Stránka 1 z 2

Keltská obuv

Napsal: ned 14. zář, 2008 15:37
od KŘIŽÁK
Vzhledem k malé četnosti nálezů,ti nezbude než použít přímo je,anebo jejich blízké odnože..pokud budeš dělat kelta odněkud blízko římu,můžeš použít kaligy dané doby...
Jo,a příště podobné téma dej do řemesel.dík.

Převracené boty

Napsal: stř 05. lis, 2008 21:05
od Aileen Uaine
když už jsme u těch botek, tak jsem se chtěla zeptat, zda je možné mít pro latén boty "převracené", jestli se dají považovat za obuv pouze pro nobilitu nebo mohly být běžně rozšířené?

Napsal: čtv 06. lis, 2008 6:56
od KŘIŽÁK
zdravím.znova upozorňuju,že boty patří do tématu"řemesla"
Nálezy ukazují na především otevřenou obuv typu"krpce"obliba těchto bot je asi pro jejich jednoduchou výrobu,ůdržbu a hlavně maximální možnost ůprav(vycpávek)pro letní i zimní použití.existují nejen hmatatelné nálezy,ale i "náčrtky"(nevím jak jinak to nazvat)této obuvi na nádobách ve tvaru lidské nohy typických pro např Slovensko,Jugoslávii atd.
další doklady(ozdobný plech z obuvi Hochdorfského prince,výjevy na reliéfech atd.naznačují i uzavřenou obuv-někdy dokonce špičatou.o přesném vzhledu a technologii však asi nic...Můžeme předpokládat že excelentní řemeslníci-keltové-nenosili nějaké "křusky"takže obrácené boty,skryté švy atd.se předpokládat dají.předpokládat :|

Napsal: čtv 06. lis, 2008 7:09
od KŘIŽÁK
jo,a o informaci dokumentující rozšířenost té které obuvi si můžem asi opravdu nechat zdát.řemeslně se dá bota ušít i po večerech na koleně(a dobře)otázka je dostupnost materiálu pro různé spol.vrstvy-nicméně na boty moc kůže nepadne.

Napsal: úte 11. lis, 2008 9:01
od Aileen Uaine
Díky moc, o důkazech existence vysokých bot u nobility vím, ale zajímalo mě, jestli existují nějaké doklady, které by se daly přiřadit k nižším vrstvám. Přesto ještě jednou díky.

Napsal: úte 11. lis, 2008 14:10
od KŘIŽÁK
no,on ty nižší vrstvy nikdo moc nezobrazoval... :(

Napsal: čtv 13. lis, 2008 22:14
od Aileen Uaine
Já vím, ale naděje umírá poslední... :(

Napsal: stř 19. lis, 2008 17:00
od Tristan
Tak jsem se pokusil vyrobit ,,keltskkou" obuv :) . Je to úplně můj první pokus o výrobu nějaké obuvi, takže bych byl rád, kdybyste mně řekli co je na tom špatně, a co třeba zase dobře... :lol:
Posuďte:
http://sweb.cz/staratotalita/IMG_1962.JPG

http://sweb.cz/staratotalita/IMG_1965.JPG

http://sweb.cz/staratotalita/IMG_1970.JPG

Napsal: stř 19. lis, 2008 17:39
od ClaryAldringen
Na první pokus to rozhodně není špatné, já bych třeba volil jiné řešení paty (patní klín), ale to už je jenom jedna další varianta z mnoha. Potom bych se určitě snažil víc uzavřít nárt i za cenu jisté neforemnosti celé boty. Moderní výrobci krpců na valašsku seříznou kůži při okrajích střihu (ta co bude na hotové botě na nártu), celé to pak nátáhnou za mokra na kopyto, pokud možno tak aby ho obalili celé, přečnívající kůži na nártu seříznou, zalisují tak aby tam pokud možno nebyly výraznější nerovnosti (já neznaboh pro podobné účely používám kladivo :) ) a sešijí předem připraveným koženým řemínkem.

Napsal: stř 19. lis, 2008 17:47
od Tristan
Můžu tyto krpce použít na historických akcích???nemusím se za ně stydět?? :oops: :lol: :lol:

Napsal: stř 19. lis, 2008 18:32
od ClaryAldringen
Tucty "profesionálů" dělaj pro jistotu ještě to, že na spodek přilepí gumovou podrážku, takže si myslím že se za ně stydět nemusíš, mnou popsaný úpravy jsou spíše kvůli pohodlí :)

Napsal: stř 19. lis, 2008 19:23
od Lenka
Tristan píše:Můžu tyto krpce použít na historických akcích???nemusím se za ně stydět?? :oops: :lol: :lol:
Taky se mi líbí. Takové mouchy, jako kde příště přidat, ubrat, co řešit jinak, si vychytáš nošením a příští budou zas lepší. Ale tyhle můžeš klidně hrdě nosit. :) :)

Napsal: stř 19. lis, 2008 19:50
od Tristan
ClaryAldringen píše:Tucty "profesionálů" dělaj pro jistotu ještě to, že na spodek přilepí gumovou podrážku, takže si myslím že se za ně stydět nemusíš, mnou popsaný úpravy jsou spíše kvůli pohodlí :)
Mám na krpce udělané podrážky z kůže silné cca 5-7 mm, takže žádnou gumu tam dávat rozhodne nebudu :lol:
Tyto krpce jsem spíš jen tak ,,nanečisto" vyzkoušel vyrobit...Mám v plánu zkusit udělat ještě jedny, ale s těma už si pohraju trochu víc a přišiju tam i ty kožený podrážky.

Napsal: stř 19. lis, 2008 19:58
od Lenka
Jak ji tam budeš šít? To tiž jde mi o to, že když máš stehy zespod na podrážce nebo po okraji, chůzí se ti prošoupou a podrážka za chvíli odpadne.

Napsal: stř 19. lis, 2008 20:02
od Tristan
Rýdlem na lynorit si po okrajích podrážky vyryju žlábek, kterým povedu stehy sedlářskou lněnou nití. Před šitím si samozřejmě ještě musím podrážku i botu proděravět čtverhraným šídlem. :wink: