Knihy

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Knihy

Post by Boza »

Za 30 doláčů je k dostání číslo 2 The Journal of The Mail Research Society, které je monotematicky věnováno zvláštnímu druhu římské zbroje zvané lorica plumata nebo přesněji lorica hamata squamataque. Je to zbroj kroužková, na které jsou ale navěšené z líce šupiny. Probírají se tam několikeré nálezy a na konci je dokumentovaný pokus o rekonstrukci. Mohu jenom doporučit - viz http://webpages.charter.net/erikdschmid/, platba přes PayPal je funkční a pohodlná.

Image
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Re: Knihy

Post by Pavel »

Go n-éirí an bóthar leat!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Knihy

Post by Boza »

Všiml jsem si že York Archaelogical Trust má ve slevě nějaké knihy, které by mohly zajímat Římany:

AY 16/8 - Roman Pottery From York
AY 17/02 - Roman Finds from Skeldergate and Bishophill
AY 17/10 - Finds from the Fortress

je jich tam víc, tohle je jen namátkou vybráno z http://www.iadb.co.uk/pubs/pubs.php?Action=List YAT rozhodně dělá velmi kvalitní knihy.
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: Knihy

Post by Appendix »

Objevil jsem toto: http://www.knihkupectvi-papyrus.cz/jaro ... /d-119164/
Nemáte o tom někdo alespoň nějaký základní informace? Hlavně by mě zajímal rozsah, za ty prachy to musí být milion stran. :shock:
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Knihy

Post by KŘIŽÁK »

No ty bláho,to jsou v příloze nějaký artefakty nebo co?Nebo to tisknou na ten papyrus co maj v názvu... :shock:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Knihy

Post by Rab »

Zkuste se zeptat přímo autora Jaroslava Tejrala, t.č. v Archeologickém ústavu Brno, mail: jdol@iabrno.cz nebo sekretariat@iabrno.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Knihy

Post by KŘIŽÁK »

Čerstvě vyšlo:Laténská pohřebiště v horním Polabí. Autor T.Mangel .Vydalo muzeum východních Čech.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Re: Knihy

Post by sroub »

Kdyby jste si někdo chtěl něco hezkýho, byť staršího, nadělit pod stromeček, tak slušná nabídka je tady
Non multi, sed multa
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Knihy

Post by Merlkir »

Tohle náhodou někdo nemáte? Sumner je dobrý, ale radši bych znal dojmy někoho dalšího než za to dám peníze.

http://www.bookdepository.co.uk/book/97 ... an-Soldier
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Knihy

Post by Alexandr »

Merlkir wrote:Tohle náhodou někdo nemáte? Sumner je dobrý, ale radši bych znal dojmy někoho dalšího než za to dám peníze.

http://www.bookdepository.co.uk/book/97 ... an-Soldier
Já to mám. Bohužel tě asi moc nepotěším, protože jsem ještě neměl čas se do toho začíst (zabývám se teď jinými věcmi). Nemohu tedy posoudit kvalitu textů a vědecké práce autorů. Nicméně na první pohled/prolistování na mě kniha působí veskrze pozitivně. Naprosto fantastická je obrazová příloha. V knize je obrovské množství podrobných a barevných obrázků. Ihned je vidět, že oba autoři mají obrovský přehled co se římského umění týče. Snad v každé knize o římské výzbroji člověk nalezne pár základních uměleckých památek, které nám pomáhají udělat si obrázek o římské výzbroji (oltář Domitia Ahenobarba, Traianův sloup, sloup Marka Aurelia, Tropaeum Traiani v Adamklissi, reliéfy z Cancellerie, výzdoba římských oblouků, některé profláklé náhrobní kameny apod.). V této knize jsou nejen tyto, ale i mnohé další, které již nejsou tak známé a i dost takových, o kterých jsem třeba dosud neměl ani ponětí. Samozřejmě s výbornými fotografiemi.

Nabízí se samozřejmě otázka, jestli to příliš neovlivňuje směr bádání autorů (aneb přehnané spoléhání na umění není dle mého názoru ten nejlepší způsob zkoumání římské výzbroje). To bohužel nemohu říci, protože (jak jsem psal), texty jsem ještě nečetl. V knize se také objevuje ona kontroverzní teorie o používání kožených zbrojí (dokonce segmentat) Římany. Ani tady jsem argumentaci dosud nečetl, ovšem jsem docela skeptický.

Osobně se domnívám, že už jen kvůli té úžasné obrazové výbavě stojí kniha za koupi. Člověku to rozšíří obzory. Teorii o kožených zbrojích bych rozhodně nebral negativně. Člověk si prostě přečte argumentaci a udělá vlastní názor. Od textů neočekávám nějaké zázraky. Jedná se o obecnou shrnující knihu. Pokud chce jít člověk opravdu do hloubky, stejně se musí uchýlit k odborným článkům či publikacím o konkrétních zbraních či částech výzbroje. Věřím, že kniha bude hodně zaměřena právě na to umění, což osobně vítám kvůli rozšíření mého rozhledu v této části. Už se těším, až budu mít čas i na četbu, ale bohužel to asi hned tak nebude.

Jinak bych mrkl na Roman Army Talk. Tam o té knize určitě bude nějaká diskuse s názory.

Čau
Saša
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Knihy

Post by Merlkir »

Jo, právě na RAT mi to jeden člověk doporučil. :D
No tak jo, až bude čas a korunky...
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Re: Knihy

Post by Tita Iuventia Martia »

Avete,
pokud byste mel nekdo nekdy zajem / cas, muzete se podivat na nasi bibliografii, co mame na strankach nasi skupiny, snazim se postupne zjistovat, co vyslo u nas i v zahranici z obdobi Antiky apokud to ma alespon nejak
slusne hodnoceni, pridavam do seznamu. Bibliografii najdete zde:
http://www.castraromana.cz/Bibliografie.html

A mam prosbicku, pokud byste nekdo vedel o nejake dobre knizce, co jste treba osobne cetli / ji nekdo doporucil a neni v seznamu, muzete mi o ni dat prosim vedet?

dekuji

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Knihy

Post by Princeznix »

Prosím o radu.
Rád bych pronikl do literatury či jiných zdrojů informací, které mi umožní se vzdělat v materiální (žádný teoretický "dějepis") kultuře halštatsko-laténského období.
Jelikož se snažím o co nejvíce "lh" rekonstrukci keltského života, rád bych věrohodné zdroje - dobře popsané, nejlépe s obrázky, abych mohl vše dostatečně zrekonstruovat a konečně se zaměřit na užší období (+/- 70 let).:)


Napište prosím vámi prověřené zdroje a hlavně, kde je můžu sehnat.
Vůbec nemám žádnou zkušenost s antikvariáty, arch. publikacemi apod. (kde, jak)

S obyčejnými knihovnami a googlem mám velice špatnou zkušenost.
Jasně - možná neumím hledat, tak mě pls hned nekritizujte :)

PS: Nejnutnější je teď pro mě štít, helma, meč.
Díky moc!;)

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Knihy

Post by KŘIŽÁK »

Mám tři zásadnější knihy zabývající se keltskými zbraněmi(když nepočítám problematické Ospreye)všechno je západní evropa -Francie...v podstatě se ale nedozvíš nic nového než třeba z encyklopedií keltů vyšlých u nás.A rekonstrukce jsou veskrze diskutabilní...S přilbama je to o dost lepší,jsou na ně dvě speciální práce a oproti štítům je tam představa vzhledu jasná,zrovna tak u mečů.Literaturu seženeš nejlépe v knihovně archeologického ůstavu v Praze.ale nic moc uceleného nečekej.Od českých autorů třeba R.Pleiner-celtic sword(vydáno v oxfordu...)Bětčina práce na štíty a nová-zatím nevydaná práce M.Horáka Laténská kopí na Moravě a Laténské meče na Moravě(zatím obecně nedostupné:-(....) Ze zahraničních knih hledej vše od Brunoaxe a Decheleta,novější kniha rekonstrukce válečníků od Mathieu(skupina Les Leuki viz internet)-velmi doporučuji pro všeobecný přehled o vývoji keltské výstroje během 500 let.. .Osobně střádám informace hrozně po střípkách.Na hezky zachovanou rukojeť meče s detaily jsem narazil až po 5 letech nedávno..
Máš konkrétní dobu které se chceš ohledně keltů věnovat?časný,střední nebo pozdní latén?konkrétní oblast?
http://leuki.pagesperso-orange.fr/reconsti.html mrkni sem třeba...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Knihy

Post by Princeznix »

Hustej odkaz..... tak, že by se dal krájet!
Díkys moc... škoda, že to není v angličtině, ale naštěstí mám strejdu googla! 8)

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
Post Reply