Další pochodové tábory ?

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Appendix »

No ty oppida bych do toho vůbec nemotal [-X . Vdobě římské už byla dávno opuštěná a pokud na nich nějaké osídlení bylo, tak spíše náhodné a vcelku zanedbatelné. Jádro tehdejšího germánského osídlení bylo hlavně v Polabí. Ostatně už v době laténské se oppida nacházela spíše na okrajích sídelního prostoru.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Bestian »

Minimálně hraniční "strážní" opida osidlovali ne?
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Appendix »

No nevím tedy co si mám pod termínem hraniční oppida představit, ale v Čechách je germánské osídlení prokázáno jen sporadicky na Závsti a na Stradonicích. Na Závisti je to pár chat, ktreré spadají už spíš do doby stěhování národů a pak pár náhodných nálezů ze starší doby římské. Ze Stradonic jsou nějaké spony, ale bez známých nálezových okolností. Takže žádná sláva. Možná ještě někde něco bude, ale nebude to nic převratného. Germáni obecně osidlovali raději nížiny, v případě ohrožení se stahovali do hor nebo lesů. Pevnosti nikde žádné nestavěli, a zaniklá oppida nebo hradiště osidlovali spíše vyjímečně.
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Vodovody a kanalizace vs. fossae

Post by Nitrizz »

Já věděl, že bod 5 je tak trochu nesmysl a bylo to trochu úmyslně. Stačí se podívat třeba do Droberjarovy Encyklopedie a je jasné, že Germáni ( resp. Markomani ) osídlovali krajinu jiným způsobem než Keltové. Jenom jsem chtěl vědět, jestli tu diskuzi ještě někdo čte nebo už snad né.
A k poznámce od Srouba :
Kdyby existovala ( jako že s tím mám ze své praxe určité zkušenosti ) veřejně přístupná databáze správců sítí těhle líniových staveb ( především v intravilánu ) tak by ubylo dost problémů a pochybností. Ať už pro archeology nebo pro kohokoliv jiného. Ale tyhle firmičky jsou stát ve státě, že ?? :(
Z druhé strany :
Porostové příznaky římských dočasných opevňovacích prací vykazují jisté znaky, které umožňují alespoň u dané lokality zaváhat. A pokud to místo označí borci, kteří trochu do letecké archeologie asi dělají ... ? Nebuďme principiálně česky skeptičtí. :?
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Povinný průzkum ??

Post by Nitrizz »

Ještě dotaz : kde se dá zjisti zda byl v určitém úseku výstavby dálnice proveden ( dle zákona ) povinný archeologický průzkum ( vím, že se nedá dělat po celé trase - ale co kdyby ) ?. Napadá mě ŘSD a nebo AÚ AVČR.
Jde zřejmě o křížení D8 a s.č. 24626 ( Mnetěš x I 608 ).
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Indy »

Je někde na webu fotka toho Nákla? Pocházím z vedlejší vsi :shock:
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Náklo.

Post by Nitrizz »

To Indy :
Já dostal informace od pana Galatíka z WWW.WOGASTISBURC.COM.
Nevím jestli se zde dá zveřejňovat tak detailní info jako GPS předpokládaného římského pochodového tábora, vzhledem k žhavým diskuzím na téma detektoráři a zoufalá situace ( přiznávaná i AÚ AV ČR ) s rozkrádáním archeologického dědictví našeho státu pár č8765ÍŠÁŘŠy s detektorem kovů.
Sorry, možná blbost.....
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Indy »

Aha, to mě nenapadlo. A máš recht. No, snad něco nekdy příště... :)
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Dnešek.

Post by Nitrizz »

Zdar,
dnes na polovic zdařilý dokument o Germánech na ČT2 - Germánské kmeny. Příští neděli další pokračování. .... A jenom poznámky - několik základních informací tam chybělo, .... Kdo je schopný opravdu nezávisle říct co ve skutečnosti byla Varova bitva ? Extra zrada nebo extatický boj za svobodu ? Vare, kde je pravda ?
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Wothan »

To je závislé sub specie té strany, která to posuzuje.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Zítřek.

Post by Nitrizz »

No, hlavně scéna, kdy Varus sám přijíždí doslova pěšinkou uprostřed rozbujelého letního lesa k hrstce pobitých římanů ( casting .... =P~ ) , pak smutně sesedne z koně, ujde dva kroky s pravým tragickým výrazem antického hrdiny si uvědomí tu "zkázu" a spáchá sebemečovraždu .... no pobavilo. Když si představím, jak asi ta bitva probíhala ......
Ale včera se mi konečně po strašně dlouhé době podařilo přes net koupit Dějiny Českých zemí před vystoupením Slovanů od Dobiáše :biggrin: Jupí !!!!
User avatar
Appendix
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 78
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Starý Plzenec

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Appendix »

Jo tu jsem sháněl dost dlouho, taky pak stála ranec, ale super čtivo.
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Nejenom pochodové tábory ?

Post by Nitrizz »

Nemocnice ( Valetudinarium ) na Mušově. :shock:
Ve výroční zprávě ARUB za rok 2009 nádherná fotka. :o
Jsem vůbec nevěděl ...... :-k
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Alexandr »

Jo jo, gratuluji k sehnání Dobiáše. Úplně si dokážu představit tvoji radost, taky jsem měl takovou. Vynikající knížka (i když už v některých ohledech zastaralá). :)

Valetudinarium na Mušově je skvělej objev. Před nějakou dobou jsem si do těchto končin udělal malý výlet. Nějaké fotky valetudinaria, které jsem tehdy udělal, jsem hodil sem.

Saša
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Další a další pochodové tábory ... Brainstorm ?

Post by Nitrizz »

No měl bych i vytipovaných několik míst v Google Earth kde je něco "na těch našich širých lánech" vidět... Aneb vodovody a kanalizace vs fossae.
Mám to tu vrazit s tím, že bych chtěl slyšet Váš názor ?? :?:
Buď by to byl soubor pro G-Earth nebo seznam GPS souřadnic se stručným popisem...
Tak co ?
Post Reply