Franské meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

Právě, že co jsem měl možnost vidět, tak tam žádné zbytky čehokoliv nejsou, a ani v popisech těchto mečů se nenacházejí žádné zbytky. Máš pravdu v tom, že by to logičtější rozhodně bylo. Koncem ledna bych rád dal na expertízu fragment meče z Univerzitní ul.v Olomouci, kde snad možná něco jako nějaká hmota vtěch místech je, tož uvidíme...
Jinak by mě velmi zajímali obrázky té formy s odlitkem, šlo by to sem hodit?Kdyby ne, tak SZ.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Po šesti měsících čekání je konečně na světě, můj miláček :lol:

Image
Image

Podle meče z hrobu č. 425, Mikulčice-Valy u III. kostela. Má ovšem mírně zkrácenou délku kvůli udržení vyvážení.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Řemeslně vypadá dobře, ale to zkrácení mi připadá skoro až moc. O kolik je to proti originálu?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

O 10 cm. Na té fotce to trochu zkresluje, je to z úhlu tak se zdá kratší.
Last edited by Boza on Fri 20. Apr, 2007 18:33, edited 1 time in total.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Mně to nepřipadne, je to podle mne pořád ještě v reálu, ale koukám že se ti taky nepodařilo přesvědčit mečíře aby se vzdal své značky na čepeli. Já to třeba naposledy s Hadem řešil, ale proto že jsem bral už hotový polotovar čepele, nešlo to bez toho, nicméně je ochotný mi to udělat holé.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Wothan wrote:Mně to nepřipadne, je to podle mne pořád ještě v reálu, ale koukám že se ti taky nepodařilo přesvědčit mečíře aby se vzdal své značky na čepeli. Já to třeba naposledy s Hadem řešil, ale proto že jsem bral už hotový polotovar čepele, nešlo to bez toho, nicméně je ochotný mi to udělat holé.
:idea: Tý brďo, to mě vůbec neseplo! Byl jsem tak vytelenej z toho že už je konečně hotový že jsem nad tím vůbec neuvažoval...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Na tom zkreslení asi něco bude. Ale jinak vážně pěkná práce.
Já právě uvažuju o tom meči ze Závady, jenže potřebuju opravdu dobrého mečíře, aby to při té nadměrné šíři čepele dokázal udržet v rozumné váze a zároveň pevnosti...ale to bude stejně až příští sezóna. Na letošek budu rád, když stihnu dodělat šavli.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
robur
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 121
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modrá/Lobodice/Opava

Post by robur »

Bonza smím se zeptat kdo dělal ty výkresy ????
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

robur wrote:Boza smím se zeptat kdo dělal ty výkresy ????
Vlastní práce.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

boza, máš u toho meče dutou hlavici?
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

frenk wrote:boza, máš u toho meče dutou hlavici?
Nene, je plná. Jinak jedná se o meč jehož obrázek už tu postoval Müscha na stránce 2 tohoto threadu:

Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

škoda, meče typu N je mají duté
Image
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

frenk wrote:škoda, meče typu N je mají duté
Frenku, zdá se mi to neho je to opravdu rentgen toho samého nálezu?

Pak mi nad tím zůstává hlava stát, protože ten meč musel být extrémně "těžký na hlavu" - i když odečtu to že byl v reálu ostrý (hmotnostní nárůst čepele "tupé do bitev" je mimochodem ten důvod ke krácení), dutá hlavice na krátkém jílci poskytovala čistě symbolické vyvážení.

Havránek: polohu těžiště neznám, nemajíce přístup k nálezu :twisted: Nicméně nález samotný má hmotnost 1060 gr. a celkovou délku tuším 940 cm (ten můj má cca 830 cm). Ještě se doma podívám.

Malou poznámku na okraj: jedná se o výrobek podle nálezu, nikoliv však o přesnou repliku. Např. jílec je na rozdíl od nálezu prodloužený protože by se mi nevešla ruka, rovněž omotání neodpovídá.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

ja, je to rtg toho samého nálezu. Jinak je dlouhý 945 mm (původní délka se pohybovala mezi 955 a 965 mm) a váží 1060 g, těžiště se nachází 190 mm od záštity. Na můj vkus je čepel dost zůžená, což lze sledovat u některých mečů z Mikulčic, ale jinde se tento fénomém moc nevyskytuje, možná to může svědčit o opotřebení čepele. U některých dutých hlavic byla dutina vyplněna např. struskou, takže až takový posun ve vyvážení to nemusel být, i když 19 cm od záštity může někomu připadat dost.
Omotávka je u tvého meče trošku širší, u origa je to 4 mm a je rovněž z kůže, což vždy nemusí být pravda(na dřevěném korpusu rukojeti 2vrstvy plátna+kožená omotávka).
Délka rukojeti je obecný problém, argument o menších lidech a tudíž i rukách neostojí(navíc to vždy není pravda) a spíš napovídá o tom, že se meč držel jinak než je dnes bežné.
Ale i tak se mi bozuv meč líbí a patří k těm nadprůměrným jež lze na akcích vidět.
A propo-v jaké vzdálenosti od záštity máš těžiště?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Zhruba v tomhle smyslu jsem se vyjádřil v článku u nás. Argument o menší ruce je celkem blbost a naštěstí ne moc častá.

Když jsem to doplňoval, napadlo mně tam dát i tohle srovnání:

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.