželo fakt pevně, jsem zatím došel k jakému takému řešení, totiž že vrchní část "účka" roztáhnu trochu do šířky a zahřátý vnější plášť hlavice pak do toho "zamlátím". Jenže to nějak stále není "ono". Mj. jsem narazil na zmínky o letování. Jak? Čím? Můžete mi poradit? [-o<
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

tak jsem se konečně dokopal k tomu abych sem hodil nejaky fotky toho meče o kterem tu tak dlouho diskutuji, na jedne fotce je i muj druhy meč, to jen tak pro porovnani delky (ten dlouhy ma 120cm, ten kratky asi 80cm ale to si ted nejsem upa jistý) doufam že odkaz pojede tak jak ma jelikož to je moje první album na rajčeti :lol: http://nitroxxx.rajce.idnes.cz/my_swords/ a ještě upozornuji, že meč neni dělaný podle žádného nálezu
no jinak meč je ted momentalně u kovaře aby ho skusil (ted se omlouvam za možná špatnou terminologii, jsem vyučenej textilák :) ) překalit a v sobotu mame "trenink" tak pak dam vedět jak se to povedlo
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Franské meče

Post by Bestian »

Ajtakrajta :( to je opravdu fantazie...
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Franské meče

Post by Knecht »

Kdyby po překalení byla dobrá čepel, možná by stálo za to ho přeformátovat na něco jiného. Protože jako franský meč to opravdu nevypadá.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

no dobře souhlasím, uplně franský to teda není ale snad to zas nevypada tak zle z pohledu vás odborníků,hm? rád se nechám poučit kam jinam bych ho měl zařadit
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Franské meče

Post by Knecht »

Vylepšit povrchovou úpravu, sundat stávající hlavici a dát tam plochou terčovitou a byl by z toho určitý univerzál na VS. Třeba.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

no dobře franský meč to není ale neprošel by třeba jako románský (nebo si jen pletu názvy a ve skutečnosti v tom zas až takový rozdíl není?) teda až na tu hlavici samozřejmě,hm?

a ještě jestli mohu otravovat :) mohl byste mi nekdo dat kontakt na výrobce RS mečů za rozumnou cenu? ale zase ne drakkare.cz dik
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Franské meče

Post by Bestian »

Teď nevím o co ti jde, udělat věrný meč či se snažit za každou cenu tento někam nacpat?

Prvním krokem je shromáždit a nastudovat materiály k dané problematice. Příjlad dám Jindru Figuru, kluka kterej ze zájmu začal studovat vše o kovařině a dnes dělá skvělé zbraně. Mrkni na jeho seznam nastudované literatury http://lightswords.cz/pages/literatura.php Myslíš že vyrobí "nějakej" meč a pak se ho snaží narva do nějaké doby?

Z mého pohledu se tvůj meč hodí do pohádky o Královi banditů a fialovém drakovi. Tím nijak nechci schazovat tebe ani tvůj meč, prostě se jen nehodí k ničemu, co má mít historickej podklad. Kdo ten meč dělal, nevím ale učit by se měl ještě hodně.....
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Franské meče

Post by Wothan »

Nitro: hele asi takhle - tak nějak vypadal první meč co jsem si nechal udělat - bez pořádných znalostí a podkladů, kovářem, který pořádně nevěděl a jen matně tušil co dělá. Jenže to je už asi 15 let a od té doby je těch podkladů i třeba jen díky internetu nesrovnatelně víc a protože tě potkávám na netu soudím že na něj přístup máš, tak proč jsi něco nehledal? Nemůžeš udělat nějakou blbinu a pak se jí pokoušet někam násilně nacpat, to je postavené na hlavu.

Už ti to tu řekli jiní tak jen zopakuji co s tím - rozebrat, nechat přebrousit a přeleštit čepel (to jak vypadají některé dochované čepele dnes je spíš dáno zubem času, ne prací mečíře), příčka by se asi dala použít, sloupek je takový nějaký divný - přijde mi že v tom moc dřeva nebude zato je to ovinuté silným koženým řemínkem ale možná ta fotka klame. Hlavici bych sundal, použil jako těžítko a nahradil nějakým paraořechem - ten by se hodil k té příčce a čepeli. S využitím od 11.st. - s ohledem na příčku a čepel spíš 12.st. do 13.st. Nebo tam dal jak radil Knecht mincovou hlavici s využitím prakticky od konce 12.st. ale spíše 13.st. téměř po celý středověk. Ale karolinský meč z toho zřejmě nikdy nebude.

S levnými výrobci je potíž, většina těch co znám dělají věci na zakázku, ne sériovky (jen ty jsou opravdu levné) - Gur už s tím seknul, ale můžeš zkusit Lebdušku, Moce, nebo se plácnout přes kapsu a zkusit Červinku jestli ještě dělá tupé meče na šerm. Já bych se obrátil na Hada - já od něj obvykle beru jen čepele a nechávám je dokompletovat Romanem Bláhou který mi k tomu dělá i pochvy a závěsy, ale jinak Had dělá i celé meče, pokud nechceš nějaké tausování, rytí apod. Bláha sice také a poctivě kované, ale na můj vkus jsou zbytečně těžké a měkké.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

jj od gura mam jedena pulku a tu si nemuzu vynachvalit, lehka, vyvazena, pekna a vydrzi upa upa všechno :) , no ty vsechny upravi co jsi tu vyjmenoval si myslim, by stali asi nejspis skoro jak ten mec :) no jinak mohl by sem dat nekdo kontakt na "Hada" ? nak ho na netu nemohu najit

jinak sloupek je schvalne takhle uzoučký, mě se to tak líp drží ale jak přesně to je dělaný to netuším
Post Reply