LH doby bronzové ve stř. Evropě

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

LH doby bronzové ve stř. Evropě

Post by Knecht »

Zajímalo by mě, jestli se u nás tomuhle někdo věnuje. Zdá se mi, že se tato zajímavá doba dost opomíjí. Na netu jsem našel nějaké amíky, co dělají bronzové středomoří(všelijak), ale u nás celkem ticho po pěšině.
Osobně bych to toho docela šel - učím se právě na zkoušku z bronzu a aby mi to šlo líp, začal jsem to pojímat jako možné "stavitelné" období a ono mě to opravdu začalo zajímat.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Pazourek

Post by Pazourek »

Ahoj, tak to jsme na tom stejne. Taky uz me to napadlo. Pred casem jsem sem daval link na spolecnost, ktera stavi bronzackou hradbu v Blucine, ale to je jedina vec u nas o ktere vim. Na stavbe te hradby jsem se podilel a musim rict, ze i pres dozor M. Salase, je to stavene ponekud zvlastnim zpusobem. Jestli bys mel zajem se do toho projektu nejak zapojit, tak na jare budeme pokracovat. Jinak nevim o nicem jinem v CR. Ale mam dojem, ze v Rakousu by neco byt mohlo..
Pazourek

Post by Pazourek »

Knechte, mas predstavu, jaky usek z bronzu by se ti libil? Delka trvani je 1300 let a i ve stredni Evrope byvalo v jednu dobu nekolik uzemnich skupin..

Podle me by byla nejlepsi nejaka skupina(jako uzemni, ni lh), co byla vice ovlivnena stredomorim, protoze to by umoznovalo vice pouzivat importy a analogie.
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Představoval bych si buď přechod mohylové k. a popelnic, nebo pozdní bronz-raný halštat
Importy a analogie bych neviděl tak nutné, u nás je celkem všeho dost.

Mimochodem, viděli jste někdo už použitelný bronzový meč? Včechny co jsem měl možnost vidět já, měly tak zoufale kratičkou rukojeť a byly natolik subtilní, že si nedovedu představit, jak by se s tím dalo reálně bojovat. Ostatně Furmánek něco v tom smyslu říkal-že meče, plechové štíty a pancíře atd. byly jen ozdobami nejvyšších velmožů, kteří se zřejmě přímých bojů neúčastnili. Podle někoho prý byly hlavními bronzáckými zbraněmi opalované dřevěné oštěpy typu Mamutík, plus bronzové sekerky, kožené či dřevěné štíty...
Také ve Vzpomínkách na minulost je posaný experiment kožený vs. bronzový štít - plech neměl šanci.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Edi:dík za link, ty německé stránky jsou zajímavé
Pazourek

Post by Pazourek »

Veci z otomanske jsou moc pekne
http://www.national-geographic.cz/detail.asp?id=1172

jinak jsi ve vyctu zbrani vynechal luky. Mame krasne silicitove hroty sipu..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Mně se líbily ty kostěné pancíře ze Nižné Myšle. Zajímavé taky je, že tam měli na pohřebišti dvoumetrové lidi a to dokonce i ženy.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Dík za link, ale zrovna takhle bych si to nepředstavoval. Některé ty věci nejsou řemeslně špatné, ale nějak to postrádá určitou "duši doby"
Pazourek

Post by Pazourek »

Knecht wrote:Importy a analogie bych neviděl tak nutné, u nás je celkem všeho dost.
Tim bych si nebyl tak docela jisty. V bronzu je spousta kultur, ke kterym nezname sidliste, nebo naopak chybi pohrebiste. A treba obleky znam zachovane az z Danska..
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Nazdárek. V delší dobu už o něčem podobném také uvažuju. Jelikož sem z Plzně, uvažoval sem o milavečské kultuře. Je tam hodně zajímavých věcí.
Jinak souhlasim stím že u nás toho je docela dost. Co se tehdejšího odívání týče, tak si myslím že tak velký rozdíly mezi Dánskem a střední Evropou nebyly. A co se týká zbraní, tak spousta zbraní byla samozřejmě z organických materiálů. Docela početně byla ovšem používána i kopí a oštěpy s bronzovými hroty. Ještě jsem chtěl doplnit výše uvedené výčty zbraní o palcáty. Nebyly sice nijak masově rozšířené, ale objevují se i u nás (např. velatická kultura).
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Milavečská k. je taky zajímavá.
Výčet zbraní by mohl být rozšířen ještě o leccos dalšího. Já jen uváděl některé cizí názory na tehdejší boj, ne žádný souhrnný soupis výzbroje. V tom by se daly doplnit dýky, sekeromlaty a mlaty, kostěné, parohové, pravděpodobně i dřevěné kyje a palice atd., ale to si asi každý dovede představit.
Jak to tak vypadá, je to s mým návrhem jako v Severním pólu-všichni byli návrhem nadšeni. Ale nikdo se nechtěl výpravy zúčastnit.
Podobně to dopadlo svého času s myšlenkou dělat Sámovu říši, resp. toto období. Ale třeba se to časem zlepší...
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
Pazourek

Post by Pazourek »

Já jsem teď svůj zájem o starší období projevil tak, že si nechávám dělat luk holmegaardskeho typu. To je ale na bronz moc stare. Jinak souhlasim s tim, ze z naseho uzemi toho je dost, ale skoro nic z organickych materiálů, nemluvě o nějákých vyobrazeních, která jsou v tom středomoří dostupná. Proto si myslim, ze delat lh doby bronzove stredni Evropy by bylo velice obtizne. Vzdyt uz u VM se casto jedna o spekulace..
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Z německa a rakouska aj. organické věci jsou. Ale pro naše území je to bída.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Pazourek

Post by Pazourek »

jinak, bronzy jsou proste hezke, ze
Image
Post Reply