Franské meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Franské meče

Post by frenk »

Ahoj,

jak jsem už snad někde psal, je toto konstrukční řešení v literatuře popsáno jenom obecně-na základě RTG snímků. Je to přirozené, nikdo si netroufne dělat u těchlě bohatě zdobených hlavic nějaký destruktivní zásah kvůli spektrální analýze, který by objasnil složení pájky.
Snad můžu prozradit, že u meče z Univerzitní ulice v Olomouci , kde se hlavice dochovala skoro bez výzdoby a pájka vylezla na povrch, se potvrdil můj předpoklad, že se jednalo o mosaz-na základě metalografické zprávy od Jirky Hoška.
Jinak prakticky provedeno si to představuji tak, že U nýt byl prostě v zahřáté koruně hlavice zalit mosazí, na nějaké pájení je tam té mosazi poměrně dost-viz.rtg snímek hlavice.
Jestli to budeš zkoušet, daj vědět jak si dopadl, v dohledné době tuto hlavicu budu dělat taky, tak snad by se hodili nějaké praktické postřehy. Určitě bych však zkusil korunu hlavice pomalu chladit.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Franské meče

Post by kraki »

Díky. Předpokládám, že by se to s množstvím té mosazi asi nemělo přehánět... Každopádně, prubnu to a uvidím :)
K veškerým postupům dělám fotky, dokumentace by tedy byla, akorát tahle závěrečná věc mi prozatím chybí. Plus ozkoušení.
Protože můj kamarád kovář má teď zrovna nejvíc zakázek, budu moct u něj tvořit až někdy v zimě (okurková sezóna). Pak sem ale dodám co půjde (aspoň v rámci možností) :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Franské meče

Post by Bigoš »




| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Franské meče

Post by Boza »

Co http://collections-dobree.loire-atlanti ... Generales/? Jdi na Medieval > Epee, je to ten s cislem 928.2.1

Mas tam trochu lepsi fotky a hlavne rozmery a bibliografii. Jinak hlavice mecu typu H se tu resila par stranek dozadu :wink:
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Bigoš
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 184
Joined: Wed 25. Aug, 2010 11:54
Contact:

Re: Franské meče

Post by Bigoš »

díky, klidně posílejte dál, inspirace a podkladů není nikdá dost:-)



| Waltharium turbans. Contra tamen ille virilis | constitit opponens clipei septemplicis orbem, |

 | pobouřil Walthera. Ten přesto stál zmužilý na místě pevně, | štít svůj ze sedmi vrstev šípům v překážku kladl
User avatar
Dorlas
Nováček
Nováček
Posts: 13
Joined: Tue 09. Mar, 2010 18:13

Re: Franské meče

Post by Dorlas »

jedna veľmi podarená replika http://picasaweb.google.com/10405218293 ... 8031859026
výrobca začínal z kusmi železnej rudy...

Keď sa na kocku pozrieš zvrchu, zboku nevidíš spodok... 



Múdri ľudia porovnávajú porovnateľné. Hlúpi argumentujú hlúposťami.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Franské meče

Post by kraki »

frenk wrote:Ahoj,

jak jsem už snad někde psal, je toto konstrukční řešení v literatuře popsáno jenom obecně-na základě RTG snímků. Je to přirozené, nikdo si netroufne dělat u těchlě bohatě zdobených hlavic nějaký destruktivní zásah kvůli spektrální analýze, který by objasnil složení pájky.
Snad můžu prozradit, že u meče z Univerzitní ulice v Olomouci , kde se hlavice dochovala skoro bez výzdoby a pájka vylezla na povrch, se potvrdil můj předpoklad, že se jednalo o mosaz-na základě metalografické zprávy od Jirky Hoška.
Jinak prakticky provedeno si to představuji tak, že U nýt byl prostě v zahřáté koruně hlavice zalit mosazí, na nějaké pájení je tam té mosazi poměrně dost-viz.rtg snímek hlavice.
Jestli to budeš zkoušet, daj vědět jak si dopadl, v dohledné době tuto hlavicu budu dělat taky, tak snad by se hodili nějaké praktické postřehy. Určitě bych však zkusil korunu hlavice pomalu chladit.
Ahoj, nakonec jsem to předělal na gaddhjalt (takový ten s paraořechovou hlavicí a dlouhou štíhlou příčkou). Na netu jsem náhodou objevil jeden originál s velice podobnými parametry čepele (plus minus dva tři milimetry v proporcích), který se v RS vpodstatě vejde všude. A dá se snadno i na akci opravit.
S pokusy o dutou hlavici H-čka jsem prostě a jednoduše krachnul, bez sváření moderními postupy jsem na ten princip nepřišel :(
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Franské meče

Post by Ernest »

Kraki, na čem jsi krachnul?
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Franské meče

Post by kraki »

Na pokusech upevnit nýt ve tvaru obráceného U napevno do duté hlavice, aby pak i zevnitř vypadala jako u dochovaných kusů (pár dobře nafocených jsem kdysi našel na netu a ty snímky mám teď jako mustr) a fakt to vydrželo.
Jenže nejsem kovář a tak jsem raději nakonec zvolil jednodušší konstrukci, než abych švindloval se svářečkou :)
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Franské meče

Post by Ernest »

No, ale nýt do U není jediný způsob jak na to... mohl jsi i dva ýty zapájet mosazí, a nepletu li se tak u některých Hček jde celý řap i skrz vrchní hlavici...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Franské meče

Post by Wothan »

Tak nýt by šel určitě přiletovat a narazil jsem i na zmínky, že byla ta dutina vyplněna nějakým organickým materiálem (pryskyřicí?). Jinak ano u některých typů skutečně procházel řap oběma částmi hlavice (někde se dokonce svrchní část nedochovala a tak řap trčí daleko do prostoru).
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Ernest
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Franské meče

Post by Ernest »

Já tak nějak pochopil že to má Kraki na šerm a tam bych orgsanický materál radši nepoužíval :D ...
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Franské meče

Post by kraki »

Ernest wrote:No, ale nýt do U není jediný způsob jak na to... mohl jsi i dva ýty zapájet mosazí, a nepletu li se tak u některých Hček jde celý řap i skrz vrchní hlavici...
Není, to je pravda, (jednoduchý způsob co zmiňuješ zrekonstruoval např. mistr Bárta u meče z předvelkomoravského období) mě ale tento způsob prostě zaujal... A jako řemeslný laik a amatér jsem na něm samozřejmě vyhořel :lol:
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Franské meče

Post by kraki »

Wothan wrote:Tak nýt by šel určitě přiletovat a narazil jsem i na zmínky, že byla ta dutina vyplněna nějakým organickým materiálem (pryskyřicí?). Jinak ano u některých typů skutečně procházel řap oběma částmi hlavice (někde se dokonce svrchní část nedochovala a tak řap trčí daleko do prostoru).
Dík, i o to jsem se pokoušel (organický materiál - vyčetl jsem to někde tady na Tvém webu) a myslím že by to při nepříliš velké zátěži mohlo fungovat. Varianta s řapem skrs korunu hlavice (někdy duté, jindy plné) mi ale připadala příliš jednoduchá, jasná. Žádná výzva...
Jak ale kolega Ernest níže trefil, mám to hlavně na šerm (nikoli scénický), kde ty zbraně při zdlouhavých nácvicích jedné každé akce (odsmyky, vyražení z ruky atp. než to přejde do podmíněných reflexů) příšerně trpí. Na libovolném srazu bych sice takové zákroky nikdy nepoužil, považuji ale za vhodné je umět a dík tomu na ně i v případě potřeby dokázat pohotově reagovat. V tomto kontextu se ovšem každý gracilní konstrukční prvek meče velice záhy rozsype...
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Franské meče

Post by Wothan »

Ty dva nýty mohou jít i skrz tu svrchní část a být rozleštěné do neviditelna, to by bylo asi nejpevnější řešení co bys potřeboval. Jeden takový meč mám a je to prakticky nezničitelné. To letování, pokud by se to provedlo dobře by taky nemuselo být tak marné - organický materiál, pokud by ses tam rozhodl nalít nějakou pryskyřici apod. by tomu dodal spíš jen jakousi tuhost těch nýtů a celé by to asi maličko zpevnil + zlepšil vyvážení ale podle mne opravdu nepatrně.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply