ISARNO 2008 - Keltsko - Římská bitva v Letovicích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: ..

Post by JARWIKS »

Bors.. wrote:jarwiks:vim že ten příspěvek není adresovám mě ale moc ti děkuji že jsi tak nějak přibližne uvedl ceny jednotlivím věcí atd..
Jde opravud o nejlevnější verzi (zbytkové metráže lnu, levně sehnaná kůže, nůž od kamaráda, kterého ukecáš, aby ti něco bouchl atd. prostě, když fakt nemáš finance - ale nevadí ti obětovat čas a píly a to že nebudeš těžký "King", (příklad ad. absurdum), ale spokojíš se srolí obyčejného vesana, chudáka, drna.

Samozřejmě koníček jako takový, jak psal Wothan je opravdu drahý a většinou se ceny dalších věcí pohybují řádově v tisícách korun.
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Nevím,kdo to tu promazal,ale asi věděl proč.Doplním jen,že zatímco se Baodar zabývá kritikou,pár lidí mi poslalo sz s konkrétními dotazy a žádostmi-takže..
Jarwiks-vybavení sedí-jen stou měděnou sponou bych tě hnal(jde li o kelty)
železná spona od 300,-
bronzová 500-2000,-
záponka cca150,-
švartnový nápažník 800,-
kopí s botkou cca2000,-
štít-svépomocí,jednoduchý 500-1000,jinak 4000,-
sehnat se dá dnes lecos,jen pozor na obchodníky podstrkávačejetopodleoriginálu,a samozřejmě období..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Baodar:
Co se cen textilu týče, tak Pulec ještě podle mě trochu přestřelil, tunika na SVDIho vyšla materiálově na necelé dvě stovky a je to taky stoprocentní len. Pokud nezvládáš šít sám, zmervomocni maminku, babičku, nebo si najdi podobně střelenou slečnu :badgrin:
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Bonemina wrote:Baodar:
Co se cen textilu týče, tak Pulec ještě podle mě trochu přestřelil, tunika na SVDIho vyšla materiálově na necelé dvě stovky a je to taky stoprocentní len. Pokud nezvládáš šít sám, zmervomocni maminku, babičku, nebo si najdi podobně střelenou slečnu :badgrin:
Trošku jsem to naddimenzovával, vzhledem k vývoji cen v posledním půl roce a krachu další textilky. :wink:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

KŘIŽÁK wrote: Jarwiks-vybavení sedí-jen stou měděnou sponou bych tě hnal(jde li o kelty)
Ups jsu to ale Pulec, bohužel i mezi občasnými záblesky mojeho rozumu, temná místa slámy místo mého zbytku skoronefungujícího rozpadající se napodobeniny mozku jsou neustále dominantní a pak z toho vznikají takového hovadiny a kiksy. :oops: :wink:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jen doplním k tomu nařčení Trubadixe - šípem do krku jsem kupříkladu dostal já a okamžitě padl, jakkoli pěkně jsem byl rozjetý v boji a chtěl si zabojovat. Byl to čistý krásný zásah a nadávat jsem mohl leda tak své smůle, pokud by o něco šlo, jakože nešlo. Protože léta pořádáme akce s nasazením lučištníků a protože vím jak vypadá bitva a zásahy z jejich strany, respektuji šípy.

Na druhou stranu, když jsme v různých fázích bitvy OPĚT "zabíjeli" známé tváře, které jsme poslali k zemi kopím o něco dříve (často lehkooděnce) a viděli je padnout, jednoho to poněkud udiví a ani moc nepřekvapí výsledné skóre. Takže s tím co říkali čí kamarádi, bych se tu snad raději ani nechlubil.

Ohledně vybavení - takhle jsem si ukázkově naběhl já s Pacholíkem. Tomu jsem se totiž na srazu v opilosti a blahé nevědomosti upsal dělat tribuna a druhý den jsem nevěřícně zíral na seznam (podotýkám základního) vybavení římského důstojníka z doby Marca Aurelia s poněkud povislou čelistí. Jenže než jsem stačil to vybavení dát celé do kupy, už jsem se dostal do stavu kdy některé součásti vyměňuji pro to že mi nevyhovuje materiál, provedení, nebo se prostě rozšiřují znalosti. Nicméně za asi největší handicap považuji u sebe (ale obecně v rámci stávající Legie) absenci většího množství stanů (holt u mně velké krávy) a táborového vybavení celkově. Protože se na tom ale pracuje, snad se to brzo dá do kupy i po téhle stránce.

Obecně bych řekl že je komplikovanější dělat římana než Kelta nebo Germána, protože i řadový voják musí mít kompletní a poměrně rozsáhlou sbírku výstroje a výzbroje. Ale pokud by se měl porovnat čas a práce ztrávená nad učením, získáváním znalostí a výbavou člověka který dělá římana nebo "barbara" poctivě, myslím že je to srovnatelné.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

starověk

Post by zoro »

admin: Trochu to promažte, je to offtop.
all: Shrnuto, můžeme říci, že starověk na tom v LH není nejlépe.
Co proto chceme udělat- na legii X bude věnován zřetel článkům o nepřátelích Říma. Vytvoření blacklistu a doporučujících odkazů.
Co dál? Zlepšit postupně úroveň akcí.
Co je nutností- zodpovědný přístup a nadšení věnovat úsilí tomu, abych splnil aspoň to minimum co se po mně na akci žádá.
Co vadí lidem? Snižování úrovně akce keckaři.
Co je pravdou? Minimální vybavení pro účast na akci si může v určitém časovém horizontu zařídit každý.

Kdo nebo kteří, dají dohromady blacklist a pro jaké období? Kterým směrem se vlastně může spolupráce skupin odvíjet. Lze vůbec něco takového dát dohromady?

To jsou hlavní věci, které vyplynuly z diskuse.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Oddělil jsem téma "ochrany rukou ve Starověku" a přesunul ho do starověkého vojenství. Jakékoli debaty na toto téma tedy už prosím pouze tam a debaty na jiná témata, která přímo nesouvisí s Isarnem zase v jiných auditoriích. Děkuji za pochopení.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Isarno

Post by Pavel »

Díky za rozdělení témat.
Byl bych rád, kdyby se nám podařilo se domluvit na příštím ročníku Isarna.Chce to udělat dřív než to tady usne, pak bude rok ticho po pěšině a najednou těsně před další galsko-římskou bitvou začne někdo něco prosazovat.

Takže: necháte rozhodování o vybavení na Alešovi?Nebo se někdo z Vás pasuje do role cenzora?
Jestli se někdo ujme role cenzora, bude muset počítat s tím, že bude neustále a pořád dokola různým lidem vysvětlovat proč to či ono tam nemá co dělat - takže to není pro člověka se slabšíma nervama.

Jestliže řeknete, že tam určité věci nechcete, bude to spíše doporučení, nebo rezolutní zákaz?
Tady by to asi chtělo obrázky nebo fotky toho, co by se tam nemělo objevit, popř. i s vysvětlením proč(až se na fóru legio x rozběhne stránka s blacklistem tak se sem dá odkaz, to by mohlo stačit).

Budete to chtít příští rok zasadit do nějakého konkrétnějšího období a nebo to necháte volnější?
Konkrétní období = o dost menší účast - ne všichni si budou chtít a moci pořídit nové vybavení (já jsem pro to, aby se to ponechalo tak jak to dosud bylo).

Každopádně by to chtělo nějaké návrhy už teď a ne to nechat na poslední chvíli, kdy už by nikdo neměl čas k nápravě či shánění nových věcí.

A jak jsem psal již předtím, bude taky hodně záležet na Alešovi.Podle toho jak se k tomu vyjádří se bude dál odvíjet tahle debata.
Go n-éirí an bóthar leat!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tohle je hlavně věc pořadatele, takže především Aleš se bude muset rozhodnout jak dál. Pokud se rozhodne, že stojí o to aby ta úroveň šla nahoru, pak můžeme řešit pravidla.

Jakmile vyřešíme pravidla (klidně s výhledem na více než jen příští rok), můžeme teprve řešit nějakého cenzora. Jinak je to takové teoretické tlachání - ať už toho cenzora bude dělat kdokoli, musí mít pravomoc poslat ty lidi co nedodrží pravidla převléknout nebo a to bude bohužel občas taky nutné (zvláště po tom co jsem si přečetl tuhle debatu) domů. V opačném případě je to dost bezzubé a zbytečné. Pokud ano, viděl bych to na nejméně dva "cenzory" kontrolující vybavení římanům i barbarům - jak po stránce autenticity, tak po stránce bezpečnosti, jako se to dělá na RS akcích. Buď tihle lidé budou mít pravomoc proti hříšníkům zakročit sami, nebo to holt sdělí Alešovi aby tak udělal on, ale musí vědět že za nimi stojí a že to opravdu udělá, jinak se budou pouze zbytečně ztrapňovat. Čili na nás to v tuhle fázi prostě nevisí - to je jako plánovat kam zasadit kapustu na sousedově zahradě aniž by o tom věděl.

A ohledně povahy pravidel - pokud by někdy nějaká vznikla - nikdy nesmí jít o pouhá doporučení. Proč? Protože máme co do činění se dvěma druhy lidí - ti první nepotřebují ani doporučení ani zákazy, protože se snaží sami od sebe a ti druzí na nějaká hloupá doporučení automaticky kašlou, dokud nenarazí na příkaz/zákaz a i pak reagují jen pokud je s tím spojená nějaká sankce - to se netýká bohužel jen našeho problému ale obecně lidské povahy. Vždy musí jít o striktní pravidla, která musí být následně opravdu vyžadována, jinak nastane trapná situace kdy polovina lidí bude naštvaná že si to musela pořídit a té druhé to prošlo a ta druhá bude vědět že si s nějakými pravidly může vytřít řiť = je nasnadě jak dopadne příští ročník. Pokud se týče ZÁKLADNÍHO vybavení, tam není pro žádné výjimky důvod (například vikingský meč - proč?!) - jako doporučení bych to viděl v případě vybavení které není nezbytně nutné mít, ale pomáhá zdvihnout vzhled akce apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Isarno

Post by Pavel »

Takže tedy počkáme co na to Aleš.Napsal jsem mu mail, až (a jestli) dostanu odpověď tak jí tady vyvěsím.

Ohledně těch doporučení: většina lidí co na tyto akce jezdí jsou většinou členové nějakých skupin, tak např.: co takhle do skupiny koupit nějakou velkou společnou picí nádobu (nebo raději víc) ať se tam nemusím potácet s kelímkem - když se cena rozpočítá tak to není tak strašné a úroveň akce to trochu zvedne.
Nebo když si někdo není jistý třeba s typem meče (nebo ho kdysi koupil a teď už ví, že to není to pravé) - kdo má doma svářečku a brusku zvládne vyrobit bojové kopí (s kuličkou nebo ploškou na konci) + klacek z lesa a má zbraň proti které nikdo nemůže mít námitky.A s kopím se bojuje velice dobře :wink:

Možná se tady podobných návrhů sejde víc a i kdyby se jen jeden ujal, je to krok kupředu.
Go n-éirí an bóthar leat!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No zvedne, no, ale proč u čerta pořád řešíte nesmysly typu picích nádob? Vždyť většina podobných lemplů co na akcích pije z kelímku se zdůvodněním, že nemá ani na jednoduchou keramiku propije za jediný večer často mnohem víc, než kolik ten hrnek stojí a pro ty prostě nemůžu mít pochopení.

Ohledně kopí, ano bojuje, proto jsem si ho taky do kruhů a řadovek vzal (s jinou výstrojí) ale obávám se že tak snadno to každý zase nezvládne, protože leckdo zvládne zbastlit jakýsi posvařovaný humus, ale kopí by měl vykovat kovář a mělo by to na tom být i vidět. Na druhou stranu kopí nebývají nijak extra drahá - ve srovnání třeba s mečem. Nicméně kopí i s kuličkou nebo oblým hrotem je nebezpečná zbraň a nepatří(!) do ruky člověku co s tím neumí zacházet. Tj. neprošel mi meč, rychle zbastlím nějaké kopí a hurá do boje, já už se do toho nějak vpravím by mohlo skončit průšvihem. Určitě trénovat. Ale jinak ty kyje apod. zbraně jsou zřejmě taky řešení nemajetných.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Kyje jsou trošku problém-když pominu že pro ně nemám (teď píšu za kelty)podklad,v momentě kdy bojujeme ve formaci,nutně vzniká potřeba bodat a řezat.jedním zdůvodů,proč se nevyskytují bojové sekery je právě absence možnosti boje zblízka(to už je lepší nůž či sekáč)boj na větší vzdálenost(v duelu)je příliš čitelný.kyj jako ekvivalent meče se mi nezdá.možná jako libůstka jezdce(na hrubší práci).Na druhou stranu-výroba keltského meče-a teď myslím na "bitvaře"-nevyžaduje zvláštních technologií-pokud s ním budou bojovat a ne "šermovat".železná(i vykovaná)čepel čočkového průřezu s dřevěným jilcem není taková investice..
Už vidím,jak si všichni přivezou slušný meč a já začnu o opascích a pochvách :badgrin:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Isarno

Post by Pavel »

To Wothan: picí nádoby - řekl bych, že právě tady a teď je dobré se o tom zmínit.Není to sice věc, která lidem vadí nejvíc, ale je to zase krůček k celkovému vylepšení akce.Netýká se to jenom Isarna, ale i dalších podobných akcí.

Kopí - samozřejmě že kované vypadá líp, ale na bitvu si myslím stačí i to svařované, někteří dokonce kvůli bezpečnosti mají "hroty" z dopravníkových pásů apod.Kdybych to kopí měl na ukázku zbraní pro diváky, tak to je něco jiného.
A i s mečem tě spíše zraní člověk netrénovaný - i když to kopí je o něco nebezpečnější - takže to o tréninku se zbraněma platí všeobecně.

To Křižák: mohl bys sem napsat cenu toho meče čočkovitého průřezu na bitvy (+ pochva)?
Go n-éirí an bóthar leat!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak to je Pavle přesně ten příklad cesty, která vede do haj... Jakmile začneme vyrábět ošizené podivnosti, které "stačí" budeme tu mít možná i něco horšího než je Libušín. Když už do něčeho investuji nějaké prostředky, čas a práci, tak proč bych měl vyrábět nějakou posvařovanou zrůdnost (nedělám si iluzi o tom že na koleni po domácku se svářečkou z toho moc dokonalé napodobeniny kovaných kopí asi většinou nebudou), kterou nesmím ukazovat divákům raději moc zblízka, když můžu zaplatit kováři za poctivou práci (třeba i bez ratiště - to si spořivý mladík skutečně může dodělat sám) a budu mít zbraň, která nebude provizoriem a která mi vydrží (je-li udělaná dobře a věrně) celá léta? S vědomím že to není jen provizorium a peníze, které bych za rok nebo dva musel stejně vrazit do pořádné zbraně můžu vrazit do dalšího vybavení? Člověk co se hned v začátku vrhne na ojebávky a šizenky po letech zjistí, že utratil víc peněz, času a práce než kdyby to dělal rovnou pořádně. A já vím sakra dobře o čem mluvím - co bych dal dneska za to kdyby mně někdo takhle seřval a usměrnil když jsem začínal!

A chci věřit že to bylo míněno jen jako provizorní nouzové řešení - jenže potíž je v tom že bys měl na akci vždycky spoustu lidí kteří by "začínali" a tak by ses podobných provizorií nikdy nezbavil, nemluvě o lidech kteří začínají a mají příšerné provizorní vybavení deset a více let...

jsem skeptik - tudy cesta nevede. To už raději být tvrdý i za cenu menší účasti, ale stanovit základní nezbytně nutné vybavení a trvat na tom že musí být kvalitní. Neber to osobně, ale já už tohle zažil - zažil jsem akce které měly našlápnuto ale pohřbili je lidé jako ty, respektive lidé s tvými argumenty. Na druhou stranu když jsme začínali s Wothanburgem, prorokovali nám stejní lidé brzský zánik s tím že bychom se měli držet obvyklé šermířské "allgotiky", že naše tehdejší pravidla jsou nesmyslná, absurdní a byli občas podobně sprostí jako tvoji kámoši. Na první akci bylo jen asi 40 lidí - podívej se na počty a úroveň akcí v RS dneska. Není to samozřejmě ideální a nikdy nebude, všechno má své mouchy, ale dát tehdy keckám a pochybovačům za pravdu, tak to tu vůbec není. Tak v čem se liší Antika od tehdejšího RS? Máme tu relativně málo lidí ale docela dost nových zájemců, tak proč to nedělat už od začátku pořádně? Nebo skončíme jako Gotika - pár kvalitních akcí na zbytek marasmu a i ty vznikly tak nějak navzdory a se zbytečným úsilím "proti proudu" mainstreamu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Post Reply