Franské meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Já mám meč taky pádný na čepel, ale je lehký, takže se přitom ovládá dobře...
Image

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Ale mě se tam fakt ruka nevešla :) Po přepočtu podle měřítka otištěného spolu s kresbou mi jílec vycházel na o něco málo přes 70 mm, což opravdu nedám. Jinak u tohohle kousku vyšlo těžiště 100 mm od záštity.

Frenku, kdyby jsi měl nějaké další detaily, ideálně celý nález pečlivě přeměřit v reálu, byl bych zauzlován. Považuju ho za velmi typickou franskou zbraň takže nemám problém si za dva roky nechat vyrobit stejný ale lepší 8)
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Boza:pošli mejla sz, bohužel ho 1:1 nakreslený nemám, ale mám velice dobrý slovní popis s rozměrama, ostatně zvaž ten výběr, protože zrovna tento meč není ideálně dochovaný, např. šířka žlábku na čepeli podle rtg nepřekračuje 1,5 cm atd.
Kain: ten tvůj meč jsem zkoušel na Modré a vyloženě mi seděl. Holt Had se zase pochlapil. Jaké u něho těžiště?
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Tuším kolem 20 cm od záštity.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Myslíš pochvu, že jo. Nevím, žádný nález z té doby neznám. Je to záludná otázka...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

No, já tam nemám žádné. Vikoši mají nálezů několik...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Mám, ale koukej si přejít do jiného fora, třeba Skandinávie nebo Zbraně RS...tohle je o franckých mečích...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

viking sword chape - strejda google
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jinak já ti dal obrázky do fora o zbraních, už zhruba když ses ptal...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Rekrut
Nováček
Nováček
Posts: 41
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Rekrut »

Pohan wrote:Dobře a jak to teda třeba řešíte? Nebo tam žádné nedáváte???
Ja to resil takhle. Surovka. Image
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Na fotkách z Novgorod State United Museum jsem narazil na zajímavý meč popsaný jako meč z vikingského období. Jedná se o typ H a zajímavá je hlavice a záštita, která je zřejmě vyrobená ze slitiny mědi a zdobená páskovým tauzováním nejspíše stříbrem.

Až na ten materiál se podobá meči z hrobu 223/51 z Mikulčic /akorát řap rukojeti neprochází hlavicí a hlavice i záštita jsou trošku tlustší/

Tady jsou obrázky


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

zajímavý je taky tordovaný drát mezí bází a korunou hlavice, jinak bych řekl, že jádro záštity a hlavice je ze železa a mosazná tauzie z bočních ploch hlavice a záštity je rozklepána víc na svrchní a spodní straně záštity a spodní straně hlavice, následně zbroušena, takže vytváří něco jako plátování, mám to ověřené i empiricky, ostatně na posledním obrázku je vidět kousek odchlíplé tausie/plátování na svrchní straně záštoy , hned u kraje.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Mas pravdu, ze neco takoveho tam je. Ale kdyz porovnas korozi na cepeli a stav garnitury... Hledal jsem ten mec v Kirpicnikovi, ale nenasel.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

to plátování je výborné antikoro, a asi to tak bylo i původně myšleno, takže se tomu zachovalému stavu ani moc nedivím. ostatně těch "odchlíplých"kousků plátování je tam při pozornějším pohledu víc.
Kirpičnikova práce je stará přes 40 let,za tu dobu se jistě objevilo spoustu dlaších nálezů, nicméně starý pán je stále aktivní a proslýchá se o nové revidované verzi "oružij".
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

To Frenk

Když jsi mluvil o "síťce" na Ulbertech, měl jsi na mysli toto?

Image