Stavba katapulty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Wothan: Dobrá. Ještě jakej průměr torzních svazků ste použili? Na jedněch stránkách sem sehnal antický výpočet průměru torzních svazků v závislosti na hmotnosti projektilu a požadovaném dostřelu.

Tady sou ty stránky. V poslední době mi nefungujou :evil:, ale dřív sem si je vitisk, tak bych sem ten výpočet moh zejtra dát. Jestli to teda najdu :wink:

http://www.stormthewalls.dhs.org/

Z mích výpočtů vychází průměr torzních svazků něco mezi 80 až 120 mm. Je to reálný nebo sem někde udělal chybu?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Je to reálný, ale na ty naše bych musel změřit. Nicméně záleží na velikosti stroje. ty výpočty vychází zřejmě z originálních konstrukcí Vitruviových. Je pikantní že jsem někde narazil na poznámku že Vitruvius konstrukce strojů šifroval, neboť autor tomu zjevně nerozuměl - přitom to celé jsou jen vzájemně stažené poměry, kupířkladu právě k průměru otvoru v torzní desce apod.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Žíně, šlachy, polyamid a konopí až jako naprosto poslední možnost.
Konopí má vlastnosti zhruba jako dřevo, je nasnadě, že to není nejlepší matroš.
Já jsem si chtěl stavět scorpius minor, tak jsem si dělal výzkum a rostliná vlákna se prakticky nikdy nepoužívala.

J.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Wothan: Jak říkáš. Vycází to z Vitruviových pokusů. Píšou tam, že to vlastně nejsou výpočty, ale pokusně vztažený hodnoty průměru torzního svazku, hmotnosti projektilu a dostřelu. Nedá se mluvit o výpočtu, protože se tam vůbec nepočítá třeba s použitým materiálem a tudíž to není univerzální.

hawkwind: Ten polyamid tam taky chválili. Prej má dost podobný vlastnosti jako šlachy, ale sám nemůžu soudit. Bohužel je tak neLH, jak jen to de :(. Stejně ho asi vyzkoušim (aspoň abych porovnal ten rozdíl :wink: )
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

My to konopí používáme z nouze, ale je to pro nás ze všech tehdy použitelných materiálů (a já na to konopí skutečně někde narazil, ale nevzpomenu si kde - bylo tam jmenováno vysloveně jako nouzové řešení, podobně jako lidské vlasy, budu to hledat) ten nejdostupnější. Žíně v takhle velkém množství budou problém, ale pracuji na tom, bezpochyby by to bylo vhodnější.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jakým způsobem uděláš torzní svazek z koňských žíní? Sou docela krátký (oproti lanu :biggrin:) a vázat to určitě nebudeš ne? :wink: U lana z konopí je to jednoduchý, to se furt omotává a pak se to sváže na koncích. :wink:
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Evidentně z nich, stejně jako ze šlach musíš nejdřív udělat lano. Ručně.

J.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To jo, ono i z toho konopí se nejdřív muselo udělat lano, jenže tahle fáze u průmyslově vyráběných lan odpadá, u žíní nebo šlach nám nic jiného než ručné práce nezbude. Proto je taky snazší udělat torzi z tohohle na ruční zbraň než na tu naší krávu nebo nedej bože na onager.
Fachman
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liptovske Sliace

Post by Fachman »

Pri mojom putovaní internetom som stiahol niečo o obliehaní a obliehacích zbraniach.Bohužial je to po rusky a nerozumiem tomu ani trochu :oops: ,ale vy - staršie ročníky čo ovládate azbuku,by ste si tam možno niečo našli.Ak bude mať niekto záujem kontaktujte ma cez SZ :lol:
Pro fide!!!!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Předpokládám že je to tohle ne?

http://www.xlegio.ru/about.htm

A stroje jsou tady:

http://www.xlegio.ru/artilery.htm

Měl jsem to v záložkách, ale jak jsem přeinstaloval komp tak mi to vypadlo. Jen holt to chce ovládat azbuku a umět aspoň trochu rusky.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Fachman wrote:Pri mojom putovaní internetom som stiahol niečo o obliehaní a obliehacích zbraniach.Bohužial je to po rusky a nerozumiem tomu ani trochu :oops:
Zkus na to poštvat nějaké internetové překladače. Překlad sice není nejlepší a odborné termíny to asi stejně nepřeloží, ale dost to pomůže a zbytek už snad půjde nějak dodělat se slovníkem v ruce. Já to tak se značným úspěchem provádím běžně.

Babel Fish

Worldlingo

Mimochodem, uživatelé Firefoxu mohou v tomto směru použít velice užitečná rozšíření:


FoxLingo

Translate

S pozdravem
Saša
Fachman
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liptovske Sliace

Post by Fachman »

Trochu sa to podobá,ale myslím si, že to nie je to isté.Ak chceš pošlem,ti to na mail (zbalené to má 7,5MB) a uvidíš.Názov súboru bol Nosov (možno je to autor,ak vám to niečo hovorí)
Last edited by Fachman on Sat 30. Sep, 2006 7:44, edited 1 time in total.
Pro fide!!!!
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Wothan wrote:Je to reálný, ale na ty naše bych musel změřit. Nicméně záleží na velikosti stroje. ty výpočty vychází zřejmě z originálních konstrukcí Vitruviových. Je pikantní že jsem někde narazil na poznámku že Vitruvius konstrukce strojů šifroval, neboť autor tomu zjevně nerozuměl - přitom to celé jsou jen vzájemně stažené poměry, kupířkladu právě k průměru otvoru v torzní desce apod.
No, Vitruvius sám o sobě prohlašuje, že ve vojsku Caesarově a pak i Octavianově by zodpovědný za stavbu a opravy artilerie. A není důvod o tom pochybovat, spíše naopak. Je tedy nepravděpodobné, že by tomu vůbec nerozumněl. Problém je, že při různých přepisech původního textu docházelo k nepřesnostem, chybám a zřejmě v některých případech i ke změnám jednotek. Navíc se nedochovaly diagramy původně přiložené k jeho dílu.

Mám asi dva odborné články k rekonstrukcím starověké artilerie a mohu poskytnout i nějaká doporučení ohledně další literatury, takže v případě zájmu mi napište.

S pozdravem
Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ugh? Říkám že autor té poznámky o šifrování tomu co a hlavně jak psal Vitruvius zjevně moc nerozuměl, jinak by nedošel k podobným závěrům. Nenapadlo by mne tvrdit že Vitruvius nerozuměl své práci :wink:
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Aha. Špatně jsem tvou poznámku pochopil. V tom případě se omlouvám. :)
Post Reply