GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Hejhola-tak jsem si na X přečetl,že legionáři upgradují pochodové vybavení a chystají se na pochod Teutoburským lesem..Nehodlám vypadat v bitvě jako čísi zbloudilý dědeček a rád bych si-ovšem pouze v rámci divadla vytvořil alespoň pohledovou verzi Germána.Smýšlí-li někdo podobně,ozvěte se.ozvěte se prosím i vy,co Germány v odpovídající kvalitě "děláte"a na akci se předběžně chystáte...Pokud máte vybavení,odkazy,tipy,nápady...
Hodil by sem někdo pro začátek obrázek dobového válečníka?Vím,že se dá najít na Netu,ale tímto národem se nezabývám a rád bych se vyhnul nepřesnosti.díky
NEPROJDOU!!! :badgrin: (jak se to řekne Germánsky?)
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ohledně rekonstrukcí Markomanů/Kvádů mám k dispozici pouze Ospreye - tady je scan z Rome's Enemies 1 Germanic and Dacians:

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Něco určitě najdu ale bude to až na dva tejdny, až se mi vrátí notebook, momentálně jsem bez spousty dokumentů, obrázků, filmů.....:cry: ](*,)
Ještě že mám knihovnu, třeba v knížce Příběh o Marobudovi a jeho říši, jsou asi tři rekonstrukce vzhledu germánů podle různých autorů, ale nemám možnost skenovat, takže se o ně dočasně nepodělím.... :(
Non multi, sed multa
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

mno,nikdo se sem moc nehrne,to budou na gladiu zase slátaniny,nebo si každý jen hraje na svém písečku?mluvil jsem s lidma s Bacrie,takže pár jakogermánů stvoříme.jinak dík za obrázky,nejaktuálnější bude řešení štítů a kopí-pobočních zbraní
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

Já vyrábím vybavení pro vrhače oštěpů, tedy lehce oblečený, malý kulatý štít s kulatou puklicí bez plastického výstupku a několik oštěpů. Chci si ještě najít víc informací o tom ango, měl by to být těžký germánský vrhací oštěp. Tyhle anga bych vyrobil podobně jako mají Římané ty pila, aby se dala opravdu bezpečně hodit (měkká hlavice atd.). Jediné co bude k řešení bude poboční sečná zbraň, nějaký sekáč, ale ještě jsem nepátral po předloze, takže jestli Křižáku k tomu něco máš, tak mě to pošli.
Tohle vybavení dám někomu mladšímu, sám si chci pořídit těžší výstroj.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Uvažuju o něčem podobném,štít budu chtít větší,puklici jednoznačně s výstupkem.poboční zbraň vyřeším asi velkým nožem,nebo sekerou,najdu li nějakou snesitelnou,jinak hlavně krátké kopí s hříbkem a nějaké ty vrhací..Zatím jsem nic zvláštˇnehledal,vyrábět začnu až na jaře..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Myslím že s angem už budeš mimo mísu. Je to záležitost až stěhování národů. Samozřejmě že se podobné zbraně používaly, ale byly římské provenience.
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

Jo takhle to je s těmi ango. Tak to dobře žes napsal. Díky
Už mám nějaké podklady pro vybavení, hned jak to zpracuji, asi týden, tak to dám na stránky bacrie.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Nějaký obrázky germánského oblečení jsou v knížce Příběh o Marobudovi a jeho říši, autor je E.Droberjar, až jí tu v tom bordelu najdu tak naskenuju a postnu nějaký obrázky. Ta oprava počítače se mi trošičku protáhla, takže budu aktivní ai až si přečtu ty stovky příspěvků který se tu nashromáždily za dobu co jsem sem nemoh :roll:
Za dobu co jsem byl mimo sem trošičku pokročil s vybavenim, takže mmentálně mám:
Krátký kalhoty, kousek pod kolena,k těmhle přijdou ovinky a budu dělat ještě jedny dlouhý.
Jednoduchou tuniku, délky těsně nad kolena a s dlouhými rukávy a druhou, dalo by se říct "zimní" která je trošku kratší ale je z tlustý vlny....
Krbce, nebo jak se to jmenovalo tenkrát. Takový ty boty sestávající z kůže přitáhnutý řemínky do tvaru a na nohu.
Chystám se ještě dořešit plášť, opasek a ovinky, poslední na řadě budou nějaký zimní boty. celej oděv je úmyslně bez spon či jinejch kovovejch věcí., moje idea je mít tohohle víc "sad" (lepší termín mě nenapadá) podle nálezů, zajímá mě totiž nejvíc doba Marobudova a doba Markomanských válek a zatimco oděv se skoro neměnil tak jeho ozdoby docela značně....
Non multi, sed multa
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Zabralo mi to víc času než sem čekal a výsledky stejně nejsou moc valný... Mám jeden jedinej obrázek, protože ostatní jsou buď o až o dvě století mladší, nebo jsou z jiný oblasti (ze skandinávie)
Tady to je, a nic lepšího nemám:
Image
Non multi, sed multa
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

No,nic moc lepšího na oblečení asi nebude,spíš to bude zavánět invencemi autorů.důležité budou hlavně doplňky.asi vypíšu co potřebujem a poprosím přímo pana Droberjára ať mne odkáže na nějaký zdroj,kde to hledat.Určitě ví kde v muzeu co leží...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

Tak to zpracování materiálu jsem poslal k ledu, ale snad bych se k tomu do Vánoc měl vrátit. Jde mi o nějaké takové shromáždění materiálu, obrázků k další diskusi debatě. Hlavně aby na Gladiu bylo něco k vidění. Jestli tam budou "germáni" tak to neunesu. Měli bychom taky pohnout s těmi požadavky na účastníka. Hlavně otázka pořadatelů a potom nás na fórum.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je trochu potíž v tom že pořadatelé jsou hlavně římáci (nebo lidé kteří se aktivně neúčastní ale zařizují technické zázemí aj.), takže nám by docela hodně pomohlo, kdyby si někdo vzal na starosti barbary a pomohl vypracovat právě ty požadavky. Já bych to udělat mohl, ale moje parketa je bohužel taky především Řím a mám tak stran Keltů a Germánů jen základní znalosti. Proto bych ocenil někoho fundovaného z opačné strany limitu.

Ale obecně - GLADIUS je a zůstává svým pojetím především Antický festival, tudíž se tam sejdou všechny skupiny, které se zabývají starověkým světem. řemesly a hlavně válečnictvím. Tudíž i Kelti apod. Tím se ovšem dostáváme trochu do pozice podobné Lh srazu - potřebovali bychom víc garantů, kteří by si vzali na starosti jiné oblasti - tj. o římany se postaráme, ostatní etnika jako jsou třeba Řekové aj. se objevují zatím spíše vzácně takže jde hlavně o Kelty a Germány. Vůbec bych se nebránil v tomhle ranku spolupráci s Křižákem stran Keltů a pokud by měl zájem nebo někdo další z vás stran Germánů (zejména na ten příští rok!) tak i tam.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak uvažuju že zřídíme nějaké spec. stránky jen k téhle akci - buď u nás nebo pod Legií (ale rád bych samostatnou subdoménu a to pod legií asi nepůjde) kam bychom dali krom pozvánky především tyhle technické informace co shromažďujem pro případné zájemce.

Jen se obávám že nemám moc čas je vedle našich webů vytvářet, takže bych velice uživil pomoc s nakrmením toho webu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Wothan:Garance Laténu není problém,ovšem asi je jasné,že bude třeba nároky zvyšovat zase postupně-zvláště když se na Gladiu za barbary převléká,kdo má ruce a nohy-a to na celý průběh akce a ne jen na bitvu,kde se mišmaš snese.Tzn-letos to můžu obejít a vytknout-skonzultovat chyby,na pozvánku už umísti pravidla alespoň koukatelného minima(stupeň je na Tobě)no a od příště už rovnou vyhazovat(vyhazovače si kdyžtak přivezu,neb jsem křehké konstituce)
Vzhledem k období které dělají většinový římané bude především třeba garanta(zoro?)a hlavně LIDI na germány-sám vidíš,kolik nás je zde :( A to chci germána fakt jen kvuli gladiu.čekal jsem,že se ozvou právě "příležitostní barbaři"(PB) s kterými dáme do kupy aspoň scénickou tlupu,která bude budit alespoň částečný dojem,že by římany sfoukla(dají se hromadnějc udělat štíty,kopí atd.domluvit se na taktice,sehnat reprezentativního Arminia...atd.)no nevím,a to jsem to sem hodil fakt v předstihu...ideální by bylo min 15 lidí...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply