Deformace štítu po potažení

Řemesla a každodenní život

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Deformace štítu po potažení

Post by Müscha »

Hlavně jsi špatně odhadl materiál na kourpus, dřevotřísku fakt ne.
Na potahování štítu tu jsou dva články od Melkela, tak na ně mrkni. Kdyžtak ti rád poradím po SZ, ať se to tu nezahnojí spamem.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Jen upozorňuji, že ty články o potahování jsou od Abaddona. A dřevotříska fakt ne.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jestli si neplete dřevotřísku s překližkou :roll:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Originální materiál keltských štítů byla prkna(olše,lípa...)byla k sobě slepena přírodním lepidlem-bez jakýchkoliv svlaků nebo křížení.otvor pro ruku je oválný,kreje ho žebro-spina.tloušťka štítu uprostřed cca 11 mm,ke krajům se dřevo ztenčuje na cca 4mm.Jakýkoliv potah je diskutabilní-okrajová kování jsou tak ůzká,že se mezi ně a dřevo nemá šanci vejít.Nicméně odborníci potah nevylučují.
osobně mám štít z dvou vrstev 5-ky překližky,ztenčovaný ke krajům,a v kopytě mírně prohnutý,potažení má možnost pracovat v dilataci a štít se nepřehne.potahoval jsem téměř suchou kůží.schnout jsem to dával až po kompletaci se žebrem.
Nejznámější a zřejmě jediné jsou štíty z La Téne a severského Hjortspringu.
Důležití autoří:Vougha(La Téne)Dechelete,Brunoax(militaria všeobecně,rekonstrukce)
Rada:nesnaž se to narovnat a vyhoď to.Udělej to rovnou z prken.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Rada č. 2 -
Pokud je ti líto vyhazovat kůži a nechceš dělat prkýnkový štít, tak kůži sundej (navlhčenou) a štít ořízni asi o 1 cm dokola. Pak štít otoč prohnutím ven a kůži vrať zpět. Neutahuj, utáhne se sama.
Rada č. 3 -
Nenechávat v autě na slunci, nenechávat v paneláku v suchu, kůže přeschne a zase to udělá paseku. Když už musíš skladovat v paneláku, tak pod postelí, tam je nejvíc vlhka.
Ahoj
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Rada číslo 4. pokud je ti líto to jen tak vyhodit, tož ho rozmlať na tréninkoch nebo jen tak :twisted:
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Sice ne rada, ale informace - nalezený laténský štít z Clonoura nejen že potažený je, ale má i kůží potaženou dřevěnou puklici která je kůží přišitá ke korpusu. Není na něm žádný kov. Takže kožený potah ano (ačkoli nemusel být samozřejmě nutně na všech)
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Knecht:jaká je to lokalita a datace,prosíím?člověk se furt učí...
J.Bašta-to přetočení štítu mi nezafungovalo-jak je překližka jednou rozhejbaná,kroutí se.rozhodně bych použil nový korpus...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Obrázek je v mé bakalářce:
https://is.muni.cz/th/108574/ff_b/Kopie ... c167979017
V obsahu klikni na "Štít z historicko-etnického hlediska"
Odkaz na literaturu je tam taky, ale tu knížku mají snad jen na Arch. ústavu v Brně v knihovně, nikde jinde jsem ji nenašel.
Je to v Irsku, dataci si takhle z hlavy nepamatuju, buď je v té práci někde uvedená, nebo je v té knize - mám z ní tu část okopírovanou, tak bych ti to mohl dohledat.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Jo a na keltské štíty existuje dobrá práce od A. Danielisové, pokud vím nepublikovaná a napsaná předtím než se závěrečné práce začaly povinně dávat na net, takže by ses pro ni musel obtěžovat do Brna a presenčně si ji pročíst. Nebo se s ní nějak zkontaktovat a vyžebrat si el. text.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Hele už ji mám, AU Praha:

Mgr. Alžběta Danielisová
e-mail: danielisova@arup.cas.cz
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

aha-Irsko...
S Bětkou se dobře známe,spolupracujeme,její práci mám.Dík za info.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

ten oboustraný potah je zajímavý,jenže na evropských nálezech není po kůži ani vidu...u štítů z La Tene nebyly dělány rozbory,pokud vím,rourkové okutí okrajů štítů z čech a moravy zase potah rozměrově neumožňuje.
Ten Irský štít připomíná ten z N.Bydžova,i když jeho rekonstrukce je staršího data a volá po revizi...
řešení rukojeti-manipulu je hezky sofistikované,cpe obvykle těžiště vpřed.V La Tene mají oba typy-zahloubený,celodřevěný manipul ,i vyboulený směrem dovnitř,s kovovou výstuhou.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply