ISARNO 2008 - Keltsko - Římská bitva v Letovicích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

To pro "všebarbary" celkem stačí. A ten, kdo chce a může jít víc do hloubky, ten se stejně nebude omezovat na jeden web.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Ioannes Vandalicus wrote:na fóru LEG X GPF probíráme jak to s tím informačním webem uděláme. Rozhodně tam bude doporučené základní vybavení a blacklist.
Určitě to nebude žádná obrovská knihovna ani kompletní návod "Barbar od A po Z", spíš jenom základní nástin + odkazy.
To je snad samozřejmé že to nebude velká knihovna ani kompletní návod. Vždyť i samotný web Curie, který se věnuje jen části RS období se budoval dobrých 10 let.
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Bonemina-tomu gaesatovi ale nemůže být 14..to mu může být volná nejen medovina,ale i aktivní ůčast v bitvě.Takže-klidně nahý,ale s občankou(může si s ní schovávat....) :badgrin:
Jarwiks-nejde jen o Isarno,ale o starověk obecně,akce budou přibývat 8) 8)
řek bych,že překližkové štíty mě pálí minimálně-ostatně scuta z pásků dýh jsou doložena,navíc mají oboustraný potah.u keltů je potíž-známe materiál-neznáme způsob spoje(prkna bez svlaků,bez lemu,bez potahu :cry: :cry:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Ahoj vsem,
souhlas s Wothanem a spol. :-) Ja osobne nedelam Rimana nijak dlouho, cca rok a neco a vybaveni nemam kompletni do dnes a to jsem pred tim setrila a setrila x let, abych si mohla slusne vybaveni poridit, je to skutecne o trpelivosti a ochote do vybaveni investovat, napr. misto do PC hry atp. Ohledne meho vybaveni, vim, ze k L.H. ma daleko, i kdyz mam vse dle dobovych nalezu a z dobovych matrosu, tak se chci posouvat smerem k L.H. Je skoda, aby byl Starovek degradovan nedobovym a spatnym vybavenim a to at na strane Rimske, tak nastrane Barbarske.. Oba narody si to nezaslouzi..

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Jen tak mimo mísu.
Nějakou dobu už louskám web legie a nepovedlo se mi najít ceny zbrojí, výstroje, výzbroje atd, pro římského vojáka.
Docela by mě pořizovací cena zajímala, nikde jsme ji na webu nenašel :( možná, že jsme špatně hledal ...
Děkuju za info a snad Vám to nanaruší moc Vaši debatu, ono mě to tak napadlo, když se tu protřepávali finance na výzbroj ...

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

okolo dvaceti tisíc, záleží kolik z toho si vyrobíš sám nebo seženeš od českých výrobců, od zahraničních si zaplatíš víc.

Když tak další info na diskuzním fóru legie, tam to nebude tak mimo mísu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Křižák: no zrovna ty vikingské meče bych zatrhl bez milosti a bez pardonu - ty totiž bijí do očí mnohem víc než ty sekerky nebo kopí apod. ale je to můj subjektivní názor, uznávám.

Ad zbytek - na RS , konkrétně na Curii se to řešilo a stále řeší, protože vývoj jde dál, vypracováním jakéhosi itineráře, kde je stanoveno co bude vyžadováno a co zakázáno od příštího roku, popřípadě je to rozvrženo na 2-3 roky dopředu (víc nemá smysl). Přičemž se různá zla odbourávají podle priorit - ta do očí bijící dříve, ta méně okatá nebo problematičtější mohou počkat. Tenhle systém taky není ideální, ale lidé alespoň vědí na čem jsou a mohou se podle toho zařídit a naplánovat si výbavu nebo její pořizování do delšího časového úseku. I pak se samozřejmě bohužel najdou lemplové co to nechají být, rok na to kašlou a pak se rozčilujou a dožadujou účasti s legračním argumentem že "loni to ještě bylo povolený ne?!" Ale tam už pak bohužel nic jiného než represe nepomáhá. Donekonečna domlouvat nebo vyhrožovat bez toho aby jste k té represi někdy sáhli je poněkud bezzubé a výsledkem je výsměch nepřizpůsobivých a znechucení ostatních, což je ve výsledku horší než nedělat nic.

Souhlasím s tím že je to hlavně Alešova akce a tudíž co se Isarna týče jeho boj - my jako účinkující (tedy Legie) s tím můžeme udělat - pokud tam budem - jen to že budeme sami vypadat a fungovat co nejlépe. Já sám můžu mluvit jen za Gladius, kde máme jako Curia a Legio X. nějakou představu o tom jak by to mělo a hlavně nemělo vypadat. Nicméně podle mně je hovadně krátkozraké vytvářet jakékoli další ekvivalenty "Libušína" v jakýchkoli obdobích, protože se pak dostanete do stavu kdy těch lidí už sice jezdí hodně, ale velká část stojí za pytel, což odradí hodně z těch kteří by za to stáli a s akcí samotnou je téměř nemožné kamkoli pohnout. Změnit něco když je nás pár desítek je mnohem snazší, je-li vůle.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Isarno

Post by Pavel »

Wothane, Ty jsi měl být diplomat.Vždycky to napíšeš tak, že se Ti nedá odporovat.

Nicméně jsem dnes zavolal dvěma kamarádům, kteří se letošního Isarna účastnili a jejich reakce na to, co se tady domlouvá byly negativní až sprosté :shock: Jezdí tam už dlouho a pro ně je to odpočinková akce, což znamená, že se nemusí pořád hlídat jestli mu zpod deky v přístřešku nevykukuje igelitka, je mu jedno, jestli ho někdo někde uvidí s kelímkem apod.Prostě taková pohodová atmosféra - a myslím, že letos to bylo skvělý.Pro ně je hlavní, že se zase po roce potkají s lidma s kterýma se nejspíš zase rok neuvidí, pokecá se, popije se, zabojujem si a to je tak všechno.I já to Isarno beru podobně.

Co se týká vybavení, ano, některé zbraně tam nepatří, jiné by měly vypadat trochu jinak.Některé vypadají "divně", ale jsou podle nálezu.A je to i tím, že se nejedná o jedno konkrétní období, ale několik set let.Určitě to chce neustále vylepšovat a najít si období které chce člověk dělat a podle toho si shánět další věci, ale nepůjde to najednou.
S kostýmem je to jednodušší, nevyžaduje to takové investice, ale třeba u vlněných látek - pokud nenarazím zrovna na výprodej - to taky není zrovna levné.

Takže zatím k tomu asi tak.... Samozřejmě by bylo super, kdyby jsme nikomu nemohli nic vytknout, ale to je podle mě otázkou několika let.To už záleží na každém, jak k tomu přistoupí.Ale to Isarno bych prostě nechal tak jak to do teď bylo a časem od toho buď člověk odejde, protože zjistí, že s tím vybavením co má ho nikde nebudou chtít, nebo se bude snažit a vyrobí/sežene si věci takové, kvůli kterým ho nebudou vláčet po fórech jako největšího keckaře.
Go n-éirí an bóthar leat!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo, reakce kohokoli když se po něm vyžaduje nějaká práce a investice obvykle nebývají nadšené - zvláště pokud k nim on narozdíl od nás nevidí důvod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Pavlovi-ti tvý známí-přesně typ lidí o kterých jsem psal-mají možnost zlepšit podmínky pro vlastní hru na starověk,něco se dzvědět a jejich reakce je okamžitě negativní.Přesně tohle na akcích nechci potkávat.časem bude akci na Isarnu držet jen to,že jde o jednu z mála příležitostí pro římany.jakmile přijde jiná,zůstanou tam jen všebarbarští,kelímko-cigaretoví baviči.Nechápu proč ti lidé tohle dělají.Co je natom tedy baví?Není zábavnější dát si pivo s keltské meganádoby,rohu,nebo "boty"?Zajímalo by mě,co udělá Aleš,až římani a gládoši řeknou:letos jedem jinam,tady je to sračka..nepřeju mu to,ale může s tím počítat. :(
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Pro Wothana:pokud bych cenzora na bitvu dělal já,pravděpodobně by se v ní římani dost nudili.Zatímco by mě barbaři za plotem utloukali kelímkama.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Baodar

..

Post by Baodar »

no tak tohle se mi zdá až moc uhozený..vy děláte jako kdyby římani nepili z kelimků a nekouřili cigára. Takže pořád bych nehledal chyby jen na nás a podival se především na sebe a zdokonalil co se dá. Vy si budete moct konečně říct ,,Jsem dokonalej'' a ty co ještě nejsou nechat být.
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Trubadix »

To nikdo nerekl. Je tam ale jeden rozdil, valná vetsina rimanu ma chut a ochotu sve vybaveni zlepsovat a doplnovat (samozdrejme vsude jsou vyjimky :-) ). V tom je ten kámen urazu. není to rucnim siti nebo o jinych blbostech, ale právě o té ochote se zlepsovat.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Oni taky pijí z kelímku a kouří cigára, ale jen tam, kde to není vidět. Myslím, že zrovna ti co sem přispívají pracují na svém zdokonalování opravdu hodně, přesto je vždycky co vylepšovat. A že to na svých akcích chtějí i po ostatních, to se jim nediv, chtějí co nejdokonalejší akci, nejenom sebe. A akci tvoří všichni, kdo se jí účastní.
Baodar

Post by Baodar »

..trubadix.. nejste nějakej veterán Legie X? Jo jo kluci z Ostravy nám říkali že jste byl pěkně naštvanej že jste dostal šípem do krku
Post Reply