Římské caligae

Řemesla a každodenní život

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Šobri

Římské caligae

Post by Šobri »

Mohli byste se pochlubit obrázky vašich caligae? Zajímá mě hlavně provedení ocvočkované podrážky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Caligae - střihy nám dělal Pacholík, ale už je nemáme tak na něj. Jinak já teď budu šít asi nové endromis - ovšem spíše tu římskou nižší variaci a pak vysoké franské boty s volnou špičkou vycházející ještě z antické tradice.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ha! Už nebudete bosí? Už ani Lakedaimonci nejsou co bývali... :badgrin:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

V tom případě jsou někteří lidé nesmrtelní.
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Tak trocha té archeologie. Hradisko u Mušova. Podrážka římské vojenské boty (caligy), nalezené v příkopu pevnosti.

Image
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Hradisko u Mušova. Shluk železných cvočků z římských vojenských bot.

Image
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Nechci zakládat nové téma a tohle s tím trochu souvisí. Římané měli velmi dobře rozvinuté koželužské řemeslo, ale nemůžu k tomu najít žádné informace. Jde mi hlavně o to, jaké druhy činění používali. Můžete mi někdo poradit, kde to dohledat?
Tita Iuventia Martia
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 64
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 2
Contact:

Post by Tita Iuventia Martia »

Zdravim vsechny,

ja mam caligae od Bena Hrubese, dustojnicky design ;-) Na kozene podrazce mam hobnailes, takze gumove nemam, ale maji svou vyhodu, zvlast na.. dlazkach.. :twisted: Mam zkusenosti s chuzi v mych caligae n a asfaltu - celkem o.k., na kocicich hlavach - tez celkem o.k., ale pekloje to na vyhlazenych kamennych podkladech (napr. v metru), jinak jsou ocvockovane caligae vyborne do prirody.. Pokusim se je nak vyfotiti, ale nemam jiny fotak, nez v mobilu :-( Jinak, cvocky se daji koupit napr. u prodejce z Velke Britanie - Armamentaria.. www.armamentaria.com. Nevim o tom, ze by vojaci nosili neocvockovane caligae, takze pokud chces mit dobove botky, jednoznacne ocvockovat.. Chodi se v nich celkem v pohode, chce to si je "vyslapat", naucit se v nich tapkat, ale jinak je to super botka :-) :idea: :-)

PS: pokud ma nekdo zajem stati se Rimskym legionarem, praetorianem, ci clenem pomocnych sboru, necht nevaha kontaktovat naseho centuria - Pacholika, alias Marca Gambrina Vulgarise ;-)

Titvs Iventivs Martivs

Castra Romana, o.s.

www.castraromana.cz
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

Lenka wrote:Nechci zakládat nové téma a tohle s tím trochu souvisí. Římané měli velmi dobře rozvinuté koželužské řemeslo, ale nemůžu k tomu najít žádné informace. Jde mi hlavně o to, jaké druhy činění používali. Můžete mi někdo poradit, kde to dohledat?
zkus fórum http://www.romanarmy.com/rat/ tam najdeš asi největší koncentraci lidí zabývajících se Římem. Hádám, že by tam někdo něco vědět mohl.
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Post by Indy »

Bych si dovolil soudruhu učiteli....z naší zahrádky.....
http://indyjan007.rajce.idnes.cz/kuze1/
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Zdarec. Nedávno jsem navštívil provincii Britannia a byl jsem se mrknout na Hadriánovo valu. Objel jsem pár muzeí a pevností, a na Housesteads jsem v místním malém muzeu objevil i tyto caligy. Zaráží mě ta vytažená špička. I když kolky na římských cihlách mají téměř vždy stejný tvar. Nikdy jsem se tím nezabýval, ale stálo by za to najít víc vyobrazení originálů. Možná se pak všichni přezujem. Image Image
Jelikož jsem počítačový negramot, tak boty asi neuvidíte, neumim to tam dát.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No odkaz je napsaný dobře ale ten soubor tam asi není :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kaput
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 110
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava-Praha

Post by Kaput »

Ale je. Já jsem se k němu dostal. Jen uloz.to není určeno k linkování. Chce to jiné stránky.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já nakonec taky, ale není to ideální místo pro odkazy :wink:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Pomocná ruka ajťáka :) :
Image
Image
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Post Reply