Meč doby bronzové

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Meč doby bronzové

Post by ClaryAldringen »

Rád bych se zeptal na meče doby bronzové. Zajímá mě jak technologie výroby (zdali byl meč litý či kovaný, nebo jestli se oběvuje kombinace měkčích a tvrdších vrstev jako u mečů železných), tak různé informace o nálezech, zejména z našeho území, popřípadě něco o novodobých replikách.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

#-o Zase jeden dotaz ze skupiny takových, které sem prostě nepatří. Myslíš jako, že ti sem někdo strčí pěkně pod nos texty, obrázky, odkazy aby jsi nedejbože nemusel hnout prstem? :roll: Fakt tohle nechápu... Zajdi do knihovny, mrkni ze všeho nejdřív např. do Encyklopedie pravěku od Karla Sklenáře (Libri 2002), najdi si heslo meč, pak se podívej na konec hesla, kde je odkaz na další literaturu. Pak si třeba najdi heslo doba bronzová, zjistíš, že má několik fází, které se různě liší, zjistíš tam i další literaturu, atd. Pracné? Teda jak my jsme mohli před 15-20 lety přežít, to nechápu... :wink:
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

zoro

Post by zoro »

Bronzové meče byly lité a tepáním, broušením a leštěním byly dodělávány do výsledného tvaru a krásy. Skládali se ze dvou kusů, čepele a rukojeti, spojeny jsou nýty. Nýty mají podíl cínu v bronzu do 6- 8% a proto jsou pružné dobře absorbují nárazy. Čepel meče může naopak být až z 20% (25) cínu, aby byla tvrdá. Tvrdost cínu je však doprovázena jeho křehkostí v bronzovině a proto vytvořit správný poměr není jednoduché. Naproti tomu už ve starší době bronzové používali na různé předměty různé složení bronzu a tuto dovednost tedy ovládali. Šperky a spony se obvykle dělají z bronzu, který má cínu 6-7 %. 10 procent cínu už je zlomový bod, kdy bronz má stříbřitou barvu a méně pružných vlastností.
Rukojeť meče je odlévána zvlášť hlavně proto, že má být z měkčího materiálu, než čepel, aby se dala lehce zdobit a tvarovat.

jinak souhlasím s Rabem.

O tom, že by někdo v ČR vyrobil funkční repliku zatím nevím. Třeba bude vědět někdo jiný.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já už jsem na nějaké bronzové meče - repliky - narazil, ale taky jen ve formě ukázky zbraně pro diváky, v boji jsem to neviděl.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Zase jeden dotaz ze skupiny takových, které sem prostě nepatří. Myslíš jako, že ti sem někdo strčí pěkně pod nos texty, obrázky, odkazy aby jsi nedejbože nemusel hnout prstem?
No samozřejmě jsem si něco našel než jsem sem dotaz hodil, dočetl jsem se, že meče byly lité, jakým způsobem byla připevněna čepl k jílci atd. Že doba bronzová měla několik etap ví i malé dítě. Spíš jsem chtěl rozpoutat diskuzi (například jestli se našel nějaký kovaný) o dle mého opomíjeném avšak zajímavém tématu (řeky se pár lidí zabývá, ale třeba takovou únětickou kulturou...), protože doba kterou se zabývám je konec 15. stol. a toto téma je tedy pouze informativní. Pokud jsem se tě nějak dotknul, tak se omlouvám a má-li nějaký správce dojem, že sem tento příspěvěk nepatří, ať ho tedy smaže.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No dobře, a proč se tedy ptáš tak jak se ptáš? Promiň, ale na to jsem nemohl odpovědět jinak...
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Uznávám že ta otázka nebyla formulována zrovna ideálně. Jde prostě o to že jsem zatím narazil na dost obecné věci a chtěl jsem téma prozkomat do hloubky (líbil se mi například příspěbvek o poměru cínu). Díky prostředí ve kterém se pohybuji mám pro svou osobu zatím postačující přehled o železných mečích a technologii jejich výroby, ale zjistil jsem že u těch bronzových je víc otázek než odpovědí.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

jeden chlap z UK se výrobou bronzovejch mečů zabývá celkem dlouho a poctivě, a soudě z referencí na netu bude asi tím vůbec nejlepším, co se dá v týhle oblasti najít.

Jeho adresa je: http://www.bronze-age-craft.com/
http://www.templeresearch.eclipse.co.uk ... r_sale.htm

(ale možná že to není vůbec pravda, a to co dělá je šrot - v ruce jsem to nedržel)
"Kozáci jsou národ žijící na jihu Ruska a vyznačující se pokřikem "Job tvoju mať!" (v franc. Pour la Patrie!)." - obsah hesla "kozáci" v prvním vydání encyklopedie Larousse

"Lepší láhev piva než frontální lobotomie." - Tom Waits
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by zoro »

na tu únětickou kulturu mám svůj názor. Podle mě existuje určitá mez, kdy ještě jde dělat LH a kdy už je to víc směs smyšleností, nápadů atd. Jako LH podle mě končí pro naše území a za stávajících podkladů u mladšího halštatu, pokud bych byl realista, u středního laténu. Tohle je můj názor. Jakékoliv starší věci jdou ukazovat pouze systémem replik a v podstatě jako muzeum na trávníku. Protože nemáme dostatek souvislostí a podkladů pro realizace celkového vzhledu někoho, něčeho.
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

O tom by se dalo polemizovat. Jistě, o této době není mnoho údajů krom vykopávek, ale vzhled lovce či bojovníka by se dal rekonstruovat třeba na základě Otziho. Mě prostě jen zajímaly nálezy z našeho území, protože o Řecku se toho ví poměrně dost.
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Obávám se,že podle Ötziho můžeme rekonstruovat(dokonce místy replikovat)právě a jen Ötziho-psance,uprchlíka...už jeho zařazení mezi typické lovce či bojovníky může být fikce...je to určitě dobrý odrazový můstek pro znalost technologií atd..Souhlasím se Zorem-u starších období si nikdy nemúžem být jistí.Spousta nalezených věcí mohla být už ve své době neopakovaným unikátem.A lepit vzhled čehokoliv z nálezů roztroušených po Evropě asi není šťastné..i když mnohdy nic jiného nezbývá :oops:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
lubossek
Nováček
Nováček
Posts: 42
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by lubossek »

da Křižák a Zoro - máte naprostou pravdu, já sem se v době studia archeologie chtěl původně zabejvat rekonstrukcí doby bronzový (respektive spíš Knovízu) ale rezignoval sem jelikož snaha použít poměrně hojnej materiál je pěkná když pokusy dát dohromady nějakej ten kostým končily špatně - nález z Dánska sice může napomoct, ale nikfo neví nakolik, sporadcká ikonografie (především halštatská) neni o moc lepší...
Hama sar ba sar tan ba kuštan dihém, | Az án bih ki kišwar ba dušman dihém.
(Vydám vše, celé tělo k usmrcení, | je to lepší než vydat zemi nepříteli)
Hakím Abú-l-Qásim Firdausí Túsí
Post Reply