Odkud tohle je?

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Odkud tohle je?

Post by Princeznix »

Zdarec,
mám to v compu delší čas... tak delší, že jsem až zapomněl, odkud tyhle keltský helmy jsou a z jakýho století :| =D> :?:
Nemáte někdo tušení? Nebo nějakou radu nad zlato?
Děkuji
Attachments
P10302.JPG

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Odkud tohle je?

Post by Alexandr »

Ahoj,

no, když si zvětšíš ten obrázek a mrkneš vpravo dolů, tak uvidíš, že ty přilby jsou z obětního depotu zbraní z lokality Förker Laas-Riegel, která se nachází u rakouského města Nötsch im Gailtal. :wink:

K datování jsem v rychlosti našel jen, že jsou laténské, ale zkusím se ještě mrknout, jestli bych někde nenašel něco přesnějšího.

Čau
Saša
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: Odkud tohle je?

Post by Appendix »

Bude to něco staršího, 5. nebo spíš 4. stol. př.n.l., ale střílim to od boku, na tohle jsou tu jiný...
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Odkud tohle je?

Post by Nitrizz »

Myslím, že je to daleko mladší - hodně mi to připomíná "jako vzor" římské přílby před n.l. -
http://www.google.cz/#hl=cs&sclient=psy ... 53&bih=610
- nebo ne ?
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: Odkud tohle je?

Post by Appendix »

Nějak jsem nepochopil kterej z těch odkazů jsi měl na mysli. Pokud máš na mysli římské přilby montefortino, tak tyto jim předcházely, určitě to bude spíš starší než mladší latén. Už jen podle těch trojkotoučových lícnic a poměrně dost vysokých vrchlíků. V LTA jsou tyto vrchlíky ještě o něco vyšší. Tohle je nejspíš tak to 4. stol. př.n.l.
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Odkud tohle je?

Post by Princeznix »

Díky, že ste se do toho takhle pustili :)

Já jsem právě byl celkem neúspěšný. Určitě to bude 4 nebo 3 stol., chtěl bych to utnout aspon na jedno z toho.
Google mi v tomhle moc nepomáhá, našel jsem max. nordicum.de - tehle shop tam má velmi zdařenou repliku něčeho z obrázku a uvádí to na 3. stol. př.n.l.... ale já mu moc nevěřím :-)

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Odkud tohle je?

Post by Nitrizz »

Jojo, já to trochu blbě dekódoval - ten text.
Takže ne "mladší" ale "starší" :roll: Si můžu splést př.n.l. a n.l. ne ? :lol:
Samo že max 3 př. n.l. spíše tedy to 4 př. n.l.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Odkud tohle je?

Post by KŘIŽÁK »

železné přilby z depotu jak psáno výše.bylo jich tam 9.literatura uvádí 3 stol.před.nl.což je poměrně obecná datace.Vzhledem k ostatním věcem v depotu se přikláním k LT.B2-C1 podle západního datování Takže kolem půlky 3 stol před :n.l.Týlní štítky mají poměrně složitou výzdobu..přilby ze 4 stol před.nl.mají vyšší zvon a bývají zdobeny bronzem,nebo jsou bronzové sakumprásk.Jinak v tom depotu jsou i kopí,umba a meče,otázka je jestli jde o jednorázový depot nebo byl ukládán průběžně jako v Gournay.Podle toho co mám na obrázku se to jeví jako z jedné doby,ale nemám štítová umba podle kterých by se to určilo přesněji.Je tam meš s medailonky na pochvě což by ukazovalo na B1,úzká srdcovitá nákončí mečů spíše C2 a opaskový kroucený řetěz s velkými oky B2-C1.Prostě by to chtělo přesnější dokumentaci.Určitě existuje :-D
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Post Reply