Oděv starých Germánů

Řemesla a každodenní život

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Oděv starých Germánů

Post by Wothan »

Tak tady jsou ty germánské kalhoty s bažiny pod Thorsebergem u Süderbrarupu. Je to scanované ze Schletteho Germánů kde chybí datace, ale podařilo se mi k tomu zjistit že je to spíše pozdně římská záležitost - někde se uvádí 4.st. někde dokonce 5.st.

Image

Ty další věci z bažin jsou z jiné práce - musím je ještě oscanovat a hlavně dohledat v textu přesný popis, ta kniha je strašně nešťastně řešená. Ale asi to už pomalu patří do jiného tématu. Ačkoli germáni vyobrazení na Trajánově sloupu i v jiné ikonografii jsou často polonazí, právě jen v kalhotách a pláštíku sepnutém na rameni.

Ohledně těch bot - našel jsem opánky z "doby železné" ale budu muset zase dohledat dataci. Jednoduché boty prořezané z kůže na způsob caligae že vypadají jak síťka.

A zatím poslední věc z germánského prostředí, pokud jde o to co na hlavu - mumie muže z Tollundského rašeliniště v Dánsku. Nemá na sobě nic kromě kožešinové čapky sešité z několika kusů chlupem dovnitř a primitivního koženého opasku bez přezky (taky řešení pro chudé místo těch hrůz co někteří nosí). Datace je opět dost různá "doba železná" - někde se uvádí od 4.st.př.n.l. až po přelom letopočtu, ale myslím že je to spíše starší záležitost. Tak jen jako zajímavost:


Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

To Begbie: dávám si pozor a vycházim hlavně z Droberjarovy encyklopedie, chtěl bych si pořídit po páru spon z Dobřichova z období Marobudovy říše, po dvou z markomanských válek )tam ještě nejsem rozhodnutej o typu) a po dvou z počátku stěhování národů, i když to ne od nás, líběj se mi gótově.
Zatim ale dávám dohromady mosaz či bronz na kování picího rohu, spony přijdou na řadu až později. Jasno mám teda zatim jen u těch z marobudovy říše, podle droberjara byly nalezeny spony stejnýho typu jako na místě Varovy porážky v teutonburském lese, což svádí k hypotéze že se jistá malá část markomanů té bitvy účastnila. Jestli je najdu, tak je sem dám....
Non multi, sed multa
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Zkus se domluvit se Šárkou Eršilovou:
http://www.trhy.cz/sarka/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Wothan:ty kalhoty mají tuším i našité "ponožky"ala gotika,a průvlečky na opasek jako u riflí...další zajímavé nálezy jsou z Dammendorfu-taky kalhoty,a ženské šaty.mám je v knize archeolodie oděvu-jenže ji mám v němčině a ještě blbě naskenovanou...K botám-mám fotky bot Michela Comteho-tahá všemožné doklady a šije podle nich-má takovou hmatatelnou tipologii od neolitu po 5-6 stol.vezmu CD na LH sraz.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já myslím že tohle nejsou ponožky, spíš si to představuju jako takové dlouhé chlopně látky našité na přední část, které se zastrčí do bot, ale fakt je že jsem to neviděl ze všech stran a rozkreslené do střihu. Ten systém s protaženou přední částí jsem zkoušel a u bot které mají otevřené nárty to docela slušně funguje.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak nějaké ženské šaty + takovou tu srnčí štólu kterou nosily germánky mám někde z nálezů taky, ale musím to dohledat.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
sroub
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 85
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: U Kladna
Contact:

Post by sroub »

Wothan wrote:Jinak nějaké ženské šaty + takovou tu srnčí štólu kterou nosily germánky mám někde z nálezů taky, ale musím to dohledat.
Skvělý, aspoň budu moct vybavit i mladou.... Když už jí tak zajímaj ty moje koníčky :twisted:
Non multi, sed multa
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

ženské oděvy z bažiny v Huldremose v Dánsku - bohužel datace je opět jen "doba železná" - někde s ohledem na hřeben, který byl součástí nálezu se uvádí "starší doba železná":

Image

Oděv je vlněný, tkaný s kostkovým vzorem, "pláštěnka" byla zřejmě jehněčí, někde se uvádí že byla sešita z mnoha malých kousků drobným a pravidelným stehem. V pase to stahuje kožený řemínek. U toho druhého oděvu je ta široká "šála" spíchnutá dohromady u krku jen jehlicí z ptačí kosti. Ve váčku z měchýře u toho našli ještě cca 160cm dlouhou koženou šňůru, kostěný hřeben a tkanou vlněnou stuhu do vlasů.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já to oddělím.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Pěkné ukázky, jen ale jestliže jde o starší dobu železnou, tedy halštat, je to poměrně (500 let) vzdálené od markomanských válek... Ovšem nevím, jak to počítají v Dánsku :wink:
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Těžko soudit, já nikde přesnou dataci nenašel - obvykle se uvádí jen "doba železná" což může být cokoli, jen v jedné knize jsem našel hypotézu že jde asi o "starší dobu železnou" podle tvaru hřebene aj. Jak jsem řekl - ta kniha je dost nešťastně řešená a informace k fotografiím jsou dost volně roztroušené v textu, často neúplné nebo nepřesné. Jak to počítají v Dánsku nevím stejně jako netuším kdo tam vlastně v té době žil. Většina dalších nálezů z těch bažin je spíše mladší.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Post by Appendix »

Ty kalhoty jsou spíš s fuseklema. Třeba v Ospreyi Roman military clothing 200-400 je překreslená nějaká mozaika, kde chlápek nese právě tyhle kalhoty přes rameno a s botama v rukách. Tam to opravdu vypadá jako fusekle. Bohužel nemam teď obrázek k dispozici. Každopádně je to až 4. století.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jo to tyhle kalhoty nejspíš taky - psal jsem to tam. Ohledně fuseklí - jak říkám, mně to připadá spíš jako chlopně na nárty, zkoušel jsem to a fungovalo to, ale když to nevidím celé, nebudu se přít. Ale možné je i to - z o něco mladších franských nálezů z merovejského období znám podobné šité fusekle, dosahující pod kolena a to tuším pro změnu z ženského hrobu.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

Myslím si, že to jsou jenom chlopně na nárty, soudě podle střihu, délky, ale jeden exemplář bez :) neznamená, že ta ponožka tam nemohla být na jiných kalhotech přišita.
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Dobrý den, máte zmrzlý držťky ?
Ne, my si topíme!
   http://www.rucnitkani.cz
Post Reply