ISARNO 2008 - Keltsko - Římská bitva v Letovicích

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Sam-Čeledrag
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Židlochovice

Post by Sam-Čeledrag »

rab wrote:Jo, to musela bejt fakt bžunda...Keltové, Germáni, Římané, neidentifikovatelní barbaři, všechno na jedné hromadě :badgrin:
A proč že se to vlastně objevilo na webu LH?


Zapoměl jsi ješte přidat ješte tu fotku se žlutým kopačákem a lamentovat nad tím, že jiste není ze syrové kuže, určo není šit lněnou dratví a asi bude z plastu :badgrin: a vlastne kdyby se "Keltové, Germáni, Římané, neidentifikovatelní barbaři, všechno na jedné hromadě" potkalo tak by asi nehráli fotbálek. To co to dělá na webu LH bylo probráno již v začátku diskuze.
Last edited by Sam-Čeledrag on Mon 18. Aug, 2008 17:47, edited 1 time in total.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Ó pardon, zapomněl jsem, co bylo napsáno výše... :wink:
Sam-Čeledrag
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Židlochovice

Post by Sam-Čeledrag »

rab wrote:Ó pardon, zapomněl jsem, co bylo napsáno výše... :wink:
:biggrin: vpořádku omluva přijata :wink:
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

Na jednu stranu musím s Rabem souhlasit-to co na akci Gladius prochází-tedy setkání lidí snažících se o LH v období starověku,dostává akcemi typu Isarno nádech(hluboký)Libušína.Zatímco je na Curii kladen důraz na prezentaci jednotlivých období a "bitva"pouze společnou taškařicí,Je Akce v Isarnu devalvací :cry:
Je asi čas se zamyslet nat tím,co bude dál-Chápu,že římanů s pozdního období je většina-problematický je spíše nepřítel.Na gladiu byl jediný germán-zbytek směs maskovaných slovanů,keltů a pod...Nadšený nápad dělat příští rok Teutoburský les by se měl trochu materiálně vyfutrovat.Je trochu smutné,že zatímco si budou římani hrát,a ladit své období-ostatní období se budou donekonečna přizpůsobovat-což není motivující.pakliže to nenamotivuje nějakou partu investovat další desetitisíce do germánské výbavy..
tak mudrujte,co s tím? :lol:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Sam-Čeledrag
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Židlochovice

Post by Sam-Čeledrag »

Chápu co myslíš samy, byť nedeláme starověk přednostně, když jsme byli na tuto akci pozvaní jako germáni první co jsme udělali poshazovali všechny slovanský věci(aby jsme se nemuseli maskovat jak tu bylo řečeno) a už z duvodu toho abychom někomu nekazili dojem šli jsme do toho do pul těla s pláštěm sepnutým na rameni germánskou sponou a ti co mají vlasy tak se pokusili o svébák, aby to aspon trochu vypadalo (neřikám, že byl povedenej ale sádlo se mi tam matlat nechtělo :oops: ).

Ono pravda je, že když človek chce, tak podle mího muže stvárnit germánského bojovnika i bez toho aniž by do toho vrážel desetisíce (pokod mu tedy nejde o nobilitu) jde jen o to nebý líný. Sám sem se trochu divil byť se jednalo třeba o ty lučištníky, že nekteří vypadali jako z dřeváren a někteří barbaři měli některé části výbavy dost pofidérní zvlášť, když sem tam nekomu prosvítala trika klimatex nebo moira :) ale jak už bylo řečeno v začátku moc starověkých akcí u nás není a měli by jsme být asi za ně spíš vděční a doufat v to že se jejich kvalita zlepší a ne se vysmívat s tím "jé to asi musela být bžunda" divejte jak sou tragičtí, to pak možná znechucuje i ty co se o něco snaží a příště by se taky na to mohy vybodnout se o něco snažit.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

Jo,to je ten lepší přístup-jde mi o to,že zatímco na Curii je-asi i kvůli dostupnosti zatím příliv spíše kreativních lidí,bojím se,že se na starověk začnou hrnout lidi,co je kvůli kostýmu odevšad vyhodili-když probírám fotky,je to přesně ono..rád bych,aby to bylo věcí všech-neboť i když budou římani super LH.bitva bude díky těm druhým vždy odpad.A řekl bych,že tím že je starověku málo,je možnost pořadatele i Všebarbary postavit před jasné podmínky kdo ano a kdo ne.Je mi jasné,že řady Barbarů(jak to slovo namám rád :mrgreen: )prořídnou,nicméně jak tedy jinak?Když to šlo u románců,proč by tady ne?
Jasně že jestli bude příští Gladius o Teutoburgu,přivezu si výbavu hodně chudého germána,ale než jít s tím mezi línej dřevárno-Libušínskej šmejd(ti dobří promiňte)tak dám(velmi nerad) přednost akcím v zahraničí.Nemyslím si,že je třeba tvořit nějakou komisi,či spolek pro schvalování dobovosti starověkého reenactmentu,jen se domluvit v rámci tohoto Lh fóra..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ten Teutoburg je trochu problém, protože i my římani máme povětšinou vybavení o sto až dvěstě let mladší, tak uvidíme.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ohledně těch UB - s těmi co dělají Kelty, myslím tím primárně, obvykle problém s výstrojí není. Těch co dělají Germány na úrovni je taky poměrně málo a zbytek jsou v podstatě různě upravení/odstrojení lidé co dělají Slovany nebo Vikingy. Pochopitelně bychom rádi viděli aby všichni barbaři byli primárně postavení jako Kelti nebo Germáni (ohledně datace je to už trochu složitější záležitost). Realita je ale taková že jsme prozatím odkázáni (a to i na Curii) i na výpomoc lidí, kteří dělají starověk jen doplňkově a nebo vysloveně příležitostně, třeba jen kvůli té konkrétní akci aj. Mnozí z těchto lidí si to vybavení dávají do kupy průběžně, mnohým se stavět barbara na konkrétní období a oblast kvůli jediné akci nevyplatí, což celkem chápu, ale i oni nakonec budou muset mít kompletní a autentické vybavení, nejen odložené některé středověké propriety aj.

Protože postavit základní vybavení na prostého "barbara" z římského období nemusí být nutně příliš složitá věc a protože skutečně lze použít lecos z vybavení z raného středověku, asi budeme muset udělat nějaký web, nebo jen stránku s ukázkou ZÁKLADNÍHO typického civilního oděvu, výstroje a výzbroje Kelta a Germána s odkazy na weby skupin, které se tímto přímo zabývají.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)

Post by Björn Hundolfr »

Wothan wrote: Protože postavit základní vybavení na prostého "barbara" z římského období nemusí být nutně příliš složitá věc a protože skutečně lze použít lecos z vybavení z raného středověku, asi budeme muset udělat nějaký web, nebo jen stránku s ukázkou ZÁKLADNÍHO typického civilního oděvu, výstroje a výzbroje Kelta a Germána s odkazy na weby skupin, které se tímto přímo zabývají.
Toť dobrý nápad, určitě si rád (a nejen já) přečtu další info :)

Slovan je etnikum. Viking je diagnóza - 

Knecht)" Image
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

bitva

Post by zoro »

Jo a potom se nám diví někdo, když BACRIE se drží venkova a experimentálky a našeho pařezového Křivolíku. Já jsem v bitvě byl jako prakovník a řeknu vám, že se mi tam vůbec nechtělo, když jsem přišel na plac a uviděl jsem tam pána v zeleném s botama jinde, štítem jinde a mečem (myslím J typ).
P.S: Souhlas. Proti Lorice seg. by jako protivník nebyl jediný Kelt, to by museli být samozřejmě samý Germáni.

to Rab: Takže až RAbe budeš zase ukazovat střelecký kroužek, tak věz, že Germány zatím nikdo z Bacrie nedělá a to co mají holky na sobě jsou lněný ručně šitý věci a luky jsou ručně u nás vyrobený (ten borec s brýlemi úplně vpravo k nám nepatří). Holky jinak mají šaty a zástěry.
:) v pohodě

A co se týče bezpečnosti, řekněte Rakušanům, že ty jejich šípy jsou nebezpečné, nejsou VůBEC měkké, a to vůbec, je to přehnutý kus papíru kolem dříku!!! Bohužel jeden šíp poranil dívku od nás do oka, lepší se to, ale naštvalo mě to dost.
Last edited by zoro on Wed 20. Aug, 2008 1:14, edited 1 time in total.
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

Byli tam lučištníci, kteří vypadali jak vystrojení na dřevárnu s botama v nějakých pytlích a s oděvem podivným, ale ty byli ještě zlatý proti tomu co bylo na place dole k vidění. Římany jsem moc nestihl a jelikož jsem byl ve straně barbarů, tak jsem mohl jen uhýbat pohledem před nesrovnalostmi. Osobně si myslím, že Germáni dohromady s Kelty je blbost. Já bych si teda nevyrobil odpovídající výzbroj na keltského bojovníka a šel se ztrapnit. Musím ovšem říct, že pěkných keltů tam několik bylo.
Ono problém bude asi i ve vnímání, kdy Římané jsou ve svých zbrojích lesklý, skvostní, jen oči přecházejí a vedle toho Keltové a Germáni jsou hůře vybaveni a většinou beze zbroje. Potom si člověk řekne, přehodím si aspoň kůži přes ramena, aby mě to dělalo větší svaly. Tenhle přístup by chtělo změnit, což mě napadá, že souvisí i s bezpečností na bitvě starověku, není to bezpečné :|
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Zoro: souhlas a ohledně těch šípů - takhle by to opravdu nešlo. Někdo by jim měl fofrem vysvětlit jak se dělají Eurošípy a proč.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

to se debatička pěkně rozjela :) ..Ohledně vybavení-souhlasím s Wothanem,bude třeba vyjít vstříc a pro ty línější-ale i pro ty co si "germána"či někoho jiného "postaví"s recese,fláknout třeba i k pozvánce na další akci pár obrázků a současně zakázat použití některých tipicky nedobových věcí.Možná by se toho mohl zhostit web X legie-stejně tam mají stránku o jiných národech nevyužitou-ve fóru :)
Jinak s přílivem bojovníků vznikne-obzvláště na akcích mimo rodinný Gladius obvyklý problém-bezpečnost.Ve "starověku" je přilba obvykle problém,a rukavice průser..O alergii keltů a germánů na oblečení nemluvě..
Ohledně ztvárňovaných období(událostí) to asi bude dost věc kompromisu.Ale myslím si,že pokud před bitvou proběhne seznámení diváků s "jednotkami"tak bude vše O.K.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

i kelt i germán jde udělat dostatečně honosně a težkooděnně.
A jsou i další možnosti. Jeden čas jsme s několika dalšíma uvažovali o těžkooděných sarmatech z období markomanských válek jakožto protipólu našich římanů, ale problémem zůstává minimum akcí, na kterých bych je uživil. Moc se mi nechce vrážet desetitisíce do výbavy, kterou vytáhnu dvakrát, třikrát ročně.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by KŘIŽÁK »

Jasně,že jdou oba národy udělat honosně-jenže to nikdo moc nedělá,a navíc jde o zmíněné vysoké pořizovací částky.Jde o to,vymyslet hezkou,levnou a bezpečnou variantu pro střední třídu-která tvořila hlavní část armády
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..