Isarno bitva 2009

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Isarno bitva 2009

Post by zoro »

Založil jsem téma, protože budou určitě lidé, kteří mají nějaké fotky a připomínky k akci v Isarnu. Za mě musím říct, že mě letos příjemně překvapila bitva, která myslím byla s úrovní úplně jinde, než minulý rok. Římanů bylo na české poměry hodně a na Germánské straně už vymizeli úplně "conanovští" bojovníci.
Problémem, který zůstává je: reálnost bojové situace, protože hodně legionářů bylo rozladěno, že barbaři nejsou oblečeni ve vybavení, které by umožňovalo reálnější boj- nemají chráněnou hlavu a tělo. Bude těžké to nějak vyřešit k uspokojení obou stran. Germáni nemohou nosit těžší zbroje- ochrana hlavy by myslím byla na místě.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by Wothan »

To byla spíš věc těch liniovek a kruhů zrady apod. než samotné bitvy. Ta byla scénická a myslím že se celkem dala. Tam je to spíš o tom co kdo a jak dobře zahraje. Je totiž samozřejmě jasné že většina Germánů nijak chráněna nebyla a ani honba za bezpečností a bojem by neměla jít na úkor autenticity do té míry že každého barbara obrníme a dáme mu přilbu. U bitvy mi víc vadilo, že nebyl čas na pořádný nácvik a bylo to bohužel znát, protože tam bylo hodně lidí co nebylo na Gladiu a spousta věcí se dolaďovala až na místě. Výsledkem byly zmatky v bitvě - předčasný útok na začátku a přehnaně aktivní předposlední útok kdy jsme museli (spolu s veliteli Germánů) zahánět barbary aby se stáhli a bitva neskončila dřív než měla. Poláci navíc špatně rozuměli a chvíli jim trvalo než to pochopili. Nakonec se to ale podařilo uřvat a dohrát do zdárného tragického konce :-) Jen doufám že z pohledu diváků, kteří naštěstí neměli v ruce scénář se většina těch hluchých míst podařila aspoň trochu zaretušovat :-)

U těch ostatních bojovek kde už nejde o scéniku je to holt hloupé, protože zatímco legionář je poměrně slušně obrněn, řítí se na něj polonahý bojovník, často bez helmy. Oběma stačí na vyřazení naprosto stejný lehký zásah do trupu (samozřejmě nad lokty a nad kolena), jenže legionář se dost nadře a je zákonitě pomalejší - jednak pro to že jej brzdí zbroj, jednak pro to že jej brzdí strach o soupeře a musí si dávat pozor s bržděním úderů (ne že by to jinak nedělal, ale u naháče to prostě dá víc úsilí). Výsledek je takový jaký je a dost to kazí "radost ze hry". Na druhou stranu nevíme jak to řešit, protože s výjimkou "kruhů cti" což je jen jedna z disciplín není prakticky možné přidělovat více "životů" za odění a uhlídat to.

Jinak si myslím velmi pomohlo když jsme u liniovek zakázali natvrdo befelem obíhání. Notoričtí "stihači" to zkousli asi s nevolí, ale bitva pak trvala déle a byly tu vidět vysloveně snahy o prolomení linie nebo zatlačení křídla apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by sroub »

Mám problém s bitvou až tak nesouvisející, ale zrodil se na Isarnu. Bral sem si tam kontakt na člověka s přezdívkou Maur, a špatně sem si to asi napsal, takže na něj nemám žádnej kontakt krom přezdívky, vim jenom že je odněkud od Břeclavi. Nemáte na něj náhodou někdo spojení? :|
Non multi, sed multa
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by KŘIŽÁK »

Že s tím zase otravuju-jediná šance jak vyzkoušet jak by to bylo doopravdy je použití měkkých zbraní-je jasné že to neprosadím do bitvy,ale zařadit takový duel (turnaj)do doplňkového programu...Platí zásahy pouze nekrytých(ale zato všech)částí,a boj se stává bojem.řekl bych,že by to mohlo umlčet nespokojence,vyzkoušet si to může každý.Zařadili jsme takovou ukázku do pásma přednášek a bylo to diváky velmi oceněno,obzvláště při kombinacích kopí-štít.V momentě kdy si člověk musí chránit makovici proti cíleným zásahům,je to markantní rozdíl..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by Wothan »

No on pokud není idiot si tu hlavu člověk chrání stejně, ale máš pravdu že cílený útok kopím nebo mečem na obličej (zvláště při taktice antických oděnců) je o něčem jiném. Ani bych se tomu nutně nebránil - nemám zase takové předsudky vůči "plyšovým mečům" když nám to umožní simulovat reálné akce (třeba používat gladius převážně k bodu apod.), jen jsem ještě neviděl nic co by bylo reálně bezpečné (i při bodu), slušně vypadající, mající aspoň trochu podobné vlastnosti předloze a dalo se to pořídit buď doma nebo za rozumný peníz a něco to vydrželo.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
KRAK
Nováček
Nováček
Posts: 11
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Isarno bitva 2009

Post by KRAK »

Posílám pár fotek

http://dobazelezna.wz.cz/index.php?menu ... sarno_2009

Co se těch železných kopíček týče, mnohdy bez kuličky, tak už se začínám bát. Zatím to tak nějak vše lítá kolem... ALE .... no nechci to raději ani domyslet.

Ta na černo nabarvená latexová kopíčka cos měl Křižáku, se mi zdají pro souboje nejpřijatelnější řešení, člověk pak nebude tolik při boji svázaný a i divákům předvede méně okleštěný souboj.

Isarno ukázalo, že nám dorostla další generace barbarů ... to je vzakz pro římáky, aby už konečně pochopili, že na této půdě jim pšenka nepokvete :)
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by KŘIŽÁK »

Ne,myslím,že bezpečné a dobře vypadající kopí a meče do bitev jsou utopie-alespoň pro skutečně reálný boj..Bude to VŽDYCKY o lidech..
Wothan-pro duely se výborně osvědčily známé mlaty a kopí též konstrukce-i tvrdý bod do obličeje je "jen"ůder boxerkou.Jasné,že spousta lidí se bojí zásahů obličeje už jen s principu,ale jde mi o šanci pro rejpaly co říkají -kdybych moh...
Už jsem,konkrétně s cvičným kopím bojoval z řadou lidí-a musím říct,že si makovici fakt nechrání.Než si zvykli na nová pravidla,byla životnost 2-3 vteřiny...A boj vypadá jinak.(viz Mikulov)Jsou ovšem dva extrémy-Lidi co vědomi si bezpečnosti mlatů do sebe nezranitelně jen řežou,a lidi co s mlaty dělají to co s mečem-šmrdlají a larpácky se dotýkají.Obojí je na ho.no.Musím říct,že pokud se potkají bojovníci,je volný boj mlaty a kopími divácky atraktivnější než drtivá většina volného šermu železem a než spousta "nacvičených "soubojů(hovořím stále o duelech,ne bitvách)
Jinak jsem moc rád,že se barbaři začali měnit v Germány,Kelty atd.-doufám,že to bude mít vzestupnou tendenci.Je vidět,že výukový model byl zvolen dobře a že příklady táhnou...Rozdíly jsou na fotkách jasné. =D>
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Isarno bitva 2009

Post by zoro »

to Křižák: K tomu musím říct, že jsem tak rychlé zkvalitnění "barbarské" sekce ani nečekal! když jsem se nad tím minulý podzim po bitvě v Isárnu rozčiloval tady na fórum. Nutno říci, že je stále co dotahovat, především prezentaci skupin kdo je kdo, protože si stále myslím, že lidé nerozlišují Markomany, Kelty, Germány.
Pár prasáren se stále najde, ale obličejové vikingské přilby odpadly a meče taky.
Další věcí je scénář, letos byl zajímavý, ale myslím si, že by šel udělat lépe, co se týče výjevů z příprav na bitvu a drobnějších detailů (např. prodloužení římské řady o pila muralis, postavení pro catapulta...). Není nás celý Libušín, aby jsme si nemohli takto se scénářem pohrát. To je ale na delší debaty.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by KŘIŽÁK »

Zoro-Pokud se utvoří(a myslím že je to na cestě)stálejší osazenstvo starověkých akcí,lidi na sebe budou zvyklí a budou se dát dělat fakt psí kusy.Vzhledem k absenci ochraných prostředků to je taky dobré..Teď jen nezaspat a dát tomu pokračování.Nebyla by na škodu malá databáze lidí či skupin(těch co budou mít zájem).a komunikovat s nimi.Je potěšitelné,že za pouhý rok pruzení(ale i osvěty)zmizely podstatné prasárny.Ovšem pořád je co zlepšovat a pořád budou kompromisy.Např. spousta "keltů"je stále na ůrovni dobové a vzhledové nezařaditelnosti...Nárust je pouze kvantitativní...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by Wothan »

Úplně neodpady - viděl jsem tam myslím nějakou mladší přilbu ála Coppergate, ale jen letmo tak se třeba pletu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by KŘIŽÁK »

Wothan-Isarno beru s rezervou,pokud by člověk měl vzít na vážno,že jde o Teutoburg a vezme pravidla platící na Gladiu,vyháže asi dost lidí...Ale stejně tam pokrok je...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by Wothan »

Jo jasně, ale je pravda že oproti loňsku tam pokrok byl, takže ta debata o tom asi nebyla zbytečná.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Isarno bitva 2009

Post by Jaroslav Bašta »

Za římskou stranu:
Na Gladiu i na Isarnu jsme zkusili použít proti barbarům měkčené oštěpy (posbírané co na nás kdo hodil) jako kopí pro boj face to face.
Výsledek byl výrazný.
Najednou jsem nebyl jen zakrytý terč pro germánská kopí, ale mohl jsem útoky zpoza scuta vracet na rovnocennou vzdálenost. Dokonce jsem zasahoval!! Myslím, že když římané vyřeší bezpečnou a pohledově přijatelnou variantu kopí pro boj z blízka, budou mít barbaři co dělat, aby si vůbec škrtli.
Další věc byla počet římanů. S poláky bylo legionářů opravdu dost na utvoření dlouhé linie a někdy dokonce zdvojené.
Tolik římského vojska pohromadě nepamatuju. Jen se opět projevila nesehranost. Jednotlivé skupiny nebyly schopny fungovat společně na jednotné velení.
No a nakonec bych chtěl poukázat na polsko-římského lukostřelce, který přímou mířenou střelbou trefil do hlavy jednoho chudáka barbara. Doufám, že to nebylo vážné, ale byla to tečka jako od Gandalfa...
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Isarno bitva 2009

Post by KŘIŽÁK »

Vidím to takhle-scutum+ zbroj+gladius bude výborně fungovat,pokud bude fungovat jednotný postup legionářů,a pokud se na ně budou nepřátelé tlačit(nebo budou tlačeni)V tuto chvíli není legie natolik pevná a sehraná,a nepřítel není tak početný aby k tlačenici došlo-jednotlivec může téměř libovolně ustoupit a legionář nedosáhne aniž by neporušil sestavu...a tak se kopí jeví jako ideální zbraň-poslední dobou ji na bitvách preferuji s výsledky 100X lepšími než s mečem...Proti málo početnému a rozptýlenému nepříteli(a tudíž vysoce pohyblivému )by římané(kdokoliv)nasadil oštěpy,lukostřelce a hlavně jízdu.
K lukostřelcům-letící šíp nezastavíš a zásah hlavy,nedejbohové oka je na ho.no.Ve starověkých bitvách je navíc větší procento"naháčů"a navíc štítů,po kterých to může sklouznout...Co jsem viděl,v zahraničí,kde je těchto bitev nepoměrné víc se to řeší tak,že lukostřelci střílí do připraveného nepřítele(želva atd)vna povel.Hezčí a fungující je,když je prostor,a štíty jdou nahoru až když jsou šípy ve vzduchu a klesají..ale většinou se používá to první.Problém je taky prostor-šípy rády cestují od štítu k divákovi....Ještě připomenu,že by bylo fajn mít třeba prakovníky-což může být jakýkoliv "barbarský"bojovník-prak se dá použít i se štítem...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Isarno bitva 2009

Post by Jaroslav Bašta »

Asi máš pravdu.
Já se teď snažím vymyslet taktiku, která by umožnila legionářům zvládat to, co v současnosti proti nim nastupuje.
Navíc bych rád předváděl techniku dobově věrohodnou, takže nějaká alternativa kopí/pilum.
Něco co by šlo hodit, ale co by také mohlo sloužit jako jednoruční zbraň ke štítu.
No a jelikož donutit barbary umírat na zásah lámacím pilem do štítů je dosti obtížné, vymýšlím vyriantu pro boj z blízka.
No a jsem u problému vybalancovat pohledově uspokojivý hrot a bezpečnost pro oči protivníků.
Post Reply