GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Pavel »

Zdravím - ještě k tomu problému s hladkýma podrážkama - jako nouzovku jsem vyzkoušel omotat si dalším řemínkem krpce (tzn. i pod podrážkou), trochu to pomůže
Go n-éirí an bóthar leat!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Mně se líp než co jiného osvědčily podrážky z jeleních krků, je to silné, pevné i měkké současně, dobře se to šije, je to laciné (relativně) a v mezích možností to docela málo klouže. Prostě nejbližší LH ekvivalent gumy. Jediný problém je že pokud vím z žádných nalezených bot takové podrážky nejsou.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Kaput »

Knecht wrote:Prostě nejbližší LH ekvivalent gumy. Jediný problém je že pokud vím z žádných nalezených bot takové podrážky nejsou.
A asi se žádný ani nenajde, protože před rozmachem chemie v 19. století se je nevyplácelo (nebo nebylo vzhledem k technologii možno) vyčinit.

Ke Gladiu bych v prvním bodě vyčetl organizátorům pád hospody. Jak jsem se ještě doslechl, tak šlo o provizorní ukotvení, které však nevydrželo celou akci. Stavitel to pěkně posral ať už to byl kdokoliv. Je skoro zázrak, že se nic nestalo divákům nebo dětem.
Celkově mi přišlo trochu divné, že účinkující nesmí chodit s kelímkem, ale se skleněnou lahví sodovky a cigárem jo. Docela mě pobavila věta jednoho z Římanů: "Chtěl jsem si dát pivo, ale neměl jsem dobovou nádobu, tak jsem si dal sodovku." To pak vyznívá spíš jako nějaké protialkoholní opatření.
K vybavení se nebudu vyjadřovat. Byla to moje první akce z antiky. Jen bych se chtěl zeptat, jestli bude do budoucna směřovat spíše na boje Římanů a Kelty nebo Germány? Ať vím kam mám směrovat vybavení do budoucna. Protože zatím to tak sice nevyznívá, ale akce se mi líbila a určitě pojedu i příště. :)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by melkel »

Kaput wrote: Ke Gladiu bych v prvním bodě vyčetl organizátorům pád hospody. Jak jsem se ještě doslechl, tak šlo o provizorní ukotvení, které však nevydrželo celou akci. Stavitel to pěkně posral ať už to byl kdokoliv. Je skoro zázrak, že se nic nestalo divákům nebo dětem.
Pád hospody nás samozřejmě mrzí, doslechl si se ale špatně. Ta konstrukce tam stála už dlouho, i když nebyla zamýšlená jako trvalá. Což není omluva, ale konstatování.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Wothan »

Křižák: ad obíhání - souhlas, už jsem o tom taky přemýšlel, takhle antické bitvy prostě nefungovaly. Respektive vždy když se soupeř dostal nečekaně do zad falangy nebo jiné formace (spíše průlomem) nastala obvykle panika a bylo po bitvě.

Ohledně bagrování - to bohužel neprojde - měl jsme to v plánu tam kde je to bojiště, ale zatím tam bagrovat ani dělat jiné terénní úpravy nesmíme. Plot z Pil muralis apod. samozřejmě udělat můžeme.

Kaput: nebylo to provizorium - je to přístřešek který tam je už několik let, ale urval se ten provázek nahoře s čímž nikdo nepočítal. Budeme to muset udělat bytelnější. Fakt nás to mrzí, ale teď už s tím nic moc nenaděláme - spíš do budoucna.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Kaput-"bitva"a ostatní ukázky s římany se,jak jsme už na fóru dlouze probírali(na tomhle i v debatě o Isarnu)by se i vybavením protivníků měly co nejvíc nacpat do období 1-2 stol.n.l(nepletu li se)Takže v kurzu jsou germáni.Ale jinak jsou vítaní i příslušníci jiných národů-Gladius je multikulturní.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Jaroslav Bašta »

Také bych se přimlouval k těm Germánům.
Přeci jen pro naše území je to nejvíce aktuální. Římané na Moravě bojovali proti Markomanům na konci 2. století n. l.
Takže je logické, že se římani snaží rekonstruovat toto období a potřebují adekvátního protivníka.
Otázka je ale vždy, jak je položen scénář. Pokud příště budeme hrát výjev z tažení Caesara proti Alesii (což jen tak plácám), pak jsme naopak jen protivníky Keltů a jsme jakožto římani jen doplňkem mnohem vypiplanějších skupin, co tady kelty dělají.
Takže by bylo dobré už teď nahodit ze strany pořadatelů téma, nebo aspoň oblast a období, aby se davy nadšených účastníků měly na co těšit a připravovat...
:)
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Já bych byl pro markomanské války, je na to dost nálezů a výzkumy pořád běží.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Jaroslav Bašta »

Fotky od Deneb. Velice pěkné.!!
http://denebcino.rajce.idnes.cz/Gladius_2009/
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Appendix »

Jasně. Markomanské války budou asi nejlepší pro střety s LEG X. My jsme donedávna dělali Germány, ale stěhování národů, což je sice super, ale pro tyhle akce mimo mísu. Máme ale dobře našlápnuto, takže během roku ještě vylepšíme detaily jako umba atp.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Fotky super.Na rozdíl od předešlých akcí(zejména na Isarnu)Nejsou patrné žádné do očí bijící kraviny.Zvláště Bacrie je důkazem,že i když to není jejich primární zájem,dá se kostým postavit na ůrovni min.koukatelného minima za vcelku nízkých nákladů.jen chtít.
Řekl bych,že nastává čas zabývat se zas Isarnem.Nevím,jaká je organizační dohoda s Alešem a nakolik jsou ovladatelné místní všebarbarské hordy...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by abaddon »

Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Appendix »

Hezké fotky. Nejlepší je Atko s centurionským příčeskem :lol:
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Begbie »

Pánové, nevíte někdo co se stalo s člověkem, co má ID ZORO ? Mám s ním jistou nedořešenou věc. Dík.
Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Já ho občas v Brně vídám. Poslední týdny teda ale ne. Mám něco vyřídit?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Post Reply