Stavba katapulty

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: melkel, Jura, Wothan, Kain, Begbie, Rab

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Stavba katapulty

Post by Vladan »

Téma stavby obléhací techniky jsem tu v RS nenašel, a tak bych založením tohoto tématu chtěl rozvířit diskusi o artilérii využívající torzní svazky :biggrin:

Plánuji přes zimu postavit repliku katapulty, a tak zbírám všemožné informace (např. Jaký materiál použít na torzní svazky? Stačila by konopna lana promazana tukem?) o těchto úžasných strojích. :badgrin:

Mám též problém se dřevem na stavbu (chtěl bych dub, ale nedaří se mi ho sehnat).

Díky za přízpěvky
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Vrhací stroje všech druhů, spojte se :)

Pěkný článeček o katapultách starověkých je třeba tady
http://www.mlahanas.de/Greeks/war/Catapults.htm

Základy konstrukce se ale u vrhacích strojů od starověku do středověku moc neměnily. Plochá nebo torzní pružina a/nebo jedno- a dvojzvratná páka - fyzika v praxi :badgrin:
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Á propos, jak velkou katapultu má pán asi na mysli? :twisted:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Stavby torzních metacích strojů nejsou u nás žádnou novinkou. Jednu katapultu střední ráže máme už spoustu let my, další menší typ - defakto scorpion má třeba X. Legio GPF.

Více na: http://www.curiavitkov.cz/valka47.html

A pro ukázku té naší:

Image

Poslední měřený dostřel byl asi 350m. Nechali jsme ovšem udělat nějaké změny a úpravy, pořídili nové bronzové objímky torzních svazků namísto stávajících ocelových a novou konstrukci lišty, tak aby se dala catapulta používat i jako balista střední ráže.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jako materiál na torzní svazky používáme konopná lana. Maštěná nejsou nijak a obávám se že by to mohlo to konopí spíš poškodit. Když dostřílíme, sejmeme celé svazky včetně lan a uklidíme je do sucha.

Pokud se týče materiálu - dub je zbytečný, resp. na celý stroj použít dub je hloupé. Dub je tvrdý, ale není pružný a je velmi těžký, takže dělat z něj kupříkladu stativ, který není nijak dynamicky namáhaný je pitomost. Z dubu bych dělal maximálně torzní skříň a možná některé části výsuvné lišty. Ale na sochu, lištu i naviják nebo ramena lučiště se dají s úspěchem použít i jiná dřeva - třeba jasan apod. My třeba máme ramena buková. Stativ, je-li dostatečně mohutný bych ale dělal klidně smrkový nebo borový jako je ten náš.
Last edited by Wothan on Mon 18. Sep, 2006 15:30, edited 1 time in total.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Nazdar!
Mrkni na tyhle stránky:
Siege Engines
- sice se načítají strašně pomalu, ale stojí to za to čekání.

Pro španělsky čtoucí zájemce:
Fuentes para el estudio de la poliorcética

S pozdravem
Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ty Siege Engines taky doporučuji - jsou tam i plány a návody na větší rozebiratelné konstrukce toho phalintu.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Jo, Siege Engines byla přesne ta stránka, co jsem před chvílí hledal, neb odkaz na ni mám uz uložený, ale na jiném kompu.

Tak mě napadá, jak moc se v raném středověku používaly vrhací stroje na našem území? Výhody vrhacích strojů se uplatní hlavně při obléhání i bránění těžkých opevnění a nebo při opravdu masivních polních bitvách. V tom raném středověku u nás obojího nebylo tolik jako později, ne?
(námořní bitvy se nás netýkají ;)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A proč jsem sem asi dával odkaz na naše stránky? Asi pro to že potřebujeme reklamu? Přečti si to :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak mi není známa jediná bitva ve středověku na našem území, potažmo západní Evropy, kdy by se ve středověku použily obléhací stroje v polní bitvě. Nějaké mechanismy spíše ohňové asi používali Mongolové a zřejmě bychom mohli nějaké stroje hledat třeba v Byzanci, ale jinak byly tyhle stroje na polní bitvy i na ty velké příliš těžkopádné a hlavně neodpovídaly narozdíl od Antiky tehdejšímu pojetí boje. Takže bychom je našli především na hradbách, městských zbrojnicích nebo v arzenálu obléhacích armád.
Archimedes
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Brno
Contact:

Post by Archimedes »

Wothan: Aaaa, věděl jsem, že se mi přesně tohle faux-pas jednou stane :| To mám z toho, že píšu ve spěchu ;) No aspoň, že jsem nebyl úplně mimo.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Díky za všechny přízpěvky. Ty stránky znam taky, ale tam právě dělají prakticky všechno z dubu. Narazil sem taky na dobrý stránky

http://www.legionxxiv.org/catapulta/

ale sou tam často (podle mě) dost nedobový úpravy natahovacího systému, ale jinak fakt dobrý. Jo na těchto stránkách je zmínka o speciálních střelách z Dura Europos. Nevim co je na tom pravdy, ale vypadají zajímavě a lítaly by asi dobře.

Mam v plánu stavět katapultu "střední ráže" jako je na Curii Vitkov, ale všechno je otázka peněz a materiálu (vzhledem k tomu, že to budu financovat asi sám :-k).

k tomu promazání lan: Myslíš žě by to opravdu poškodilo konopný lano? Vzpomínam si na letecké modelaření mého dětství a letadla na gumičku. Tam se gumička právě natírala olejem, aby snesla větší zkroucení bez poškození. Myslim, že by to moh bejt podobnej princip :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Gumička je syntetický materiál naprosto nesrovnatelná s přírodním konopím. Prostě to při dešti přikryj a když to tam nemusí být tak ty torzsvazky sundej.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

zkoušeli jste někdo na torzní svazky žíně? Chci si zkusit postavit tu římskou ruční obdobu katapulty a v tak malém množství bych je asi i sehnal.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nezkoušeli protože potřebujeme poměrně hodně velký objem, ale na tu manubalistu by se to snad sehnat dalo.
Post Reply