Keltové ve slezsku

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Corin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 100
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Opava
Contact:

Keltové ve slezsku

Post by Corin »

Zdravím.

V poslední době jsem se začal zajímat o kelty a pokouším se zjistit něco o jejich výskytu v mém bydlišti, Slezsku. Prošel jsem několik internetových publikací a právě čtu knihu od Jana Filipa: Keltská civilizace a její dědictví, kde se však pojednává o Keltech obecně a o osídlení slezska jsem našel málo. Na tuto věc jsem našel tři názory:
1) Byli zde Kelti klasičtí,tak jak jsou známí z čech a moravy
2) Byla tu Půchovská kultura,která je jiné etnikum které naprosto splynulo s Kelty a proto je taky za Kelty považujeme
3) byla tu půchovská kultura která je úplně jiného etnika,akorát převzali Keltské zvyky a obyčeje.

Byl bych velmi vděčný kdybyste sem (vy keltůznalí lidé) napsali svůj názor.
Předem díky, Corin

edit: z těch publikací např. http://www.druidstvi.cz/view.php?cisloclanku=2006122901
Vítek
kascha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Valmez, N.Jičín
Contact:

Post by kascha »

Ve slezsku byli skuteční keltové (Opavsko a dnešní polsko). Existovaly tam dvě enklávy jedna od Opavy a Kietrze na Nowou Cerekew, spojená s prostředím Moravy, druhá oddělená, asi 30km pod Wroclaví více se vážíci k prostředí Čech.

V Moravské/Oderské bráně neznáme žádné keltské osídlení kromně osady v Kopřivnici (Šutyrova Studánka) a pozdější na Kotouči u Štramberka - tady je ale velká šance že je to ve skutečnosti sídlo Púchovské kultury, které patří asi 10 lokalit mezi Bečvou a Těšínem - všechny na Beskydské straně Odry.

Keltové a púchovská se vzájemně mohli minout (to je na dlouhé vysvětlování).
Púchovská ale vznikla z přeživšího lidu "popelnicových polí" v podstatě na severním slovensku. A to tak že lid zřejmě podmanili keltští vaálečníci, kteří ale brozo splynuli a z tohoto mixu se vytvořil "národ" se silnými vazbami na keltský svět. U nás se oběvili v pokročilé fázi a do přelomu letopočtu asi opět odešli (požáry na hradištích) - v té době se v jejich slovenské pravlasti odehrálo něco při čem byla zničena velká část vesnic a na rychlo budovány malé hrady. Přežili ale i tohle a dožili se Markomanských válek. [/u]
Wir wollen in Beifall untergehen ..
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Čižmářová, J. 2004: Encyklopedie Keltů na Moravě a ve Slezsku, vydalo to Libri
Post Reply