GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Apendix:Uvidím podle scénáře..letos bylo aspoň dopředu jasné,že to bude Teutoburg...teď fakt nevím.Do bitvy půjdu podle potřeby,táboření a pobyt rozhodně v keltským.Řemeslo neřeším,spíš prezentaci dané kultury pro návštěvníky(výstavka zbraní,nářadí,keramiky)Dost pochybuju,že se někomu bude chtít prosedět den u řemesla...Spíš jsem pro model" jeden experiment na víkend "jako to dělají lidi z Bacrie-u redukce nebo tavby se můžou vystřídat všichni,kdo mají zájem...je to přehledné a nerozfrcává to čas potřebný na ostatní program.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Já doufám že letos už na Gladius dorazím. Ještě trochu pořešit oděv a hlavně štít. Drobné věci (šperky, sponu) mám hotové od minula, kopí už jsem si ukoval, takže prakticky řeším hlavně štít a případně nějaký ten jednobřitý mečík nebo kudlu.
Jak to vlastně dopadlo s těmi germánskými puklicemi na štíty? Loni je tu někdo nabízel a pak to nějak usnulo. To by mi ušetřilo spoustu času kdybych ji nemusel vyrábět.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Appendix »

Většina lidí má zatím klasická umba. My jsme si chtěli objednat takový ty Ještědy z Německa, kde je chlapík měl za 45 eur, jenže rekonstruuje dílnu či co a do června nebere žádný objednávky. Ten je měl docela pěkný, vytočený na soustruhu. Kovaný by přišlo asi několikanásobně dráž. Stejně nám nic jinýho nezbyde než si je vykovat. Už jsem to zkoušel, ale výsledek byl vcelku nepoužitelnej. Zkusim silnější matroš a uvidim jak to dopadne.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Budu rád,když stihnu "ještěd"pro sebe a pro kolegu..Mám toho rozpracovanýho nějak moc... :(
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Hmm, tož si zkusím asi taky bouchnout vlastní. Přinejhorším aspoň provizorní svářenou.
Ale dobré je že se mi snad povede půjčit na odlití sponu.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Jo,to je vždycky fajn,moct si originálek osahat a oměřit...odlévání jsem vzdal-piluji z masívu.....
http://boiohazard.rajce.idnes.cz/rajce- ... otice1.JPG
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Pěkné! Ta münsingenská spona je fajná. Z čeho máš terčík, kost?

Já plánuju lít nejspíš legionářskou sponu, no v zásadě cokoli co mi půjčí. Sám bronz neliju, ale zdá se že jsem sehnal schopného člověka.
Na Germána bych chtěl ještě svastikovou sponu, tu bych asi taky zvládl vypilovat, ale zatím co jsem viděl je to spíš mladořímská věc.
Jak se bude vyvíjet pojetí Gladiu - kvůli té dataci?
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Jo,to je kost,zatím jsou dva pokusné exempláře-jeden na hmatovou výstavu a jeden pro univerzitu v hradci,neb právě s kolegou Jiřím W. a Tomášem M.vytváříme práci na téma výzdoba terčíků laténských šperků(píšou to samozřejmě především oni:-))Já rejpu do ulit,korálů,kostí atd....Mimochodem se nám povedlo po letech publikování nečitelných xerokopií znovu vidět a vyfotit štítové rozetky ze Sulejovic,přísně utajené v NM...Jsou..nádherné...někdy ukážu.Navíc jsme zjistili,že výzdoba této spony není s ulity Cypria rufa-jak po léta tvrzeno,a možná vůbec z ulity...
Co se datace Gladia týče-letošní téma (období)je stále pečlivě utajováno,což je dost škoda-na poslední chvíli nic dělat nebudu...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Jaroslav Bašta »

Máš recht.
Hele, jak se piluje pružina? To jsem ještě nezkoušel.
To už bych raději piloval tu FABku co je vedle.
Jinak klobouk dolů, ty svý pozlacený ručičky si musíš umývat v lučavce, žejo?
:)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by melkel »

Začnu do datace Gladia vrtat, období a soupeřící strany budete vědět příští týden. Jelikož se jedná o komedii, neviděl bych jako problém domluvit se vcelku na cokoliv.
Jestli máte nějaké preference, můžete je ještě napsat.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Bruuk-To víš,pružina se piluje blbě,ale dosáhl jsem v práci s flexou docela zručnosti.. :badgrin:
Melkel-díky,to by bylo fajn,čas na přípravu se krátí a loni se to dost vyplatilo myslím..to že jde o komedii by nemělo na ůrovni vybavení nic měnit,stačí,když bude vtipný děj...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Mně by se líbily Markomanské války, je k tomu hafo nálezů a je nám to relativně historicky blízké.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Wothan »

Jen doplním že tu máme dvě rozdílné věci - Gladius jako antický festival, tam je ta datace i volnější úmyslně aby se daly prezentovat různá období nebo kultury a místa Antického světa. No a pak je samotné představení a tam jsme se bavili o tom že by bylo i do budoucna vhodné vybrat jedno konkrétní období +/- a do toho to stylizovat, aby i nováčci věděli co si mají pořizovat jako první.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Já měl samozřejmě na mysli samotnou bitvu. Myslím, že tahle datace poskytuje zajímavé možnosti jak barbarům, tak Římanům. Případně to aspoň datovat na starší / mladší DŘ, ať z toho není guláš.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Wothan »

No většina římanů má vybavení spíš na 1.st.n.l. Vybavení na Aurelia se u běžných legionářů celkem liší a znamenalo by to větší změny. U mne jako důstojníka je to celkem jedno, protože (soudě dle ikonografie) se má výstroj a výzbroj příliš neliší. Mě by samozřejmě víc přitahoval Aurelius - mám k tomu blízký vztah, jednak kvůli samotnému Marcovi, jednak kvůli dislokaci legií na našem území. Legie má v plánu dodělat i vybavení z konce 2.st.n.l. jenže v tuhle chvíli je to nereálné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply