římská říše a užití Falangy

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

římská říše a užití Falangy

Post by Jaroslav Bašta »

Pokud je falanga hustá formace dlouhých pík, tak to římané uměli rozbít, ale postavit těžko, nepoužívali píky...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To ano, nejen makedonští sarisofoři tvoří phalanx, ale na to potřebuješ aspoň hastu, vrhacím pílem falangu moc nepostavíš. Nicméně mám dojem, že něco na způsob falangy římané skutečně znali, ale dost by záleželo na konkrétním období oblasti a okolnostech nasazení - římské vojenství je docela dlouhé.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Už jsi někdy utíkal před cataphractem? :badgrin: Jak říkám - záleží na oblasti, období a okolnostech.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Ahoj,

no, před přechodem na manipulární legii Římané používali falangu po vzoru klasické řecké (tedy ne makedonské s dlouhými sarissami). I po přechodu na manipulární taktiku víme, že první dvě řady (hastati a principes) bojovali volněji s oštěpy (pila), ovšem poslední řada (triarii) čekala jako záloha vzadu vyzbrojena dlouhými hastami. Velice pravděpodobně se v případě triariů jednalo právě o defenzivní, sevřenou falangovou formaci, která byla připravena bránit ústup prvních řad a případně třeba i zvrátit boj. I v dalších obdobích Římané používali sevřené formace, o kterých by se dalo mluvit jako o falangách (viz např. Arriánovo dílko Ektaxis kata Alanón). Falanga mohla být v řadě situací velice účinná bitevní sestava a Římané si toho samozřejmě byli vědomi.

Čau
Saša
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

pro Alexandra (nebo kohokoli):jsou k dispozici parametry hasty?píšeš,že triari čekali vzadu připraveni(has(t)it situaci?)vyzbrojeni kopím..Laborujeme teď s e starověkým použitím kopí(nadhmat,podhmat,jednoruč-obouruč...).Zajímá mne i názor na věc(pokud možno podložený)zatím nechci dělat nové téma..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Tak tohle mne taky dost zajímá. Hastu právě vyrábím a mám na ni nachystané 2,5 metrové ratiště. Myslím, že kratší to nebylo, spíše ještě o fous delší. Kdyby se našel kdokoli, kdo by mohl doložit délku hasty třeba podle nálezu hrotu a botky a jejich vzdálenosti v hrobu, byl bych hodně vděčný.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

2,5m-to už do jedné ruky není,ne?já mám 2.20m,dřevo jasan,ztenšované z 3,5cm na 2,0 cm-a je to tak tak..Podle fotky na legio x vypadá tulejka na dost masivní dřevo..?
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Alexandr »

Ahoj,

nevím o tom, že by se nám nějak zachovaly nějaké přesnější údaje o délce hasty. Ovšem domnívám se, že se různě měnila dle okolností a potřeby. Velice pochybuji, že by byl nějaký daný rozměr, který by se používal po celou dobu římskou.

Čau
Saša
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

K té falanze, musel bych se podívat do toho Ospreye o římské taktice, ale nepoužívali pozdně římští lanceari něco jako falangu? Byli to kopiníci a na netu jsem našel spíš termíny jako shieldwall, ale to je docela to samé...
User avatar
Džuro
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Džuro »

štítová hradba... no ono je otázka co všechno považuješ za falangu.
"Kozáci jsou národ žijící na jihu Ruska a vyznačující se pokřikem "Job tvoju mať!" (v franc. Pour la Patrie!)." - obsah hesla "kozáci" v prvním vydání encyklopedie Larousse

"Lepší láhev piva než frontální lobotomie." - Tom Waits
Merlkir
Nováček
Nováček
Posts: 25
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Merlkir »

jasně, jde i o hloubku. Zas, musel bych se mrknout do toho Ospreye, protože mám pocit, že římská "prasečí hlava" tam byla i v hlubší variantě, na netu jsem našel jen dvouřadou:

Image

edit: a na jedné ilustraci ti lanceari v hluboké formaci útočili na parthské katafrakty, tak snad tak...

edit II:

tak jsem si to pamatoval špatně ;) lanciarii jsou ti lehkooděnci s oštěpy a ti ve čtvercích jsou těžkoodění legionáři.

Image
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

saša:nešlo mi ani tak o délku(o tu taky,pokud je záznam)ale alespoň průměr tulejky,příp.botky.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Když jsem tuhle nechával vyrábět hroty, prošel jsem a porovnal asi 10 nákresů archeologických nálezů kopí a botek. Průměr tulejí byl poměrně malý (období 2. stol. n. l.) Většinou se to pohybovalo kolem 22 mm, nejvíce 25 mm, ale některé byly hodně tenké, třeba i 18 mm tulej. Botka byla často o fous větší na průměru, ale ne vždy. Tvary listů v této době byly poměrně rozmanité a mnohdy velmi připomínají kopí středověká. Kdybys chtěl poslat ty nákresy, tak napiš, mám to někde v počítači. Jsou to hlavně hasty připisované římským vojskům, ale něco tam mám i z Británie...
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

No,vida,s toho už se dá vycházet..máš nějaký podklad pro tu "svoji délku"?nebo ůvahu co sním?(kopí myslím)to už je téměř píka,s takhovýmhle klábrštem se dá jednoruč už houby podnikat..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Post by Jaroslav Bašta »

Právě že délka Hasty je jediný rozměr, který nemám doložený. Ale pokud ty máš dlouhou 220 a já 250, tak to docela odpovídá poměru našich vysokostí. Jsem krapet vyšší, než ty... :)
No ale máš pravdu, že jednoruč je to dřina. Já zatím vycházel z délky středověkého kopí, které se ovšem ovládalo obouruč. Zkusím sondovat u archeologů, jestli našli nějaký hrob s hrotem i botkou v neporušeném stavu. Budeš chtít poslat nějaké ty nákresy?
Post Reply