Germánská Mytologie

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Timpa
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 03. Jan, 2012 8:52

Germánská Mytologie

Post by Timpa »

Nevěděl jsem kam to přesně zařadit je to záležitost starověku ale zajímá mě náhled spíše 10. století protože tehdy byli sepsána Severská Mytologie na Islandu mnichy.

Dříve jsem četl o Řeckém dějepisci který psal že Germáni vidí bohy ve skálách v zemi či vodě nebo ve stromech. Přírodní náboženství podobné keltskému.
Ale kolem 10. století (vikingové) Psali Křesťanští mniši na Islandu knihy o Germánské Mytologii. A nemohu si pomoci ale připadá mě to spíše jako Křesťanská bible psaná do Germánské podoby.

Stačí si přečíst Ragnarok: Ragnarök je v severské mytologii označení pro konec světa, zánik bohů, poslední bitvu mocností dobra a zla. Podle legendy má svět být opět obnoven, protože přežije osm dobrých bohů a jeden lidský pár, který se před nebezpečím ukryje ve kmeni Yggdrasilu.

Jestli tohle nesrší křesťanstvím tak nevím.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Germánská Mytologie

Post by Wothan »

Ehmm, jen pro tvou představu - Island byl postupně osídlován až poslední čtvrtiny 9.st. a běhěm 10.st. a křesťanství tam bylo přijato až na přelomu 10-11.st. A to dobrovolným rozhodnutím místního thingu - bylo to v podstatě mazané politické rozhodnutí, které jim pomohlo udržet si nezávislost na Norsku další dvě století. Nevím o tom že by zrovna na Islandě byl nějaký významný klášter odkud by mniši sepisovali germánskou mythologii, nemáš v tom krapet hokej?

Zřejmě máš na mysli Snorriho Sturlusona, autora Mladší (prozaické) Eddy. Snorri sice byl křesťan, ale nebyl pokud je mi známo mnichem, navíc své dílo sepsal až na počátku 13.st. (tedy ne mezi vikingy ani pro pohanské vikingy) - jednak pro to aby zaznamenal něco z pověstí svých předků (tradovaných na Islandu zřejmě ústně ještě za jeho doby), dílem jako "učebnici skaldské poezie".

Nejspíš jsi tuhle Eddu, která vznikla na Islandu pomotal s tzv. "starší" nebo též "poetickou" Eddou. Kde ta vznikla ovšem nevíme - pravděpodobně někde ve Skandinávii v 9-10.st. Původní rukopis který docela určitě čerpal ze starší slovesné lidové tradice se ovšem nedochoval, takže představu máme jen z mladších opisů, které pochopitelně pořizovali většinou mniši (např. Codex regius ze 13.st.) a tak je i docela dobře možné že docházelo k různým úmyslným i neúmyslným zkreslením.

Když mluvíš takhle o Ragnaröku - máš zřejmě na mysli asi stěžejní báseň právě této Eddy - Völuspá (Vědmina píseň). Má se za to, že ten celkem optimistický konec skutečně byl nějakou formou ovlivněn křesťanstvím. Ale budeš zřejmě první člověk s teorií, že germánská mythologie jak jí známe byla celá vytvořena "křesťanskými mnichy na Islandu". Ono zdrojů poznání germánské mythologie bude víc a má se za to, že původní verze Ragnaröku asi byla trochu jiná - svět v poslední bitvě zcela zanikne. Přeživší lidé, návrat soudce apod. jsou spíše mladší křesťanské atributy.

Bez urážky, zkus si o tom něco nastudovat, než budeš vymýšlet nějaké teorie o Islandských mniších.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Timpa
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Tue 03. Jan, 2012 8:52

Re: Germánská Mytologie

Post by Timpa »

Díky za doplnění mích (ne)znaslotí v odpověděl si mi co jsem chtěl vědět. No spíše ta teorie nebylo o Islandských mniší ale spíše o tom jestli je to důvěryhodná Germánská mytologie a není to spíše jako Jádro Germánské mytologie obalená křesťanským výmysly. (Tak jsem to měl namysli akorát jsem to do motal pátý přes devátý).

Edit: jsem právě čerpal z Wikipedie a v tomhle směru od těch Novo pohanů.
PetraMidlikova
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Sun 28. Sep, 2014 20:23
Location: Plzeň, Česká Republika
Contact:

Re: Germánská Mytologie

Post by PetraMidlikova »

No, nevím, mne se na tom příliš křesťanského být nezdá. Mimochodem, jde o cyklus, který se stále opakuje, jednou má navrch dobro, podruhé zlo - jin/jang, takže i taoismus se zde dá najít :wink:
Cloisonné rozzáří talíře.
Post Reply