Informační centrum keltské kultury (ICKK)

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Guiwennet

Informační centrum keltské kultury (ICKK)

Post by Guiwennet »

Zdravím ve spolek,
jsem studentka 3. ročníku univerzity na jihu čech a jako každého studenta končícího bakalářské studium mě trápí bakalářská práce. Svojí práci jsem se rozhodla zaměřit na ICKK v Nižboře a chtěla bych vás tímto požádat o pomoc.
Pod následujícím odkazem se skrývá krátký dotazník, který by měl zjistit jaké je povědomí o tomto subjektu.

<a href="http://www.maxsite.cz/serv/questionnair ... 1173088698"> Dotazník</a>

Předem děkuji za váš obětovaný čas a budu vděčná za všechny vaše postřehy a připomínky
Guiwennet

Post by Guiwennet »

Všem, kdo přispěli k dokončení mé práce moc děkuju :)
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Výstava o keltském odívání v Nižboru
http://www.celticeurope.cz/view.php?cis ... 2008080501
Výstava je odfláklá, rozsahem minimální a vůbec nestojí za návštěvu. Dobře udělané jsou jen panely, myslím graficky - textu, i když obsahově ucházejícího, je příliš mnoho a běžný návštěvník je líný to číst. Ovšem ukázky oděvů jsou strašné - sice na ceduli je uvedeno, že jde o vzhledovou rekonstrukci, čímž tvůrci asi myslí, že by se nemělo posuzovat detailní provedení, jenže to asi není správná cesta, protože divák to nepochopí a odnese si poznatek, že Kelti se oblékali do bavlny, šili strojem a ozdoby nakupovali v galanterii... Pěkný je snad jedině klobouk z březové kůry. Zajímavé je, že nikde není uvedeno konkrétní jméno autora výstavy, jen obecně Ústav archeologické památkové péče středních Čech. Asi to má svůj důvod...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Autory výstavy jsou manželé Stolzovi(Dan je autorem několika novějších publikací o Berounsku)jak jsem vyrozuměl z rozhovoru,peníze na realizaci(jak už to bývá)jim uvolnili těsně před termínem.Tím se nezastávám,jen komentuji.Ta galanterka je fakt hrozná,nicméně jako pohledová a označená replika mě neuráží-vždy si vzpomenu na v pytlovině oblečené figuríny v jiných muzeích s popiskem:replika oděvu XY..
Tabule se mi líbí-vždy je problém zavděčit se množstvím textu-pro někoho moc,pro někoho málo.Vzhledem k tématu výstavy-oděv,je detailní popis technik výroby na místě,typologie vzhledem k období jsou zmíněny všeobecně,chválím zmínění méně známých věcí(klobouk..)
Pokud pojedete kolem,zastavte se.jako poučení dobré.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Raiden
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 543
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Písek
Contact:

Post by Raiden »

ten klobouk je něčím lepenej?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Křižáku, jseš zasvěcený člověk, proto na první pohled rozeznáš, co a jak. Snažím se pohlížet na takové výstavy i z pozice běžného návštěvníka, a v tu chvíli nejsem přesvědčen o tom, že by tato výstava zasloužila pozitivní hodnocení. Úroveň rozhodně neodpovídá tomu, co by měla předvést instituce typu ÚAPPSČ. :wink:
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Nedávno jsme otevírali dalčí část expozice v Nasavrkách,pomáhali jsme na výstavě v Novém Strašecí,hmatové výstavě pro Muz.hl.m.Prahy(teď se vracela s Anglie)a posledním počinem je otevření muzea keltů v Dobšicích(místní nálezy-unikáty putovaly místo do depozitu v Poděbradech do "rodné vísky"..Nevyjmenovávám to jako chlubení se-jen že i tyto výstavy jdou formou posterů,figurín a replik,takže mám určité srovnání..Nahlížím též s pozice kritického i líného návštěvníka,ne jako fanda čehokoliv keltského..Stojím si za svým názorem výše,jen bych okomentoval tvůj náhled na texty-více textů neškodí-pokud budeme primárně počítat s návštěvníkem lenochem-jsou texty zbytečné-podle mne je cesta v grafické ůpravě posteru-jako když prodáváš zboží-barevné,burcující.
Jinak s tebou naprosto souhlasím,že jako výkladní skříň oné instituce je to ostuda.Mám k Nižboru osobitý vztah-jak sis tam jistě všimnul,nehodlám však kiksy obhajovat,ani donekonečna vysvětlovat-ostatně srovnej atraktivnost expozice tam,a v Národním muzeu,nebo jiné prestižní instituci.. :roll:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Raidenovi-Pro ůčel výstavy asi slepen čímkoliv.v reálu jsem ho viděl i z jednoho kusu-a sešitý.jinak klasika:klíh,pryskyřice..Tenhle je v originále snad z rákosu potaženého kůrou..nevím teď přesně.jinak proti dešti super..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply