Keltové a lukostřelba

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

cornus
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltové a lukostřelba

Post by cornus »

U vás to boli germánski Markomani, odtiahli v 5. storočí niekde do Bavorska.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Wothan »

Mám dojem že kolega mluvil o Dánsku ne?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
cornus
Nováček
Nováček
Posts: 8
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltové a lukostřelba

Post by cornus »

Pravda.
Tu som niečo našiel
http://www.vikingsonline.org.uk/resourc ... /index.htm
Môj starší luk tohoto typu z jilmu.
http://picasaweb.google.com/cornus2/VikingLongbow#
Hogofogo
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Hogofogo »

Caesar v Zápiscích o válce galské popisuje na několika místech masové nasazení luků v boji na keltské straně, většinou ale jde o dost specifické situlace - např. když keltové obléhali římský zimní tábor a potřebovali zahnat římské obránce z valu. Co se týče bitvy v otevřeném poli, žádnou zmíňku o nasazení luků si nevybavuji. Jinak běžné jsou nálezy hrotů na českých a moravských oppidech - Závist, Stradonice, Hrazany, Staré Hradisko...Nálezy na Závisti se koncentrují u brány D, takže bych to viděl na podobnou taktiku, kterou popisuje Julius Cézar - zasypat obránce valu nebo brány střelami z luku a oštěpy, jakmule se obrana stáhne, vrazit dovnitř a potom boj zblízka.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by KŘIŽÁK »

Zajímavá ta specifická situace-obležení tábora-jestliže jde o pravdivý záznam(proč by nebyl)je evidentní že měli Galové vycvičené lučištníky v patřičném počtu s sebou na tažení-těžko si představit situaci:stáhli se do tábora,vyrobíme si luky,naučíme se střílet a ukážeme jim...Po pravdě si jen nedokážu představit o jakou skupinu (třídu)populace šlo-možná část válečníků,kteří měly luky,které jim v civilu poskytovali zábavu s sebou(zásobování,obléhání).V otevřeném boji pak dali přednost kopí,meči,štítu-což by dokládalo absenci lučištníků v bitvě.Možnost že by šlo o plebs mi nepřijde logická-luk je příliš sofistikovaná zbraň.Drni by byli použiti jako lehká pěchota,prakovníci...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Alexandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 177
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Alexandr »

Nazdar!
Po pravdě si jen nedokážu představit o jakou skupinu (třídu)populace šlo-možná část válečníků,kteří měly luky,které jim v civilu poskytovali zábavu s sebou(zásobování,obléhání).V otevřeném boji pak dali přednost kopí,meči,štítu-což by dokládalo absenci lučištníků v bitvě.Možnost že by šlo o plebs mi nepřijde logická-luk je příliš sofistikovaná zbraň.Drni by byli použiti jako lehká pěchota,prakovníci...
Nesmíme zapomínat, že luky se běžně používaly k lovu...

Saša
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by KŘIŽÁK »

To ano,jenže Zrovna keltové moc nelovili,alespoň podle nálezů kostí zvířat.Typuju,že si chudina přilepšovala nějakým drobným zvířectvem,rybolovem a šlechta se vydávala na lov spíše pro zábavu.On je lov dost náročná záležitost,chovat a pěstovat je rozhodně ekonomičtější...Jiná bude situace na výpravě,kde se lovem bude doplňovat rekvírování...Takže luk jako běžnou pomůcku prostého člověka nevidím...do kurníku stačí sáhnout...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltové a lukostřelba

Post by zoro »

Wothan wrote:Mám dojem že kolega mluvil o Dánsku ne?
Tak jsem po dlouhé době zase obdařen internetem.
Právě jsem se vrátil z Dánska. Byli jsme s Bacrie na exkurzi v Lejre a Arhus museum. Takže jsem viděl všechny ty zajímavé nálezy z bitvy u Illerupu. Ta bitva byla okolo roku 200 n.l. na dánské germány zaútočili germáni z Norska a Švédska, ale byli poraženi a jejich zbraně naházeli do bažiny.
Máme z toho muzea spoustu fotek a řeknu vám, že u nás není jediné muzeum, které by se úrovní prezentace! (nálezy by byly) vyrovnalo tomu v Arhusu.
Jinak k tématu z té bitvy se dochoval nejenom dřevo z luku, ale celá jeho půlka i s organickým opletem na konci a šípy.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Re: Keltové a lukostřelba

Post by Rab »

Asi máš na mysli Moesgard museum http://www.moesmus.dk/page.asp?sideid=242&zcs=4. S těmi fotkami by ses mohl podělit :wink:
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltové a lukostřelba

Post by zoro »

Jo to je Moesgard, díky za upřesnění. Já jsem to myslel obecně jako muzeum o Arhusu a okolí. Dokonce jsme tam za těžký peníz koupili knížku o Illerupu, takže možná i něco přescanuji, ale bude to chvíli trvat.
Post Reply