Keltská obuv

Řemesla a každodenní život

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

To by něco vydžet mohlo, hlavně ty nitě dobře voskuj. Já je máčím namotané na dřívku přímo v horkém včelím vosku.
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

voskovat nitě?abych se přiznal, ještě jsem to neslyšel :oops: :oops: ...ale díky za radu :biggrin:
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Podívej se na Melkelův článek "Výroba převracených bot". Tam to je. Buď je bědem šití protahuješ svíčkou, nebo tak jak jsem psala. Prodloušíš tím životnost nití, které se jinak vlhkem rychle opotřebí.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tristan wrote:voskovat nitě?abych se přiznal, ještě jsem to neslyšel :oops: :oops: ...ale díky za radu :biggrin:
Mno, proč si nepročíst oba "obuvní" články, že:

http://www.livinghistory.cz/modules.php ... cle&sid=45
http://www.livinghistory.cz/modules.php ... cle&sid=43

Najdeš tam třeba jak na ten zadní šev, aby ti nedřel patu (což ten tvůj bude, až se nakonec předře).
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Tristan
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Boskovice
Contact:

Post by Tristan »

Tak uz to mám pročtený :mrgreen:
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Tristan wrote:Tak uz to mám pročtený :mrgreen:
Pokud se chceš v obuvi dále vzdělávat, pořiď si publikaci "Obuv ve středověku".
http://myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html
Je tam sice středověká obuv (od 7. stol.), zato snad všechny typy, střihy, způsoby spojování, uvazování, šněrování, zdobení... Určitě ji využiješ i na keltskou obuv.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Tady bych si s dovolením dovolil poznamenat, že Vaverkovo sešit (mám ho doma) je vhodný na úvodní seznámení s problematikou obuvi, ale šít, nebo si podle ní vybírat konkrétní boty bych tedy nikomu neradil.

Jde o to že a) až na vzácné výjimky (např. Hedeby) neuvádí odkud konkrétní model boty pochází b) z čeho čerpal, případně přesnější datace boty.

Takže na jedné stránce jsou pak shrnuty boty které dělí i desítky let, během kterých se ale móda nebo styl mohly dost proměnit pod vlivem okolností. Navíc boty, které mnohdy pocházejí z geograficky a kulturně vzdálených oblastí. A ještě navíc jsou to mhohdy 'unikáty' které se zachovaly třeba v jednom kusu, zatímco ve zbytku té samé jímky bylo padesát bot jiného střihu... No a pak taky z těch malých kresbiček toho člověk moc nevyčte, že.

Čiliže Vaverka ano, ale rozhodně ne jako primární pramen!
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Ruis
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Fri 13. Jan, 2012 22:03

Re: Keltská obuv

Post by Ruis »

Našel jsem zmínky o nekožené obuvi konkrétně od dřevních sandálech či plátěných z podešví nevíte jak taková obuv přesně vypadala?
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltská obuv

Post by zoro »

Jako to co nosí Křižák :) A pokud pojedeš na "keltskou akci", to je strašná škatulka, tak tam bude Křižák. A když bude hnusně tak bude mít ty galoše a galoše se říká těm dřevěným sandálům. A ty dřevěné sandály nejsou nic jiného, než kus vydlabaného dřeva koženým páskem přidělaným na botě. A přidělaný je to samozřejmě ručně kovanými hřebíčky :)
Post Reply