ISARNO 2008 - Keltsko - Římská bitva v Letovicích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Trubadix »

Ad 1 Nevykej mi
Ad 2 O zádném sípu kvůli kterému bych se vztel nevim. Jediné kvůli cemu jsem se vtekal bylo to, ze príste budu muset tim kopím nekoho opravdu probodnout aby padl
Ad 3 Nejsem Legionář ale pomocnej sbor :-)
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Pan Trubadix se vztekal :mrgreen: LOL

To je strasna tahle debata, mam uplne chut udelat si nejakeho nahateho barbara :badgrin:

(sry za OT)
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Ondra wrote:Pan Trubadix se vztekal :mrgreen: LOL

To je strasna tahle debata, mam uplne chut udelat si nejakeho nahateho barbara :badgrin:

(sry za OT)
Tím by jsi ale spoustě mladých dívek pokazil ideály o vypracovanosti a dokonalosti mužských těl :lol:

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Ondra
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 148
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Lopeník
Contact:

Post by Ondra »

Björn Hundolfr wrote:Tím by jsi ale spoustě mladých dívek pokazil ideály o vypracovanosti a dokonalosti mužských těl :lol:
No teda, on me snad zna?! :lol:
Cc na to rict... snad jen ze na tom uz dlouho pracuju a ze vsech svalu mi roste nejvic bricho 8)
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

Ondra wrote:
Björn Hundolfr wrote:Tím by jsi ale spoustě mladých dívek pokazil ideály o vypracovanosti a dokonalosti mužských těl :lol:
No teda, on me snad zna?! :lol:
Cc na to rict... snad jen ze na tom uz dlouho pracuju a ze vsech svalu mi roste nejvic bricho 8)
Myslel jsme si že indoši maj podobnej problem jak vikingove :badgrin: taky mi roste jen břišni sval :biggrin:

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Pratele,
... nezbejva mi nic jinyho, nez se opet zapojit ;-) YByla by skoda, kdyby Isarno zamrzlo na urovni Libusina - nebyla jsem na nem, ale pochopila jsem, z kontextu, ze se jedna o "kecko" akci obdobi Gotiky.., akci Staroveku je tak malo, ze by bylo vazne skoda, kdyby se to nikam neposunovalo.. Ja vim, ze equipment neco stoji a nejde o to to mit hned vsechno naprosto koser, jde o tu vuli se neustale zlepsovat a snazit se, aby moje vybaveni bylo v poradku.. Kdyz uz prece delam nejake obdobi ci kulturu, je jedno, zda Rimana a nebo Kelta, mela bych mit zajem sve obdobi reprezentovat co nejverneji, aby lidi meli kvalitni obraz toho, jak Keltici / Rimane vypadali (na zaklade nasi nalezu a tak) a nepredhazovat jim nepravdy.. Nezaslouzi si to ani divaci a ani obdobi, ktere delame.. Ohledne kelimku a hu a huleni - netusim, ja nekourim, ale priznavam se, ze jsem si v hospode dala do kelimku medovinu a pivko.. Na pristi rok snad uz budu mit pohary na chlastik ;-) Fakt bym e ale nenapadlo vytahnout cecka a nebo kelimek pred divakama.., zvlast v kostymu..

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
Pavel
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 75
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boiohaemum

Post by Pavel »

KŘIŽÁK wrote:Pavlovi-ti tvý známí-přesně typ lidí o kterých jsem psal-mají možnost zlepšit podmínky pro vlastní hru na starověk,něco se dzvědět a jejich reakce je okamžitě negativní.Přesně tohle na akcích nechci potkávat.časem bude akci na Isarnu držet jen to,že jde o jednu z mála příležitostí pro římany.jakmile přijde jiná,zůstanou tam jen všebarbarští,kelímko-cigaretoví baviči.Nechápu proč ti lidé tohle dělají.Co je natom tedy baví?Není zábavnější dát si pivo s keltské meganádoby,rohu,nebo "boty"?Zajímalo by mě,co udělá Aleš,až římani a gládoši řeknou:letos jedem jinam,tady je to sračka..nepřeju mu to,ale může s tím počítat. :(
Já tady nechci nikoho obhajovat ani za někoho mluvit, ale co vím, tak i oni maj svý zdroje podle kterých jedou.Ale tady se jedná o tuhle jednu akci - já už k tomu napsal co si o tom myslím, tahle diskuse je pořád otevřená a samozřejmě záleží na tom, na čem se nakonec shodneme a taky co na to řekne Aleš.Samozřejmě se může stát, že Římani dostanou nějakou lepší nabídku a pojedou radši jinam (což by byla škoda), ono nakonec to časem stejně dopadne tak, že na vybavení budou kladeny stále větší nároky a ten, kdo se tomu nebude chtít přispůsobit tak má prostě smůlu.
Go n-éirí an bóthar leat!
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

Ondra wrote:Pan Trubadix se vztekal :mrgreen: LOL

To je strasna tahle debata, mam uplne chut udelat si nejakeho nahateho barbara :badgrin:

(sry za OT)
Jsi vítán. :mrgreen:
Image
Bonemina
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 324
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha/Olomouc

Post by Bonemina »

Tohle ale NEBYLO Isarno, že ne? :)
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Post by Björn Hundolfr »

:lol: příští rok jedu za barbara :lol: chudiny mladší divačky

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

to jsou nějací němci. Jako odvahu a zapálení pro historii se jim upřít nedá.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Baodarovi-lidi v kostýmu s kelímkem mne štvou všeobecně-římani germáni kelti,to je fuk.je na každým,jak se nechá demotivovat v okolí(proč se mám tahat s pohárem,když tu s kelímků lemtá každej)Je velká a smutná pravda,že podobné věci řeší pouze definitivní a nekompromisní zákaz pořadatele.
Lidi co dělají období pořádně,si nikdy neřeknou"jsem dokonalej"a rejpat budou,to si piš.Nechápu,čeho,nebo koho se v debatě vlastně zastáváš-možná to nevíš ani ty sám.Lidi,co mají tendenci se zlepšovat,nikdo nenapadá,ani nevyhazuje,a věř tomu,že se poznají snadno.Sám jsi na hranici-nic neřešící,nekonstruktivní přízpěvky,argumentace tisíckrát opakovaná na jiných serverech LH kontra ostatní..vymýšlení důvodů proč zrovna ty nemůžeš,nemáš..Takže dotaz přímo na tebe-co osobně plánuješ ohledně svého vybavení?(předpokládám-snad naivně,že chceš zlepšovat)Předpokládám,že kvůli nízkému věku spoléháš hlavně na vánoce,narozky,hezký vízo,prarodiče a prasátko..(bez legrace)
Ostatní:není to už OT?
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Baodar

..

Post by Baodar »

..
Last edited by Baodar on Fri 22. Aug, 2008 11:38, edited 1 time in total.
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Bobr »

A) uprav si mily Baodare slovnik
B) jestli nemas stovku na keramickej hrnec, nebo roh, zustan doma, holt to neco stoji.
Bud zmenis pristup nebo budes za trapaka
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Re: ..

Post by JARWIKS »

Baodar wrote:ještě k tomu kelímku..ty pořád něco žvatláš o zdokonalování výbavy, zamyslel jsi se třeba nad tím že si chci koupit nějakou věc třeba za 2 tisíce tak nemám peníze na nějakej roh nebo z čeho kelti pili.

Tak to vezmem pořádně i když zjednodušeně na nejzákladnější vybavení:

lněné kalhoty si ušiješ sám - cca 300kč
tunika to sámé, cca 400 kč
roh na pití - 250 kč (0,3 dc)
nádoba keramická - od 50 do 150 kč
nožík - 100 kč - x tisíc (těch 100kč si nedělám prdel sám mám takový)
nějaká obuv - sice jsem tedka něco dohledával, ale zas říkám v tomto období tak nevím, ale matroš - 200 - 700kč, když si ušiješ sám
plášť - 100 - 300 kč
měděná spona - nevím
opasek a spol - dá se sehnat do 300 kč.
dřevená myska a lžice - 300 kč

Suma sumárum - nejzákladnější vybavení na "drna, vidláka" do 2500 - 3000 kč postavíš.

Neříkej mi, že nejsi schopen 2500 za celý rok do takového základního vybavení investovat - kor když poprosíš třebas rodiče atd aby ti ty 200kč přispěli na mysku. (protože nemůžeš do 15ti legálně brigádničit)

Vzhledem k tomu, že je ti 14, tak si piš že do 18ti nemáš v "bitvě či boji" co dělat. Max. jako práče vzadu za jednotkama. a to taky min. tak od 15ti.
Takže trovna tím máš možnost našetřit si během 3 let trochu drobných na to bojové vybavení, které se dá taky ovšem velmi finančně zlevnit, když si věci uděláš sám, nebo výměnným obchodem.

Upozornuju, že se jedná o odhad nejzákladnějšího vybavení s kterým se dá na akci jet. A pak se už dá jen zlepšovat. Navíc pokud seš v nějaké dobré skupině, tak je schopná nováčkovi či mladíkovy pomoct (každý máme erár přebytky, skupinové vybavení, stan kde můžeš přespat. Viz u nás..

třebas moja skupina: účastníme se na několika placených vystoupení v roce a tím si vyděláme na dopravu na akce a taky má pak každý nárok na přispění na vybavení.

Ad kelímky - prostě je to něco co kompletně kazí atmosferu, na nějakých akcích ti do kelímku nenalejou, na nějakých akcích ti ve vyhrazeném prostoru nalejou, nebo si můžeš zapálit...ale ty tím nesmíš odejít mimo prostor (nejsou tam diváci). A rozhodně většina lidí s tím nemám problémy - sice se může občas zapomenout, ale snaží se, protože ví, že by to kazilo akci ostatním a i sobě.

a poslední věc - doporučil bych ti vlézt do první knihovny a prostudovat si pár knížek o keltech (vzhledem k tomu, že se asi chceš věnovat keltům, aspon tak z tvých příspěvků usuzuju) např:

Berresford Ellis, P., první tisíciletí keltských dějin. Keltové 1000pž.kr.-51 po kr., Praha 1996.

Filip, J., Keltové v střední Evropě, Praha 1956.

Šimek. E., Keltové a Germáni v našich zemích, Brno 1934.

Drda, P. Keltové a Čechy, Praha 1998.

Green, M.J. (ed) The celtic world, London - New York 1996.

Vladimír Podborský, dějiny pravěku a rané doby dějinné Brno 2001.

a znich pak si najít další studijní literaturu.

:wink:

Omlouvám sa za překlepy, postupně je opravuju.
Last edited by JARWIKS on Fri 22. Aug, 2008 12:32, edited 1 time in total.
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
Post Reply