Vše o falanx

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re:

Post by Alexandr »

hawkwind wrote:The effectiveness of Greek armour against arrows in the Persian War (490-479 B.C.) interdisciplinary inquiry Dissertation by Mr. Philip Henry Blyth, Uni Reading 1977.
Blyth, P H, 1993, 'Metallurgy of two fragmentary Archaic Greek helmets', Historical Metallurgy 27(1), 25-36.
Blyth and Atkins, "Stabbing of metal sheets by a triangular knife: an archaeological investigation", International Journal of Impact Engineering, 27 (2002).
Hulit, T. "Late Bronze Age Scale Armour in the Near East: An Experimental Investigation of Materials, Construction and Effectiveness, with a Consideration of Social-Economic Implications." PhD dissertation, Durham Uni, 2002.
Vzpomněl jsem si na tuhle starou diskusi, protože se mi podařilo sehnat prvně jmenovanou práci výše uvedeného výčtu (tedy "The effectiveness of Greek armour against arrows in the Persian War"). Nečetl jsem ji (bohužel na to nemám čas), nicméně v rychlosti jsem se mrkl na závěry práce. P. H. Blyth dospěl ke zjištění, že řecký voják mohl v perských válkách důvěřovat své výzbroji, že zastaví nepřátelské šípy. Samozřejmě uvádí nedostatky, které zjišťování těchto věcí má (např. malý počet patřičně zpracovaných vzorků zbraní a výzbroje, na základě kterého se těžko dělají obecné závěry apod.). Uvádí také, že v jiné době s jinou výzbrojí a jinými typy luků a šípů by výsledky třeba mohly být jiné. Tak to jen pro informaci. Kdyby to někoho zajímalo více, ozvěte se.

Saša
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Vše o falanx

Post by Wothan »

Ten závěr je vpravdě geniální - jinými zbraněmi a zbrojemi z jiného období by byly výsledky pravděpodobně jiné :badgrin:
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Vše o falanx

Post by Alexandr »

No, tipl bych, že to myslel tak, že prostě zkoumal jen určité typy luků a šípů, které tehdy Peršané používali a došel k těmto závěrům. Ale byl si vědom, že se v antice používaly i silnější luky apod., které by třeba už proti těm zbrojím byly účinnější. Nebo něco v tom smyslu. V tom mém silně zjednodušeném podání to asi zní trochu divně :)
Post Reply