GLADIUS 2010-SEKCE "GERMÁNI"

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Furby
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 151
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Furby »

Zraněný je Pojišťovák. Vymknul si kotník tak blbě, že ho měli operovat. To je poslední zpráva, kterou mám, odjížděla jsem docela brzo. Třeba někdo napíše ještě nějaké upřenění.
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by abaddon »

je to o fous horsi, na zlomenou kost nad kotnikem a natrzeny vazy... takze siti a srouby

vcera v mel jit na operaci, jeho zena vecer psala, ze uz ma po operaci, ale vysledek se dozvi az dnes.. tak drzte palce
Your freedom will grow each time you say: No!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Knecht »

Stejně je zvláštní že většina závažnějších úrazů v tomhle hobby se nám stane mimo samotný boj...viz třeba Rekrut na Veligradu
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Jaroslav Bašta »

Hmm, je to tak.
Mám pocit, že prostě uklouznul. Aspoň to on sám říkal, když jsme ho nesli na štítě z bojiště.
Ono se tam válelo spousta mrtvol a zbraní a štítů, to jeden zakopne ani neví jak.
Ale je to pech. Měli se polámat ti ohavové ve vytahanejch teplákách a ne veterán legie.
:?
Michalix
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Michalix »

Rád bych se přidal k poděkování za skvělou akci..
škoda jen toho Pojšťovákova urazu, ale doufám že to nebude mít komlikace a brzo se zase vrátí do řad legie
Sezima z Ústí
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 164
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pueblo Pollo

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Sezima z Ústí »

Pokud se nepletu, tak bohužel uklouzl při couvání přes mou mrtvolu :?
Pravdu díš, když takto rčíš. Mne však ničím neobalamutíš!
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by abaddon »

Ted mi prisla SMS od Mirky (Pojistovakova zena) ze uz ho uci chodit s berlema, je po operaci, snad by ho meli pustit ve stredu nebo ve ctvrtek a prevezt ho domu. Ma po operaci, nohu ma v sadre.... tak snad bude v poradku.

Jinak jak jsem s nim byl ve spitale tak rikal ze uklouzl po trave a kdyz se to snazil nejak vyrovnat, doslapl tou nohou nejak nestastne spatnou hranou chodidla.... takze co vim tak snad ani o nikoho nezakopl. Proste jen mizerna souhra blbych nahod...
Your freedom will grow each time you say: No!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Wothan »

Dneska jsem tam za ním byl v nemocnici, vypadal už líp. Prej ho pustí asi ve středu nebo ve čtvrtek. Vzal jsem mu tam lahvinku medoviny aby to tolik nebolelo a něco na čtení :badgrin: Tak mám pozdravovat.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Michalix
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Michalix »

Tak to jsou dobré z právy
pro nedočkavce našel jsem první fotky ale nevím od koho jsou, tak snad se dotyčný nebude zlobyt že je sem takhle umístím
http://kurcicka.rajce.idnes.cz/Gladius_2009/
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by zoro »

to uklouznutí: Naskýtá se otázka, jak to je s tou dobovou obuví? Protože když máte koženou podrážku klouže to, když tam máte cvoky, klouže to míň, ale stejně dost. A u těch Germánů by mě to zajímalo dvojnásob, když chodili často ve špatném terénu, v jednoduchých botách bez cvoků. Vzpomínám si, že první co všichni řekli, když jsme se schovali do lesa: To se zabijeme až poběžíme dolů. Řešení by bylo asi v nějaké úpravě podrážky- smůla a písek atd. ale nevím. Nemáte někdo nějaký typ?
Jinak ještě ke Gladiu: Germáni opravdu bojovali nalehko, kalhoty, štít, kopí, nože.. Proto jsme i my to tak předvedli. Od nás v bitvě byli všichni pouze v kalhotech. A nebylo to kvůli tomu, že bychom to vybavení neměli, někdo možná viděl, že já, nebo Tonda jsme mimo bitvu měli kompletní oděv. To jenom pro přesnost viz. menší narážka na vytahaný tepláky. :)

about boj: Já vím, že normálně bychom utrpěli dost ran do hlav, jenomže jenom kvůli tomu abychom se pořádně zmlátili, nebudu ve velkém ukazovat divákům dácké přilby v teutonburgu.
Bylo to dobrý, užili jsme si to. Co se týče bronzu, omlouvám se, technologie jsou vždycky náročný a pořád jsme v začátcích. Jestli to má jednou vypadat k něčemu, tak mě to bude trvat tak nejmíň tři roky.

p.s. Ten nález kalhot ze severního Německa má stejný střih jak komunistický tepláky pana Homolky :biggrin:

Ze stránek Lejre http://www.tollundman.dk/vaaben.asp Vymalované z nálezů předmětů z období tollundského muže 300 B.C. (např. Hjotspring).
Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Wothan »

Podle mne není důvod se "pořádně zmlátit" - je to scénika, velké představení a rád bych u toho zůstal. Velmi, ale opravdu velmi nerad bych řešil problémy jako gotici, kdy si v bitvách dokazují kdo je větší frajer a dá komu větší ránu nebo víc ran vydrží. Myslím že i Římané, až obrněni zatím raději padnou i po zásahu do zbrojí, než aby se nějak urputně bili dál nebo hádali - hrají. Na druhou stranu bychom ale měli tenhle fakt zohlednit - pokud někdo tahá těžkou zbroj, bude logicky pomalejší a těžkopádnější a je trochu hloupé pokud to není vyváženo lepší ochranou (i z pohledu scénáře). Proto jsem třeba chtěl zařadit tu poslední řadovku se změnou pravidel (tj. na zásahy do zbrojí se nereaguje - samozřejmě kopí do kroužkovky ano a já třeba dostal i mimo thorax) aby bylo i z pohledu diváků vidět aspoň trochu to zohlednění zbrojí (když už nemůžeme ukázat reálné použití píla a účinné body gladiem nahrazujeme daleko méně účinnými seky), protože to vypadá (a asi se mnou budete souhlasit) trochu divně, když jim v přednášce říkáme jak je legionář téměř nezranitelný a pak cink cink válí se všichni mrtví a polonazí germáni běhají okolo jen s malýma ztrátama.

Další věc je, že bych byl nerad aby se to zvrhlo v nějakou tyčovkárnu - berbaři kopí mají, ale rozhodně by se to nemělo posouvat k nějaké tyčovkové protoformaci. Už pro to že by většina měla mít štít a lehké kopí a ne těžké kopí obouruč! Což asi platí obecně. Nenechte se strhnout tím že když je něco za daných umělých(!) pravidel účinné, budeme se podle toho zařizovat. Nejdeme tam vyhrát, jdeme si zablbnout a zahrát nějaké divadlo.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Zoro-obuv-Myslím,že hraje velkou roli zvyk na obuv,způsob chůze.Chodit od narození bos,nebo v krpcích,možná by člověk jinak pracoval s chodidlem,těžištěm...Dneska je chudák noha sešněrovaná v botě se zvýšenou patou,že ani prsty nepohneš....Ostatně bylo až s podivem jak málo lidí upadlo při ůtoku na římany...
Wothan-Potíž lidí ve zbroji je ten,že nedokážou vyhodnotit zásah který "nevidí".Nikdy neví,jestli je strčil soused,vlastní štít po nárazu nebo zbraň.Základ našich ukázek bude hlavně v mozku na pravém místě a toleranci.člověk má prostě padnout když uzná,že má dost.Jakékoliv spory na místě jsou na prd.
Spíše přemýšlím nad ůpravou pravidel řadovek co se prostoru týče.Barbaři (ale i legionáři )mají tendence obíhat a škodit zezadu,což je na škodu celkovému efektu-přicházíme o možnost manévrování legie,a boj se rozplizne do soubojů což už reálu uniká uplně-Chybí umění včas ustoupit,přeformovat se a znovu zaůtočit,což by přidalo i bezpečnost ležícím padlým...
Bylo by škoda nevyužít toho,že na gladius nejezdí magoři a můžem si dovolit víc.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by Jaroslav Bašta »

Souhlas. To obíhání je nešvar a jinak pěkně vymyšlenou bitvu to změní ve vraždění neviňátek. Prostě vítězí početnější strana. Navíc když římané stojí ve více řadách, nemají takovou šíři formace a jdou oběhnout velice snadno. Možná by stálo za to vymyslet nějaké smysluplné terénní překážky, které by logicky nedovolily bojujícím obíhat křídla.
Příkladem může být začarovaný les, řeka - potok, lučištníci, vozová hradba a podobně... Mohla by se užít i artilerie. Postavit na křídla nabité scorpio a hrozit zastřelením každému, kdo vyleze moc bokem. Nebo hradba pil muralis. Kdyby jich bylo více. Takový boj o vchod do pochodového tábora. Barbarům naznačit, že plot je tabu a hurá na to. Nebo opřít křídlo o TOI-TOI...
No a nakonec k obutí.
Kožené boty s pořádnýma železnýma nýtama vespod by klouzat fakt neměly, pokud nejdeš po mramoru, nebo dlaždičkách u bazénu.
Ale většina účinkujících tam měla vespod moderní gumovou podrážku. Já osobně s koženýma podrážkama zatím problém nemám, jen na podmáčené trávě to občas ujede, ale komu ne.
Je to věc zvyku a to zranění by podle mne přišlo i v moderní botě. Byla to prostě hloupá náhoda. Asi bychom častěji měli zraněné kotníky jako fotbalisti, než dosud, jako římani.
Zaklepat na dřevo a obětovat bohům nešťastných náhod.
:)
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by KŘIŽÁK »

Hradba pil muralis by to mohla(scénicky) vyřešit,stejně jako křídla krytá šípomety(jejich posádky ovšem opět oslabí sestavu...)Hrozím se jen představy že na pilum někdo upadne,nebo ležící nakopne...Jestli se to místo bude i nadále používat k našim ukázkám,možná by nebylo marné nechat vybagrovat příkůpek s valem.Máme něco podobné na Červeném Ůjezdě a celou bitvu to rapidně zvedne i při malém počtu bojujících.Základní poučka je-máš li málo bojujících,dej jim menší prostor.Boj o průchod do tábora by byl super.Stačí metr příkop s pravoůhlými křídly a metr val s pily.Možná palpostík.....Na bagr bysme se mohli složit(myslím pronájem,ne koupi)-ovšem co na to pan majitel?
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: GLADIUS 2009-SEKCE "GERMÁNI"

Post by zoro »

to obíhání: Připadá mě to taky na nic, obíhat se, když v reálu by ta řada měla třeba půl kilometru! Z toho vyplývá, že v menším počtu buďto- inscenovat menší bojůvku menších skupin- nebo to jasně vymezit, jak bylo řečeno výše. Protože bez možnosti obchvatu, by nás římani minimálně více zřezali, případně úplně rozehnali. Druhá věc, je důležité vědět jestli si hrajeme na vítězství (použiju cokoliv k tomu abych vyhrál) nebo si hrajeme na dramatiku (scénka, inscenace..).
Docela bych se přimlouval, aby na letním isárnu,kde bude stejný scénář jako na Gladiu, už byl tento problém uspokojivě řešen. Aby Germáni útočili na řadu a snažili se o průlom a ne o obíhačku. Druhá věc, v tom Teutonburgu naopak právě šlo o to rozehnání legií a vraždění v menších poztrácených skupinách. :)