Franské meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Tak, 4 kousky ze SM Na Valách:

Image
hrob 116/51

Image
hrob 190/50

Image
hrob 223/51

Image
hrob 277/49
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Zpátky k jetelovitému kování - mám několik vyobrazení nálezů od nás, ale je to k ničemu bez nálezových okolností.
Proto, kdo víte, prosím:
1) Když se našlo jetelové kování, jaké další kování se ve stejném nálezu našlo? Ne obecně, prosím, že třeba dvě nákončí. Nemáte někdo obrázek? Myslím, že kompletní mám jen kolínské. Ale jiné, zvláště z jižní moravy, mi chybí. Jde mi o obrázek nebo podrobný popis celého nálezu. Máte to někdo? Existuje to vůbec?

2) našlo se kování konce pochvy? Máte někdo obrázek, prosím? Zatím mám doloženo pouze ovázání řemínkem.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Pokud vím, tak kování konce pochvy se u nás nenašlo, alespoň z RS.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Ale našlo, na Budči.
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Jetelovité kování na Moravě jsou v podstatě 2- ve Starém Městě a V Jarohněvicích. Staré město je publikováno Galuškou, ale nestíhám to sem hodit-muscha z toho článku sem hodil ty obrázky od Menghina. jarohněvice jsou publikovány v Dostálových pohřebištích, zde ovšem pouze překresleny od červinky. V současné době probíhají na něm expertízy, potom dám vědět, zatím můžu prozradit, že jsou zdobeny geometrickým ornamentem -technikou tauzie a plátování.Neznám zatím jiné j.kování dochavané in situ na meči - snad něco nového z Polska, prý jich ta mají asi 15, což Wachowski ještě nepodchytil.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Vari od budečského kování! To dělám já! :)
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Dobrý vtip, Knechte:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

"sorry"já už ho mám skoro hotové
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Bronzové kování pochvy meče s prolamovanou palmetovitou výzdobou, nalezené při výzkumu polozemnice v areálu hradiště Budeč roku 1972. Domácí výrobek z 10. století navazující svými výzdobnými prvky na velkomoravskou tradici.

Váňa, Zdeněk 1995: Přemyslovská Budeč. AVČR Praha, str. 59-60
Váňa, Zdeněk 1978: Obnovený výzkum Budče v roce 1972. Archeologické rozhledy 30, str. 372-385, 475-478

Image
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Tak nic, byl jsi rychlejší.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Jestli tě to potěší, já mám okraj pochvy meče seříznitý nikoliv do špice, ale rovně, takže se k tomu toto kování zcela nehodí.
:) Dole tedy vznikla jakási ploška a já si nejsem jist, co s ní. Jedním řešením je kůže a řemínek, ale to se mi úplně nezdá. Druhým by bylo konec toliko obšít. A třetí nápad, dosud nepodložený, by bylo zakončení kovovou destičkou. Tak byly zakončeny rukojeti nožů a saxů v polsku, co jsem viděl. Například. Nenašlo se to i u nás? Nebo něco jiného na spodní konec pochvy?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Vrátím se ještě k našemu oblíbenému meči z Mikulčic hrob 90. Našel jsem fotku z výstavy Střed Evropy kolem roku 1000, kde je originál meče a jeho rekonstrukce.

Image
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

když tak nad tím přemýšlím, tak na boleradickém meči bylo taky něco jako nákončí, ale nic moc, pokud si vzpomínám bylo "jen" z železného plechu.
User avatar
Sidney
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 537
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Sidney »

Dobrých obrázků není nikdy dost - foto rukojeti meče z hrobu 90 s omotávkou rukojeti a zbytky zdobení hlavice z katalogu výstavy

Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

No a já přidám foto té repliky od Bárty :wink: :
Image