Franské meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
kraki
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 71
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Karlovy Vary

Re: Franské meče

Post by kraki »

Dva nyty skrz (olouvam se za chybejici transcripci a mozne dalsi chyby, zapasim zrovna s anglickou a jak napotvoru polonefunkcni klavesnici) mam v planu udelat na replice jednobriteho mece/tesaku typu H-I, ktery jsem pres forum http://www.myarmoury.com vycenichal na nejakem ruskem webu, u nehoz tehdejsi vyrobce sichroval konstrukci i prorazenim koruny hlavice a roznytovanim rapu cepele navrchu. Original byl (dik vynikajicim detajlnim fotkam) viditelne ve sve dobe provedenim dost lacinou veci, ma ale urcity puvab... :wink:
Od koho mas, prosim Te, ten mec s rozlestenym nytovanim co vydrzi? U kupovanych mecu uz mam za sebou par negativnich zkusenosti s nesoudrznosti materialu (zdanlive kopaktni zbran se mi rozsypala po par neprilis silnych ranach v ruce) a tak uz delsi dobu taham rozumy jednak od profi svarecu (ktere moderni oceli kompatibilni jsou a ktere ne) a jednak Hada, jehoz cennym radam ohedne kaleni, popousteni apod. se pri svych silne omezenych moznostech nedokazu ani priblizit...
Ty mas o tom prehled - na jakeho mecire (krom Hada, v pripade jeho zaneprazdnenosti prehrsli zakazek) bych se mohl jeste s duverou obratit?
Zbraň, kterou máš a neumíš ji používat, patří tvému nepříteli.
Drakobijec
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Franské meče

Post by Drakobijec »

Kraki: Pokud to dobře chápu chtěl bys nýty které drží hlavici upevnit v duté hlavici nýtem který nedrží jenom v dírách v hlavici, ale má tvar U takže nýtky jsou vevnitř vlastně spojené. Řešíš tedy jak to vevnitř uchytit. Já bych to zapájel. Zvládneš to ve výhni, DO duté hlavice nasypeš trošku mosazi, borax, nahřeješ až se to rozpustí, strčíš nýt vytýhneš z vyhně a počkáš až to vychládne. Nic složitého bych za tím nevyděl.

Nýty v hlavicích jsou většinou zapájené. A drží to dobře. Už jsem to na meči použil. Po sekání do tvrdých věcí se nic nikde nevyklalo nebo nepovolovalo. Podle tabule je v některých případech spoj pájený natvrdo pevnější než svár.
dragonknives.cz
Post Reply