Další pochodové tábory ?

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Nitrizz »

Dneska se mi úplnou náhodou dostal do ruky časopis 21.Století č.7 z roku 2004 kde je zajímavý článek "V archeologickém ústavu AV ČR nepotřebují vždy rýče" týkající se i záchranného průzkumu lokality Viněves, který ( a teď se podržte ) proběhl v roce 1998. .... 11 let a nic.
Žádné výsledky - alespoň já se jich nedopátral. Tak jsem se naštval a napsal mail panu docentu Salačovi. Uvidíme.
Mimochodem v tom článku je pěkná fotka přímo řezu terénem a je na ní vidět krásný dvojitý příkop charakteristického průřezu VV.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Nitrizz: Sežeň si Přehledy výzkumů z následujícího roku. Tam by mělo být alespoň minimum informací.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Nitrizz »

Tak to jsem se snažil včera celý večer, ale našel jsem jen zprávu o záchranném výzkumu v pískovně ve Vliněvsi, kde o nálezu hrotitého/tých příkopu/ů nebylo nic. Buď jsem slepý nebo úplně blbý.... :?
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Nitrizz »

Vliněves je dle mých informací vedle - nebyl nalezen žádný důkaz o přítomnosti římských vojsk v této lokaci ( ... i přes to krásné VV ). A je velmi zvláštní, že v Marobudově kampani žádné další vystopovatelné důkazy o pohybu římských vojsk ( západní větvi ) od Markbreitu dál neexistují. No možná existují ale nejsou běžně dostupné...
Druhá ( východní ) větev zřejmě vycházející z Carnunta postupuje směrem buď Morava - Dyje - Čechy ?? nebo Fels am Wagram - Plank am Kamp - Dyje - Čechy ??
Co se týče Markomanských válek je daleko větší možnost, když se opravdu dohodneme a shodneme se na trase ( opět jsou zde dvě možnosti - 1, Carnuntum - Suchohrad - Závod - Bernhardstahl - Chravátská Nová Ves - Mušov - Brno - Olomouc ?? a nebo 2, Carnuntum - Stillfried - Závod - Bernhardstahl - řeka Morava - Hulín - Olomouc ?? ), že budeme schopni po detailním rozdělení dle katastrálních území prohledat fotomapy na Seznamu, Googlu, atd... možná něco objevit.
A nebo ne ?? Je to kravina ??
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Další pochodové tábory ?

Post by Nitrizz »

Pouzdřany - 48°56´23,03´´N; 16°37´9,289´´ E.
Jako kolej se mi to zdá nějak v tom poli nelogické ( i když se to motá kolem VN ). Zkuste se na to mrknout.
Nemáte někdo nějaké alespoň přibližné info o dvou táborech jenž mají být u řeky Moravy - první u Tvrdonic a druhý někde pod Hodonínem ?
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Dotazy na starší a pokročilé

Post by Nitrizz »

1, Kde se dá nějak normálně sehnat např. něco ze soupisu literatury z toho pdf od Droberjara nebo ze seznamu literatury z článku na weboovkách od Saši ?
Pátral jsem po nějakých časácích, sbornících, .... AU AVČR, .... ale je to všechno vyprodané nebo nedostupné.
2, Paterculus - mám ho v latině a v angličtině ..... můžete mě jenom nasměrovat na knihu a kapitolu ?
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Alexandr »

Ahoj,
1, Kde se dá nějak normálně sehnat např. něco ze soupisu literatury z toho pdf od Droberjara nebo ze seznamu literatury z článku na weboovkách od Saši ?
Pátral jsem po nějakých časácích, sbornících, .... AU AVČR, .... ale je to všechno vyprodané nebo nedostupné.
V knihovnách. Jedná se většinou o články v časopisech a sbornících, často poměrně starých. Málo co z toho nějak snadno seženeš v obchodech ke koupi. Takže nejsnazší cesta je půjčit si to z knihovny a okopírovat. Nevím odkud jsi, ale pokud některé věci nemají přímo v tvé knihovně, mělo by jít nechat si to poslat přes meziknihovní výpůjční službu.
2, Paterculus - mám ho v latině a v angličtině ..... můžete mě jenom nasměrovat na knihu a kapitolu ?
Jestli ti jde o tažení proti Marobudovi, tak zhruba II. 109-112.

Čau
Saša
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Nitrizz »

To Alexandr :
1, Uvidíme co mají v Ostravské knihovně, až budu mít čas naklušu tam se seznamem.
2, Už jsem to včera v noci rozseknul ( i Cassia Diona ) ale v té angličtině zas tak dobrej nejsem :?

Nedíval jsi se na ty Pouzdřany ?
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Alexandr »

Ahoj,

Paterculus se dá sehnat i v češtině/slovenštině. Cassius Dio bohužel ne.

Na Pouzdřany jsem se díval. Ovšem já o letecké archeologii vím jen to, že je. Nedokážu vyhodnotit do jaké míry je pravděpodobné, že by to mohl být římský tábor. Ale určitě to vypadá zajímavě. Škoda že na té severovýchodní straně v místě toho přerušení není vidět třeba ještě titulus... :)

Saša
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Pouzdřany

Post by Nitrizz »

Čím déle se na to dívám, tím víc si myslím, že je to vyjetá kolej .... Naivní myšlenka.
Ale budu pátrat dál.
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Palba ? .... Palba !

Post by Nitrizz »

Včera jsem narazil na zajímavou starou diskuzi na fóru Palba.cz mezi Sašou a Maximianem na téma Římské cihly a jejic význam pro pochopení římského pobytu na Moravě ..... :) Dobré. Ale tolik cihel, jak se tam jenom vzaly ? .... hm hm hm :biggrin:
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Alexandr »

No, jak sis jistě všiml už přímo v té diskusi, to vlastně pořádně nikdo neví... :wink:

Saša
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Nitrizz »

Alexandr wrote:No, jak sis jistě všiml už přímo v té diskusi, to vlastně pořádně nikdo neví... :wink:

Saša
Nevím jestli jsme schopen ( znalostně ) Vám dvěma oponovat, ale myslím, že je blíže k pravdě bohužel Max neboť se mi nezdá dost pravděpodobná výhodnodnost ( ekonomická nebo vůbec proveditelná ) "dovozu" ( transportu nebo zisku ) římských cihel pro slovanské ( prostě pozdější ) stavby.
Ti lidé měli svoje stavební techniky ( i když né tak dokonalé ) myslím dobře zmáknuté a nepotřebovali ty cihly zas až tak urgentně. Prostě je měli někde po ruce tak je tam šoupli taky - vždyť my deska děláme to samé, ne ? Jinak bych čekal větší podíl římského ( nebo stejného ) stavebního materiálu kdyby stavební způsoby chtěli okopírovat až tak do detailu od římanů. A z toho dle mého vyplývá jedna věc, že vzhledem k ( nízké/vysoké ? ) koncentraci cihel ( kolkovaných nebo ne ) v okolí Starého Města a Bílovic ( a Mikulčic, Podivína, .... ) nás možná čeká ještě nějaké překvapení. Pokud ovšem nepocházejí všechny z Mušova, že .....
I když si teď uvědomuju, že vlastně celá raně křesťanská architektura vychází z architektury východořímské, ale asi víš co myslím... :-k
User avatar
Nitrizz
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 74
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Nitrizz »

Jo a včera sedím na jedné rodinné návštěvě, nudím se a tak čučím do kinihovničky a říkám si "Zlomený meč - Štorch, Zlomený meč - Štorch.... co to ksakru je ?? A tak to otevřu a vida - super bajka s omylem jak víno ale pěkná. :)
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Další pochodové tábory ?

Post by Rab »

No, někdo měl Štorchovy knížky málem jako povinnou četbu :wink: Nehledě na to, že kdysi (před 20-30 lety) tady ani moc jiné podobné literatury nebylo...
Post Reply