Čínská opakovací kuše

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Post Reply
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Čínská opakovací kuše

Post by Spící Medvěd »

http://www.franzz.eu/index.php?lang=cz& ... g/desc.php
Touhle jsem střílel, je to na střelbu do davu na kratší vzdálenost.

EDIT wolf: Pravdepodobne je spravny odkaz http://www.franzz.eu/shop/index.php?mai ... ucts_id=88
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Někdy se to označuje za Čínskou nebo Korejskou kuši, těžko říct odkud přesně to je. Četl jsem o tom že se to využívalo spíš uvnitř pevností - když se boj přenesl mezi hradby a do chodeb. Taky jsem narazil na zmínky o otrávených střelách, které snad někdy měly vyvažovat vcelku malou razanci a dostřel. Také přesnost nebude na větší vzdálenost velká - i díky absenci stabilizačních letek střel, které by v zásobníku překážely. Z Evropského starověku známe podobně konstruovanou torzní Dionýsiovu catapultu, kde se ovšem, alespoň v rekonstrukcích uvažuje o složitějším zásobníkovém podavačí a napínacích řetězech.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Třeba když přijde na ty Čínany a Mongoly - něco je tady: http://www.xlegio.ru/chinese_artillery.htm
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No jo no, azbuka, my se to ještě hezkých pár let učili, tak to přečtu a jsem za to dneska docela rád, protože na ruských stránkách se občas najde ledasco.

Na antických strojích byly také mnohé kovové věci odlévané z bronzu - třeba ty notoricky známé objímky torzních svazků. Zjevně se to lépe odlévá než ková, zejména pokud se vyrábí větší množství stejných dílů a pokud bronz předpokládané zatížení snáší.

Jo ty obrázky jsou snad všude - je to jedna rekonstrukce a z ní to přebírají všichni ostatní včetně Ospreyů myslím.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Rytíř wrote:Zajímavé!
Mohl bys mi to trochu popsat? Jak rychle jsi z ní dokázal střílet, jaký má max. dostřel, jak účinný (kam až doletí šíp ve směru, kam míříš, než začne klesat)?

EDIT: abych byl přesný, u té rychlosti mě zajímá, jestli tvoje zkušenost odpovídá tomu, co je k vidění na tom videu..
Moc toho nepopíšu, střílely jsme tak na 10 m a na tu vzdálenost byla přesnost docela dobrá, rychlost odpovídá videu. Ale co se týče větší vzdálenosti, tak fakt nevím, střílely jsme z ní jen tak pro zábavu.
User avatar
Spící Medvěd
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 442
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno
Contact:

Post by Spící Medvěd »

Rytíř wrote:Medvěd: nevadí, stačí i takto :) A jaký jsi měl dojem z její síly, průraznosti? Z čeho byl terč, jak se to do něj zabodlo a tak.. Já vim, jsem zvědavec :)
No, u tohohle provedení síla nic moc, terč byl z kartonové krabice naplněné hadrama, a počítam, že prošívku by neprostřelila. Je to ale můj subjektivní pocit, neb se v kuších nevyznám.
Post Reply