Keltský štít

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Trubadix, Alexandr, Wothan

Björn Hundolfr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 358
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Vyškov (Teď spíš Praha)
Contact:

Keltský štít

Post by Björn Hundolfr »

Je to nějaký ten čas co jsme hledal věci o keltských štítech a no něco málo se mi povedlo najít. Tak se s Váma o to chci podělit, třeba Vám to pomůže, nebo alespoň zaujme.

Keltský štít
Štít byl velmi důležitou součástí obrany keltského bojovníka, jelikož jen velice málo si mohlo dovolit další část obranného vybavení (zbroje, helmy).
Štíty se zhotovovali z desek, ale častější byli užívány štípené prkna. Na vnější straně chránila ruku puklice (umbo). Uprostřed, nebo blíže k tělu bylo držadlo (dřevěné, kožené, lýkové velice málo železné). Okraje po celém obvodu nebo jen vrchní část, mohl být okován plechem, vnější strana mohla být zdobena.
Okraje štítu byly po celém obvodu nebo jenom nahoře okovány rourkovitým plechem. Vnější stranu mohly zdobit ozdobné růžice z bronzového plechu.
Image
Podle zpráv Diodóra Sicilského (v díle Bibliothéké) dosahovaly některé štíty až výšky člověka. Podle jiných pramenů existovaly i malé štíty. Z hrobů keltských válečníků známe štíty, které měly v průměru pouhých 45 cm (Nový Bydžov), v Letkách se našel štít 124 cm velký. Štít ze slovenské Veľké Maně dosahoval úctyhodných 170 cm. Jeho tloušťka kolísala. Ve středu byla mocnost největší (1,1 cm) a směrem k okrajům se zužovala (0,3 cm) (in Wakdhauser et al., 1999).

Různé tvary štítů:
Image
Image
Tvary keltských štítů byly dosti variabilní: oválné, kruhové, pásové nebo hexagonální. Samtoný materiál k výrobě štítu poskytovaly duby, dále pak břízy, olše nebo javor.
Štíty s kovovými součástmi se do hrobů ukládaly již od počátku 4. století př. n. l (Tuchomyšl). Archeologové určují stáří štítů zhruba s přesností 50-ti let, a to podle tvaru štítové puklice (in Wakdhauser et al., 1999):
a) dřevěná bez umba (400 – 325 př.n.l.)
b) kovaná ze 2 loďkovitých částí (325 – 300 př.n.l.)
c) železná jednodílná pásová se zahrocenými připevňovacími destičkami (kolem roku 300 a i později)
d) kované pásové s obdélníkovými ploškami k upevnění (275 – 225 př.n.l)
Způsob uložení štítu do hrobu nebožtíka byl různý. Štít mohl krýt nohy, hlavu nebo trup. Pokud však byla hrobová jáma menší než štít, byl štít buď zlomen nebo se opřel o stěnu.
Pomalování štítu se zatím moderní archeologií potvrdit nedá, existují však o něm zmínky v pracích Tita Livia a Diodóra Sicilského.

Nálezy štítů v Anglii
vlevo: štít z lokality BATTERSEA (350 - 50 let př. n. l.), byl nalezen v Temži u mostu Battersea v Londýně.
uprostřed: tzv. WITHAMSKÝ ŠTÍT (400 - 300 let. př.n.l.). Byl objeven roku 1826 v řece Witham nedaleko obce Washingborough (poblíž města Lincoln). Dekorativní přední bronzová část byla v laténu připevněna na dřevěnou desku. Štít byl rovněž ozdoben korálem ze středomořských oblastí. Délka činí 109 cm.
vpravo: štít z lokality CHAERTSEY (400 - 200 let. př.n.l.)
Image

Barevnost štítů
Na internetu se mi povedlo najít různé barevnosti štítů, i když myslím že některé budou mít velmi blízko k divoké fantasii, ale třeba se pletu.
Image

Nu to je všecko, snad jen odkazy kde se dá načerpat víc informací
http://www.redrampant.com/roma/celtshields.html rozdělení štítů v Aj
http://pohanstvi.net/inde.php?menu=kovarnastity výzbroj a výstroj keltů
http://www.aandaminiatures.co.uk/catalogue.asp?range=10 obrazce nejen na kelské štíty (Řím, Kartágo, atd)

Pokud budete mít další informace, tak klidně přidejte, přeci jen informací není nikdy dost.
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Keltský štít je téma na dost obsáhlou studii-ostatně je poměrně slušně zpracováno jednou mladou,nadějnou archeoložkou :badgrin: ..
ty barevné obrázky pominu,i když se některé vzory odpichují od reálných památek..nevím co je myšleno deskou(masív?)okování bylo okolo celého obvodu,horní-dolní,nebo jen horní,i jen spodní(podle uložení v hrobu)kovová výstuha manipulu-tedy držátka u štítu s kovovým umbem ,není věc až tak vyjmečná.jinak by mě zajímalo,z šeho archeologové vychází co se konstrukce štítu týče.krom La Tene a Hjortspringu nevím o ničem zachovalejším.mimochodem-štíty z La Tene jsou odlitky-originály se rozpadly na prach krátce po vylovení z jezera..zvláště mi není jasný potah kůží a princip,na jakém prkna drží u sebe..jinak je dost patrné,že,jako i ostatní keltské militarie nejsou štíty odfláknuté,ale dost vychytané výrobky.
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

Keltischer Bronzeschild
Mitteleuropa, 4. - 2. Jhdt. v. Chr

http://www.hermann-historica.de/auktion ... at56_g.txt
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Velmi,velmi zvláštní...a ta přesná datace... :badgrin:
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Boza »

V tomhle se nevyznám, jen jsem si ho všiml a vzpoměl si že tu je takové téma...
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Pokud by to bylo pravé je docela zajímavé jak jsou tam ty čtyři nýty na držadlo - mohlo by se jednat o něco podobného jako na orientálních štítech, tj. dvě smyčky držené pod puklicí.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

Nepřipomíná mi to nic Laténského.občas jsou tyhle aukční věci označovány jako "keltské"jen kvůli atraktivitě.Tady je vidět že věc vytržená s nálezových okolností je ůplně k H....A přitom,pokud to není falzum,může být hodnota této věci nevyčíslitelná...
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

Muze jit o nejake sberatelske romanticke falzum z 19.stol. Taky mi to neni nijak povedome,ani nicemu podobne, ale ja do Keltu moc nevidim.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Keltský štít

Post by Princeznix »

Zdravím,
nevíte někdo něco víc o štítu hexagonálního typu (info, obrázky)? Nevyráběli jste ho už podle nějakého nálezu?
A máte zkušenosti s proutěnými štíty (info, obrázky, výroba)? Slyšel jsem, že je keltové též používali.
Rád bych si nějaký vyrobil.
Díky moc

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Keltský štít

Post by Knecht »

Keltské štíty z našeho území zpracovala Danielisová, viz:
Danielisová, A. 2000: Keltské bojovnické štíty na území Čech a Moravy. rkp. seminární práce, FFMU, Brno.

Proutěný štít mám já, na tupý šerm se plně osvědčil (za 5 sezón 2 proseky), proti ostrým zbraním bych asi volil silnější potažení i silnější pruty - ty jsem chtěl tak jako tak, ale výrobce, jistý košikář, byl tak příšerně svéhlavý, že tam dal tenké loupané proutí a ještě takové otřesné držadlo z jednoho proutku, které by se ulomilo první silnější ranou. Držadlo jsem udělal dřevěné a drží dobře, s prutama jsem samozřejmě nic nesvedl. Na středu jsem to zesílil tvrzenou vydělanou kůží a pak potáhl surovkovým pergamenem. Jak říkám, je to úplně v pohodě na tupé zbraně. Vzato jako dobové spotřební zboží, asi by odolnost proti ostrým zbraním byla v dostatečném poměru k náročnosti výroby. Z čeho bych měl obavy by byly šípy. Snad by to ale řešila tlustá surovka, nebo víc vrstev tenké.
Taky by byla možnost mezi proutí a kůži dát tlumicí vrstvu. Když budu dělat další, asi to zkusím.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Keltský štít

Post by Princeznix »

Diky Knechte!

Nemůžeš mi poslat nějaké foto svého štítu? Viděl jsem zatím 2 verze proutěného štítu - jedna "košíkářská" (slovan.cz) a druhá v tématu "Římský štít" (rovné proutky vedle sebe).
Jinak tu práci jsem na netu nesehnal, tak jsem zkusil o ní osobně zažádat u autorky. Kdybys měl lepší nápad, dej vědět! :)

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Keltský štít

Post by Knecht »

Na slovane.cz byla z velké části publikovaná moje práce a ten pletený štít tam byl taky můj, teda pokud tam Pampy nedal mezitím nějaký další. Lepší fotky asi ani nemám.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
Princeznix
Nováček
Nováček
Posts: 23
Joined: Sun 20. Feb, 2011 17:31

Re: Keltský štít

Post by Princeznix »

Tak to máš pěkný štít!
K těm bublikacím o keltských štítech (jde mi o to, seznámit se i s jinými tvary než je elipsa) - autorka mi odepsala, že ji nemá digitálně k mání. Prý na netu je dost jiných publikací.
Ale mě se pořád nedaří nic najít.
Nemáš nějaký jiný typ nebo odkaz na zdroj či knihu?

Honor eich mam - PARCHU NATUR!!!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Re: Keltský štít

Post by Knecht »

Hele já do laténu vůbec nedělám, práci od Danielisové jsem četl jen kvůli psaní své vlastní a víc jsem se o keltské štíty nezajímal. Nejsem si už jistý, ale možná mám v té bakalářce uvedený i štít z Irska, taky keltský, který je obdélný pokud si pamatuju a hlavně dost malý. Něco takového by se ti nelíbilo?
Nejsou nějaké odkazy třeba v klasické Encyklopedii keltské archeologie? Štít jako heslo tam určitě je, dokonce ten obrázek tu máme na začátku debaty, takže by tam měla být nějaká literatura.
No a jinak se holt smiř s tím, že třeba budeš muset zajet do některé odborné knihovny, ono prostě všechno není na netu k mání.
Ještě můžeš zkusit oslovit tady ná fóru týpka s nickem zoro, je to taky archeolog a dělá do Keltů, takže bude mít k tomuhle tématu načteno víc než já. Divím se, že se tu ještě nevyjádřil, ale on sem píše poměrně zřídka - taky se tu k těmhle obdobím toho moc neděje.
V listě ze dne 21. února 1621 takto jsou kozáci líčeni: ..."Bůh pomož tam, kam tato sběř přijde!"
***
Zakázková výroba historických replik: http://customhistory.cz/
User avatar
zoro
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 92
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Keltský štít

Post by zoro »

To je dobrá prasárna, nicméně takhle končí artefakt s velkým nálezovým potenciálem, který lidskou ignorací už archeologicky pozbyl svojí cenu. Klidně bych hádal, že to ani nemusí být štít, ale nějaké kování, ale to husté děrování na obvodu a ty nýty pro uchycení řemení na vnitřní straně by seděli spíš k tomu štítu. Takže myslím, že kdo dal desítku euro za toto, tak není soudnej:) Vždyť to může být nějaká hovadina z renesance.
Post Reply