Franské meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

co se týče hlavic mečů typu H podle Pettersona, tak to je trošku oříšek. Např. Geibig rezolutně uvadí, že k mečům typu H (I) lze zařadit pouze meče s hlavicemi konstrukčního typu II, t.j. s dvoudílnou hlavicí s dutou korunou přichycenou k bázi 2 nýty resp. s dvoudilnou hlavicí která je k bázi uchycena(přiletována) pomocí nýtu ve tvaru obráceného U. Meče, které zjednodušeně řečeno, mají plnou dvoudílnou troujúhelníkovou hlavici uchycenou na trnu řadí do skupiny mečů typu B.
Na kresbách typologií hlavic podle Pettersona se na bázích zespodu vždy objevují nýty, takže i já se kloním spíše k tomu, že meče typu H měly dutou hlavici.
Objevily se však i názory, že tomu tak nebylo vždy, a severské kopie franských "originálů", kterých bylo ve Skandinávii objeveno obrovské množství, měly i hlavice plné (samozřejmě uchycené na trnu), týkat se to mělo především exemplářů, které neměly typickou tauzovanou vyzdobu. Někdy jsou pak tyto meče tošku rozpačitě označovány jako B/H.
Takže když budeš dělat Franka tož máš mít dutou hlavici, ale když vikoše, tak sa možeš hádat, že ju měli i plnů. Typické...
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Post by kraki »

Takže, jestli tomu dobře rozumím, je pro hlavici se dvěma nýtky směrodatný ten styl provedení, jako u druhého rtg snímku z Tvého příspěvku na str 7... Bezva, budu si hrát :biggrin:
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

no, pro meče typu H bude spíše typičtější ten první rtg snímek, tzn. dva nýtky skrz bazi a korunu. Problem je v tom, že Geibig ve své práci(jinak velmi detailní) nedělá rozdíl mezi těmito dvěma způsoby-ma je zahrnuty pod jeden konstrukční typ (II), na hlavici H mam jeden rtg snimek, tak když tak mi napiš sz s tvym mejlem.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Frenk: a ohledně toho roznýtování řapu na základně dělené hlavice, máš nějaký přehled? Kdy a jak často to bývalo zalícované do základny a kdy ten nýt hlavou přečníval? Jde mi o ty hlavice, které mají svrchní část dutou.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Wothan:
no podle rtg snímků to spíš vypadá, že to bylo zalícovanédo základny, teda pokud byla plná. U dutých základen jsem zaznamenal použití jakesi "podložky".
Na základě těch rtg to nevypadá ani na to, že by trn na vrchu základny musel být roznýtovaný. Vesměs se jedná o poměrně široké trny, pro nýtovaní vcelku nevhodné, napadá mě, že vzhledem k tomu, že zakladna a trn na sebe přesně pasovaly, mohly být přiletovány anebo nasazeny za horka . To samé platí i o vrchních stranach nýtů na dutých hlavicích, tam by se možná dalo předpokladat i kovářské svaření, nicmeně vždy před aplikací zdobení ať už tausie nebo plátovaní. Zespodu zakladny jsou často nýty evidentně"rozklepány", ale bude se muset zřejmě dávat pozor i tady.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Franské meče

Post by Sidney »

Mám otázku. Nemáte někdo nějaké další informace /fotky, popisy, citace literatury/ k tomuto "meči z Broa"? Asi se jedná o Broa na Gotlandu, víc se mi nepodařilo zjisti.

díky Sidney


Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Franské meče

Post by Boza »

Jednu fotku kde je tenhle meč vidět máš tady: http://medieval-illumination.blogspot.com/ (pro jistotu - tady je link přímo na ten obrázek). Bohužel neposkytuje žádné vodítko k identifikaci, tedy kromě toho že to zřejmě není ten meč z Dybäcku (ten je na postované fotografii nahoře).
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Re: Franské meče

Post by Sidney »

Díky. Aspoň barevná fotka. S
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

dobry den...mam, mozna pro nekoho primitivni otazku, jaky by mel byt RS meč. ted nemyslim vzhled ale spis konstrukce, mela by byt cepel pruzna ci sips měká? měla by byt kovana z jednoho kusu či zvlašt jadro a na to navařené ocelové čepele? doufam, že mě s takovíma otázkama neukamenujete :) předem dik za odpoved
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Franské meče

Post by Kain »

Na co to chceš? Jako repliku originálu nebo jako meč na šerm? Jestli repliku, tak nálezů tu máš spoustu, projdi si forum. Na šerm ti stačí homogenní ocelová čepel.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

na historickej šerm......takze ta ocelová čepel by měla byt pružná, že?..... ja se spis ujistuji jelikoz jsem si nechal delat meč, kovanej, a po deseti minutach šermu se začal silně ohýbat..... no dik za odpoved, v patek to tomu "kováři" jedu omlatit ohlavu......teda pokud se do ty doby meč neohne jeste vic :)
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Franské meče

Post by Boza »

A souvislost s franskými meči je?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

no to co mam doma se tak trochu tvari jako franský meč.
zoone
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 587
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modra/Olomouc/Prostějov
Contact:

Re: Franské meče

Post by zoone »

NITRO.xxx wrote:no to co mam doma se tak trochu tvari jako franský meč.
Nikoli tvuj mec, ale tvuj dotaz.... :evil:

"Co proliješ hrdlem ti už nikdo nevezme..."
NITRO.xxx
Nováček
Nováček
Posts: 19
Joined: Sun 21. Feb, 2010 21:33

Re: Franské meče

Post by NITRO.xxx »

tak do jaky sekce bych tedy mel svuj dotaz směrovat? jen jsem se zeptal na konstrukci franskeho meče, stacilo rict hned na zacatku abych se se svimy dotazi presunul jinam
Post Reply